Tytan Krzem Powietrze

Poznań |

25 października 2019 | Design | Rzeczy |

Polska projektantka tworzy kolekcję obiektów poprawiających jakość powietrza w przestrzeni domu

Paulina Kwiatkowska jest autorką serii „Tytan, krzem, powietrze”  – kolekcji obiektów wpływających na jakość powietrza w pomieszczeniach. Pięknie zaprojektowane przedmioty oczyszczają powietrze w naszych wnętrzach, regulują wilgotność oraz temperaturę, a dzięki swoim formom mogą stanowić tło domowego życia.

Głównym medium projektu są tkaniny, które dodatkowo wzmocniono substancjami zwiększającymi wydajność procesów. Zaprojektowane w ten sposób przedmioty zwracają uwagę na to, jak ważna jest jakość powietrza, oraz w jaki sposób wpływają na nią materiały, którymi się otaczamy. W zależności od przestrzeni i pożądanej skali działania mogą występować w różnych wielkościach.

Tytan

Działanie „Tytanu” bazuje na fotokatalitycznej reakcji oczyszczającej powietrze z zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Głównym medium tego procesu jest farba tytanowa, uwalniająca pod wpływem światła aktywne jony, które wchodząc w reakcje z zanieczyszczeniami – rozbijają je na nieszkodliwe substancje (wodę i dwutlenek węgla).

Krzem

„Krzem” służy do regulowania poziomu wilgotności. Chłonną, bawełnianą tkaninę wzbogacono o panel zawierający tlenek krzemu, który jest substancją adsorpcyjną. Przedmiot może służyć do wyrównywania stężenia wilgotności pomiędzy pomieszczeniami. Może znajdować się na przykład w łazience podczas kąpieli, a następnie przeniesiony do sypialni, oddawać wcześniej pochłoniętą parę wodną, nawilżając powietrze. Spryskując „Krzem” wodą, wzmocnimy efekt działania.

Powietrze

„Powietrze” – głównym zadaniem pikowanego panelu jest izolacja termiczna. Nieruchome powietrze jest jedną z najbardziej izolacyjnych substancji. Wykonano go z bawełnianej tkaniny, wypełnionej pianką o dużym stopniu spienienia tak, aby w jej wnętrzu znajdowała się jak największa ilość unieruchomionego powietrza. W efekcie powstała, bardzo lekka struktura o wysokich właściwościach izolacyjnych.

tytan_krzem_powietrze_designalive - 3

tytan_krzem_powietrze_designalive - 2

tytan_krzem_powietrze_designalive - 7

tytan_krzem_powietrze_designalive - 9

tytan_krzem_powietrze_designalive - 5

tytan_krzem_powietrze_designalive - 11

tytan_krzem_powietrze_designalive - 12

tytan_krzem_powietrze_designalive - 8

tytan_krzem_powietrze_designalive - 5

tytan_krzem_powietrze_designalive - 1

Paulina Kwiatkowska jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiowała także na Akademie Beeldene Kunsten w Maastricht. Zajmuje się projektowaniem produktów – interesuje się społecznymi uwarunkowaniami designu. Odbyła staż w studio Joine Office for Design w Eindhoven, z którym współpracuje do dzisiaj. Od 2015 roku pracuje dla Tomasza Augustyniaka. Jest założycielką pracowni projektowej Paulina Kwiatkowska Studio. Jej projekty były wyróżnione w konkursach, m. in. Graduation Projects, Young Design, Coming out!, Make me!, programie stypendialnym Yes i Green Product Award oraz prezentowane w ramach Warsaw Home, Arena Design, Dutch Design Week, Budapest Design Week, Zagreb Design Week i Vienna Design Week

tytan_krzem_powietrze_designalive - 10

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jest mocno niszowo!

Jest mocno niszowo!

Poznań | 1 lipca 2022

Rozmawiamy z Cyrylem Zakrzewskim, którego meble podbiły targi w Mediolanie