Niezwykły hotel w dawnej fabryce cukru

Otoczony malowniczym krajobrazem hotel Alia Yangshuo był pierwotnie cukrownią. Dziś to przemysłowe dziedzictwo stało się motywem przewodnim projektu architektów z pracowni Vector Architects.

Stare elementy harmonijnie połączono z nowymi – w centralnej części kompleksu hotelowego, obok nowodobudowanego budynku apartamentowego i willi, znajduje się zabytkowa część przemysłowa. Dla wizualnej spójności, zamiast kopiować stare materiały i faktury skupiono się na detalach, które powielono w dobudowanej części kompleksu. Nowe budynki zaprojektowano jako proste bryły. Tak, aby niepotrzebnie nie odwracać uwagi od starej cukrowni zbyt ekspresyjną geometrią.

Za projekt wnętrz odpowiadał Ju Bina z Horizontal Space Design. Dawne budynki fabryki mieszczą teraz pomieszczenia funkcjonalne hotelu, w tym recepcję, kawiarnię, bar, wielofunkcyjny hall, galerię i bibliotekę. W samym sercu kompleksu znajduje się staw, podkreślający urodę zabytkowych zabudowań.

W tej ogromnej przestrzeni zostały wydzielone dwa pasy komunikacji – jednym jest funkcjonalny system korytarzy dla gości a drugi służy jako bezpłatny, publiczny pasaż dla zwiedzających. Sam hotel Alia Yangshuo otaczają górskie szczyty, natomiast od południa zwrócony w stronę rzeki Li. Trzy punkty przystankowe rozlokowane na ścieżce dla zwiedzających, imitują jaskinie, a zarazem wizualnie łączą przestrzeń architektoniczną z naturalnym, górskim krajobrazem.

Więcej na: www.vectorarchitects.com
www.alilahotels.com

alila_yangshuo_designalive-39
Archiwalna pocztówka przedstawiająca dawną cukrownię w górskim rejonie powiatu Yangshuo w południowej części Chin.

***

Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Amfiteatr Brain Embassy. Nowy dom dla sztuki

Dom dla sztuki

Warszawa | 5 października 2020

Nowe miejsce spotkań projektu studia mode:lina

Dom nad jeziorem – tu ukoisz zmysły

Dom nad jeziorem

Poznań | 25 września 2020

Główną rolę w tym projekcie odgrywa otaczająca go przyroda