Saint-Gobain Glass Design Award: znamy laureatów!

Zakończyła się pierwsza edycja konkursu Saint-Gobain Glass Design Award zorganizowanego przez firmę Saint-Gobain Glass Polska – producenta szkła i rozwiązań szklanych. Za najlepszy i wyjątkowy projekt z oryginalnym zastosowaniem rozwiązań szklanych w duchu zrównoważonego rozwoju i designu, uznano przedszkole autorstwa pracowni PORT.

Celem konkursu skierowanego do projektantów i architektów oraz studentów było promowanie szkła jako jednego z podstawowych materiałów stosowanych od lat w architekturze, szczególnie docenianego za walory estetyczne i niezrównaną funkcjonalność – wysoką przepuszczalność światła, rzeczywiste odwzorowywanie barw, izolację cieplną oraz doskonałe właściwości akustyczne.

Liczba prac nadesłanych na konkurs przerosła oczekiwania organizatorów.

– To pierwsza edycja konkursu, więc nie spodziewaliśmy się, że będzie niemal 300 zgłoszeń, spośród których ponad 200 zostało zakwalifikowanych i ocenionych przez jury – powiedział Rafał Jurczyk, dyrektor generalny Saint-Gobain Glass & Glassolutions. – Według mnie to pięknie pokazuje dwa światy – rozwiązań szklanych, który reprezentujemy i kreatywnej architektury, reprezentowany przez uczestników konkursu. To co nas łączy, to troska o ochronę środowiska 

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Wyniki konkursu Saint-Gobain Glass Design Award

23 maja 2023 roku podczas uroczystej gali w Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego w Warszawie ogłoszono wyniki konkursu, a także wręczono nagrody laureatom konkursu Saint-Gobain Glass Design Award.

– Mam poczucie, że osiągnęliśmy nasz cel, czyli popularyzację rozwiązań szklanych. Projekty były różnorodne, ciekawe, a dyskusje nad nimi w czasie obrad jury były inspirujące i wartościowe. Zgłoszenia przysłały nie tylko znane, renomowane pracownie, ale też młodzi architekci, którym taka inicjatywa jest bardzo potrzebna, aby mogli zaistnieć i przedstawić swoje talenty – powiedział Benedykt Kordula, dyrektor marketingu strategicznego i innowacji Saint-Gobain Solutions Polska.

Nadesłane na konkurs prace oceniło jury w składzie: arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys, przewodnicząca jury (APA Wojciechowski Architekci, prezes Zarządu Głównego SARP), arch. Marta Sękulska-Wrońska (WXCA, prezes Oddziału Warszawskiego SARP), arch. Bogusław Barnaś (BXBstudio), arch. Przemo Łukasik (Medusa Group), arch. Magdalena Federowicz-Boule (Tremend), prof. Jan Sikora (ASP Gdańsk, Sikora Wnętrza), dr hab. Szymon Hanczar (ASP Wrocław, hanczar studio), Marcin Szczelina (Architecture Snob) oraz Benedykt Korduła (Saint-Gobain Solutions).

Pula nagród wyniosła 70 tys. złotych – autorzy zwycięskich projektów w poszczególnych kategoriach otrzymali po 10 tys. złotych, natomiast laureat Grand Prix – 30 tys. złotych.

Glass Design Award_designalive

Kategoria Otwarte wnętrza

Nagrodę otrzymała Pracownia i Studio Architektury PORT za projekt przedszkola.  Jury zwróciło uwagę na to, że od małego powinniśmy się uczyć żyć w symbiozie z otoczeniem, a przez otaczającą architekturę zyskać spokój wewnętrzny. Nagrodzony projekt jest najlepszym przykładem, że niezbędne do wychowania i edukowania przyszłych pokoleń elementy takie jak kolory, struktury i tekstury znajdziemy poprzez kontakt z naturą. 

Glass Design Award_designalive

Kategoria Harmonia z otoczeniem

Jury nagrodziło w tej kategorii butikowy Hotel Warszauer zaprojektowany przez pracownię INDO Architekci, przekonując o pożądanym działaniu, jakim jest uzupełnianie miejskiej zabudowy o tzw. plomby, czyli budynki wstawiane w niewielkie puste przestrzenie pomiędzy istniejącą zabudową. Zwycięski obiekt dostawiony do ślepej ściany kamienicy tworzy kontynuację ulicznej pierzei w historycznej zabudowie krakowskiego Kazimierza. Elewacja naśladuje rytm i podziały stosowane w historycznych budynkach, ale we współczesnym wydaniu o trójwymiarowej strukturze.

Warszauer. Luksus nieoczywisty

Glass Design Award_designalive

Kategoria Przestrzeń funkcjonalności

Tutaj zwyciężył projekt Dom pod lasem w Rybniku pracowni Marlena Wolnik MWArchitekci. Jury podkreśliło, że w tej kategorii wygrał projekt, który wynika wprost z architektury zewnętrza, czerpie z kontekstu, otoczenia. Ogromne przeszklenie wpuszcza do wnętrza nie tylko światło, ale też piękną, leśną przestrzeń.

Glass Design Award_designalive

Kategoria Fascynacja Bryłą

W tej kategorii jury ponownie wyróżniło Marlenę Wolnik z pracowni MWArchitekci, tym razem za projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej. Jury doceniło architektoniczny gest, jakim było zestawienie lustrzanej bryły obiektu ze zdegradowaną przestrzenią zabudowań fabrycznych oraz proste działanie polegające na niestandardowym wykończeniu pawilonu poszyciem z polerowanej blachy i szkleń. W efekcie niemy obiekt pawilonu stanowi przestrzeń ekspozycji, oddając cześć otoczeniu i użytkownikom, jest też elementem interakcji z odbiorcą, z którym nawiązuje bezpośredni dialog.

Glass Design Award_designalive

Grand Prix konkursu Saint-Gobain Glass Design Awards

Za najlepszy i wyjątkowy projekt z oryginalnym zastosowaniem rozwiązań szklanych w duchu zrównoważonego rozwoju i designu, uznano przedszkole autorstwa PORT. Jury zachwyciło się tym, jak światło wpada do wnętrz przez przeszklenia i pokazuje niesamowite połączenie drewna, betonu i historycznej cegły. To piękne, niesamowite pole do odkrywania świata przez młodych ludzi. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach

Twórcze interwały

Twórcze interwały

Amsterdam | 30 czerwca 2023

Projektantka i artystka Aleksandra Zawistowska opowiada nam o nomadycznym życiu