Poznajcie najbardziej zielony bank na świecie!

Z czym najczęściej kojarzy nam się bank? Eleganckim minimalizmem, chłodnym wyrafinowaniem? Z całą pewnością nie z zieloną dżunglą. Stereotyp ten postanowiła złamać singapurska pracownia Ministry of Design przekształcając przestrzeń banku w prawdziwie tropikalny raj.

Konkurs Citybank Singapore – projekt zieleni w przestrzeni bankowej

W ramach ogłoszonego przez Citibank Singapore konkursu projektanci mieli zmienić sposób myślenia o przestrzeniach związanych z branżą finansową. Do zagospodarowania została przeznaczona licząca 2787 metrów kwadratowych przestrzeń na szczycie prestiżowego biurowca przy Orchard Road w Singapurze. Rozmieszczona na aż czterech piętrach placówka Citi Wealth Hub posiada ponad 30 pokoi dla klientów premium (klienci posiadający aktywa inwestycyjne o wartości co najmniej 250 tys. dolarów) oraz elastyczne przestrzenie biurowe i eventowe, co czyni ją największym centrum doradztwa majątkowego na świecie.

– Zarówno bank jak i jego klienci przekazali nam bardzo pozytywne recenzje – powiedziała Joy Chan Seah z Ministry of Design. – Starannie dobrana bujna zieleń w duchu biophilic design to symboliczny ukłon w stronę zrównoważonego zarządzania bogactwem – dodała.

Ostatnie, dziesiąte piętro biurowca wyróżnia się strzelistym, przeszklonym atrium, które stwarza idealne warunki do hodowli tropikalnych roślin. Na niższych poziomach znajdziemy szereg pomieszczeń socjalnych w tym m.in. bar, kawiarnię i taras widokowy. Do poszczególnych miejsc wiodą ścieżki pomiędzy podświetlanymi od dołu mosiężnymi i marmurowymi kwietnikami.

Zieleń dobrano we współpracy ze studiem architektury krajobrazu ICN Design, które wybrało rośliny odporne na niesprzyjające, biurowe warunki. Następnie podzielono je na cztery warstwy tworzące zróżnicowany krajobraz oranżerii.

Na wszystkich piętrach temperatura oświetlenia została zaprogramowana tak, aby odzwierciedlała naturalny rytm dobowy człowieka i ruchy słońca. Ledowe lampy zmieniają w ciągu dnia barwę z odcieni niebieskiego na czerwonawe. Postawiono również na zaawansowany system hydroponiczny, w ramach którego zamiast gleby wykorzystano specjalistyczny granulat absorbujący wodę.

Więcej na: www.modonline.com

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kreatywna Szpitalna

Kreatywna Szpitalna

Warszawa | 25 lipca 2023

Dot Architekci zaprojektowali siedzibę znanej agencji w stolicy