Wakacyjny ośrodek zbudowany w oparciu o diagram Woronoja

Hourglass Corral położony na greckiej wyspie Milos to najnowszy dodatek do Voronoi’s Corrals, projektu, który pracownia DecaArchitecture rozpoczęła dziesięć lat temu tworząc niezwykły wakacyjny ośrodek, gdzie przyroda odgrywa rolę nadrzędną, a przestrzeń wyznacza matematyczny diagram.

Grecka wyspa Milos jest częścią europejskiej sieci Natura 2000, która ogranicza wielkość konstrukcji, które można zbudować na obszarach chronionych. Architekci z DecaArchitecture z siedzibą w Atenach zostali zatrudnieni do zaprojektowania sieci domów wakacyjnych na wyspie. Prace rozpoczęli 10 lat temu od dokładnej oceny kilku lokalizacji w oparciu o niezliczone kryteria. Przyjrzeli się słońcu, wiatrowi, dźwiękom morza, geologicznej morfologii i panoramicznemu pięknu.

Krajobraz podzielony diagramem Woronoja

– Spędziliśmy tam mnóstwo czasu, aby poczuć wyspę. Bo nie chodziło tylko o stworzenie domów do zamieszkania, ale wtopienie ich w krajobraz i naturę – wspomina Alexandros Vaitsos, jeden z założycieli DecaArchitecture.

– Próbowaliśmy rozszyfrować uczucia, których doświadczaliśmy w każdym miejscu. Aurę, klimat, genius loci każdego zakątka. W efekcie stworzyliśmy drobiazgową mapę obejmującą zarówno najlepsze widoki, ruchy wiatru, orientację słońca jak i cienia w stosunku do zboczy, oraz rozmieszczenie flory i różnych cech geologicznych – dodaje Carlos Loperena, drugi wspólnik DecaArchitecture.

Architekci przeprojektowali cały krajobraz na podstawie diagramu rosyjskiego matematyka Georgy Woronoja, dzieląc przestrzeń na odrębne strefy, które są w równej odległości między sąsiednimi punktami. W ten sposób w zagrodach stworzono odrębne mikroklimaty dla rozwoju biologicznego i budowania różnych strategii zrównoważonego rozwoju.

Projekt realizowano w dwóch etapach na przestrzeni ostatniej dekady. W efekcie na rozległym terenie powstało kilka zabudowań, każde otoczone gajem oliwnym oraz zagrodą ze zwierzętami i różnorodną roślinnością.

Hourglass Corral. Z migawką w suficie

Hourglass Corral jest najnowszym i największym budynkiem, jaki powstał w ramach projektu. Znajdziemy tu m.in. cztery sypialnie skierowane na południe, każda z własną łazienką, kuchnią, salonem i jadalnią. Również ich układ dyktował diagram Woronoja.

Innowacyjnym rozwiązaniem jest system świetlików umieszczonych w centralnym punkcie stropu każdego z pomieszczeń, które przyczyniają się do zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego domu. Pod każdym świetlikiem znajduje się przypominające migawkę aparatu urządzenie zaciemniające, sterowane zainstalowanym przy łóżku przełącznikiem.

Podobnie jak pozostałe zabudowania powstałe w ramach projektu, Hourglass Corral otacza kamienne ogrodzenie, które zarówno oddziela jak i chroni obszary dzikie i rolnicze. Prowadzone tu uprawy obejmują śródziemnomorskie gatunki roślin wykorzystywanych do ekstrakcji olejków eterycznych. Uprawy pokrywają również dachy budynków sprawiając, że zabudowania harmonijnie wtapiają się w krajobraz.

To nie koniec projektu, w najbliższych latach planowane jest dalsza rozbudowa ośrodka w zgodzie z naturą wyspy.

Więcej na: www.deca.gr

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Esencja greckości

Esencja greckości

Ateny | 29 czerwca 2022

Założyciele brandu GIFL oraz galeria Adorno połączyli siły we wspólnym projekcie