tylko biel i czerń

Studio Arhitektura to firma rodzinna. Tworzą ją dwa pokolenia familii Gabrijelčič. Zarówno Peter, jak i młodsi BoŠtjan oraz AleŠ ukończyli studia architektoniczne na lublańskich uczelniach.

Również tam, w stolicy Słowenii powstał apartament zaprojektowany przez BoŠtjana. Dokładniej mówiąc, mieszkanie w nowo wybudowanym budynku szeregowym mieści się w dzielnicy Rudnik. Z powodu gęstej zabudowy, kwatery planowane są wertykalnie.

Apartament składa się z dwóch pięter i parteru. Sfera towarzyska, zazwyczaj skoncentrowana w salonie umieszczonym na samym dole, nie zmienia swojego miejsca, lecz funkcję. Tutaj bowiem mieści się przestronna kuchnia, którą w każdej chwili, dzięki znajdującemu się obok atrium, można poszerzyć.

Pierwsza kondygnacja skrywa dwie strefy. Jedna to ogromna przestrzeń salonu, czyli kontynuacja integracyjnego charakteru kuchni. Druga z kolei dzieli się na dwie sypialnie dziecięce, wraz  z przylegającą doń łazienką. Intymne pomieszczenia małżeństwa właścicieli ulokowane są na powierzchni ostatniego piętra. Stamtąd też można dostać się na osadzony na dachu taras.

Minimalizm lokum podkreśla użycie niemalże wyłącznie dwóch barw. Biel ścian stwarza iluzję przestrzeni oraz światła, a użycie drewna na podłogach, krzesłach i schodach nadaje rustykalny charakter. Proste, a zarazem asymetryczne naścienne linie stają się jedynymi elementami ozdobnymi, przy okazji dyskretnie wskazując miejsca dostępu do ukrytych przestronnych szaf.

Więcej na: www.arhitektura-doo.si

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Amfiteatr Brain Embassy. Nowy dom dla sztuki

Dom dla sztuki

Warszawa | 5 października 2020

Nowe miejsce spotkań projektu studia mode:lina