Casa Axis otwiera się na artystów z całego świata

Choć swym oryginalnym designem Casa Axis sięga lat 70., to jednak teraz stanie się wręcz kosmicznym laboratorium kreacji pomysłów dla artystów jak najbardziej XXI wieku. Niebawem będą oni mogli zamieszkać w Walencji – jednym z najbardziej twórczych miast Hiszpanii.

Oryginalny budynek zaprojektował w 1975 roku pochodzący z Walencji architekt Antonio Segura wraz z pracownią architektoniczną Pascuala Genovésa. Projektanci od początku pragnęli stworzyć konstrukcję, która będzie przywodziła na myśl kosmiczny dom przyszłości. Takie plany bywają często dość niebezpieczne.

Jak zaprojektować budynek nie z tego świata, który będzie odpowiadał potrzebom użytkowników z tego świata? Jak zaprojektować budynek przyszłości, który gdy ta już nastanie nie będzie wyglądał na kiczowaty żart?

Ponadczasowa architektura Walencji

Chyba mało kto zna odpowiedzi na te pytania ale projektanci Casa Axis najwyraźniej znaleźli remedium. Dziś jako obserwatorzy z przyszłości z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że w tych latach 70. to jednak mieli całkiem utalentowanych architektów-futurystów. Casa Axis przetrwała próbę czasu i kto wie, dziś może podoba się nawet bardziej?

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Wystarczy powiedzieć, że dom stał się swego rodzaju świętym miejscem dla twórców kampanii reklamowych czy seriali telewizyjnych i filmów. No bo gdzie mógł powstać jeden z odcinków ostatniego sezonu kultowego już i też wybiegającego w przyszłość „Black Mirror”?

Teraz w Casa Axis zaprojektowano oryginalny pokój odsłuchowy nawiązujący do tematyki dyskotekowej z lat 70. To dzieło walenckiej firmy Admire Audio. Wyposażona w wysokowydajny analogowy system nagłaśniający hi-fi przestrzeń, ma służyć wręcz zmysłowym odczuciom słuchaczy. Pomóc ma w tym także odpowiednie oświetlenie.

Zostało ono starannie zaprojektowane przez Benoit Lalloz, projektanta oświetlenia z Francji. Lalloz, znany jest ze swej umiejętności łączenia sztuki, projektowania, nauki i technologii. Z jego wiedzy i doświadczenia korzystały już muzea i takie marki jak Acne Studio i Balenciaga.

Zresztą Casa Axis gościła już też takie marki jak Bottega Veneta, Mercedes-Benz czy Puma tylko po to by wystąpić w ich reklamach. To jednak dopiero początek. Teraz władanie nad budynkiem przejął argentyńsko-hiszpański artysta Felipe Pantone.

Casa Axis – forum wymiany myśli

Jego ambicją jest, by nieziemski budynek stał się tętniącym życiem miejscem spotkań artystów z różnych dziedzin. Przestrzeń Casa Axis ma być miejscem wspierania współpracy poprzez program rezydencji artystycznych. Ma być forum wymiany myśli i dialogu uznanych artystów z dopiero wschodzącymi talentami. Casa Axis pomieści również prywatną kolekcję prac Felipe Pantone. Ich zbiór ma być kluczem do duszy artysty. Zapewni odwiedzającym intymny wgląd w jego najwybitniejsze dzieła. Dzięki pracom widzowie poznają prawdziwe inspiracje artysty ale też mają sami zanurzyć się i czerpać z kreatywnego świata tego wizjonera i artysty.

– Casa Axis, to mój najbardziej ambitny projekt do tej pory, ma być kreatywnym rajem – mówi Felipe Pantone.
 
– Moim celem jest wspieranie tętniącej życiem społeczności artystów, których łączy pasja do przełamywania barier i rozpoczynania artystycznego dialogu. Mam nadzieję, że stworzę przestrzeń, w której inspiracja nie napotka granic i zaoferuję społeczności artystycznej idealne miejsce dla rozwijania ich kreatywności – dodaje Pantone.
 
Poza studiem Felipe Pantone tworzy park rzeźb, z których jest znany. Znajdą się one w rozległym ogrodzie, umożliwiając odwiedzającym zanurzenie się w dziełach sztuki na świeżym powietrzu. Budowa ma się zakończyć wczesną wiosną 2024 roku.
 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Casa Valenciana

Casa Valenciana

Walencja | 26 maja 2024

Odwiedzamy dom założycieli hiszpańskiego studia Masquespacio

Kolorowy hostel [zdjęcia]

Kolorowy hostel

Walencja | 18 września 2016

Masquespacio ukończyło właśnie projekt wnętrz Valencia Lounge Hostel.