W Mieście Kamieni

Tepoztlán. Nazywane Miastem Kamieni. Pełne legend, mitów i zakorzenionej meksykańskiej kultury. Podobno także miejsce narodzin Quetzalcoatl, Pierzastego Węża, najważniejszego boga plemion Mezoameryki. Położone 50 km na południe od Mexico City.

To właśnie tam, w położonym 50 km na południe od Mexico City mieście powstał Tepoztlán Lounge. Trójramienny bungalow to część większego projektu, który ma na celu stworzenie szeregu domów wakacyjnych o różnych rozmiarach. Oczywiście do wynajęcia na czas pobytu. Za ich realizację odpowiada studio Cadaval & Solà-Morales prowadzone przez Eduarda Cadavala & Clarę Solà-Morales.

Pierwszy z zaplanowanych budynków mieści się na skraju góry Tepoztlán. Centralne miejsce zajmuje ogromna przestrzeń przeznaczona do wypoczynku. Z kolei w każdym z trzech rogów znajdują się pomieszczenia o różnych funkcjach – otwarty bar z aneksem kuchennym, toalety, szatnie, czytelnia oraz plac zabaw.

Projekt ma na celu umożliwienie doświadczania dzikiej przyrody w bezpiecznych okolicznościach. Pozwala na kompromis – bycie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jednocześnie. Kiedy jednak poczujemy większą chęć przebywania w środku, wystarczy zasunąć szklane drzwi oddzielające nas od reszty.

Ulokowany przed obiektem basen staje się jego przedłużeniem. Pokazuje wiele sposobów wykorzystania wody, nie tylko w celach rekreacyjnych. Szacunek do natury podkreśla także użycie betonu jako materiału praktycznego, ale i neutralnego dla przyrody. Pozwala również na istnienie roślinności w roli pełnoprawnego bohatera domu, jak w przypadku porośniętym trawą dachu czy okazałych drzew rosnących wewnątrz.

Więcej: www.ca-so.com

no images were found

Powiązane artykuły:

Ciepło w sercu polarnej zimy

Gorąco na Disko

Disko | 2 grudnia 2018

Na grenlandzkiej wyspie powstała innowacyjna Strefa Komfortu Ariston.

Dom z podcieniami

Dom z podcieniami

świerklaniec | 27 czerwca 2016

Dom w Świerklańcu to kolejna interesująca propozycja jojko+nawrocki architekci.

Pośród sosen wyrósł dom

Dom pośród sosen

Warszawa | 11 czerwca 2016

Dom pod Warszawą - nowa realizacja pracowni jojko+nawrocki architekci.