tylko biel i czerń

Studio Arhitektura to firma rodzinna. Tworzą ją dwa pokolenia familii Gabrijelčič. Zarówno Peter, jak i młodsi BoŠtjan oraz AleŠ ukończyli studia architektoniczne na lublańskich uczelniach.

Również tam, w stolicy Słowenii powstał apartament zaprojektowany przez BoŠtjana. Dokładniej mówiąc, mieszkanie w nowo wybudowanym budynku szeregowym mieści się w dzielnicy Rudnik. Z powodu gęstej zabudowy, kwatery planowane są wertykalnie.

Apartament składa się z dwóch pięter i parteru. Sfera towarzyska, zazwyczaj skoncentrowana w salonie umieszczonym na samym dole, nie zmienia swojego miejsca, lecz funkcję. Tutaj bowiem mieści się przestronna kuchnia, którą w każdej chwili, dzięki znajdującemu się obok atrium, można poszerzyć.

Pierwsza kondygnacja skrywa dwie strefy. Jedna to ogromna przestrzeń salonu, czyli kontynuacja integracyjnego charakteru kuchni. Druga z kolei dzieli się na dwie sypialnie dziecięce, wraz  z przylegającą doń łazienką. Intymne pomieszczenia małżeństwa właścicieli ulokowane są na powierzchni ostatniego piętra. Stamtąd też można dostać się na osadzony na dachu taras.

Minimalizm lokum podkreśla użycie niemalże wyłącznie dwóch barw. Biel ścian stwarza iluzję przestrzeni oraz światła, a użycie drewna na podłogach, krzesłach i schodach nadaje rustykalny charakter. Proste, a zarazem asymetryczne naścienne linie stają się jedynymi elementami ozdobnymi, przy okazji dyskretnie wskazując miejsca dostępu do ukrytych przestronnych szaf.

Więcej na: www.arhitektura-doo.si

no images were found

Powiązane artykuły:

Słynny Adolf Loos i jego wnętrza radykalne

Wnętrza radykalne

Pilzno | 11 grudnia 2020

Zwiedzamy mieszkania projektu słynnego architekta Adolfa Loosa.

Richard Neutra. Architekt, który skonkretyzował Le Corbusiera

Richard Neutra

Los Angeles | 9 listopada 2020

Historia architekta, który skonkretyzował Le Corbusiera

Apple na paryskim Champs Elysees

Kalejdoskop

Paryż | 11 grudnia 2018

Apple na paryskim Champs Elysees.

Sanktuaria relaksu

schronienia

berlin | 15 grudnia 2014

Lista najpiękniejszych, a przy tym minimalistycznych schronień.

Północna Ściana Warszawy

Makak Arena

Warszawa | 27 listopada 2014

Najnowocześniejsza ściana wspinaczkowa w Polsce.