Tam, gdzie rosną cykorie

Wijgmaal, Belgia. 180 m kw. Dom jednorodzinny – prosta, modernistyczna bryła ze stali, betonu, szkła i drewna. Takie domy powstają, gdy „mniej” jest rezultatem, a nie celem.

Tam, gdzie rosną cykorie, wyrósł dom, w którym ogród staje się salonem. Gdzieś zaciera się granica między naturą a ingerencją człowieka. Półdzika zieleń wdziera się do wnętrz. A co na to domownicy? Oddychają pełną piersią.

Dom jednorodzinny, w którym postawiono na bliskość z naturą

Wyjątkowy projekt to efekt pracy beligjskiego studia architektonicznego Open Y Office. Projektanci zapytani o główną ideę, mówią: dom bez granic. Dom, zwany Gepo, to dwie zupełnie różne kondygnacje – otwarty parter i intymne piętro. Dolna część ograniczona jest od otoczenia wyłącznie szklanymi ścianami, co sprawia, że dziki ogród i staw stają się przedłużeniem, integralną częścią salonu. Ten dom jednorodzinny nie ma granic. Jest przestrzenią otwartą, w którą wdziera się zieleń, aplikując domownikom każdego dnia porządną dawkę świeżości. Zupełnie inne jest piętro – intymna, zaciszna część mieszkalna, niedostępna dla gości, ukryta nawet przed obiektywem, gdzie znajdują się m.in. sypialnia i łazienka. Tam też, zamiast szklanych ścian, betonowe powierzchnie dają schronienie, a okna przysłaniają mięsiste, płócienne, białe zasłony, przez co piętro nabiera romantycznego, bezpiecznego charakteru.

Projekt Open Y Office to dom jednorodzinny zbudowany niskim kosztem, znakomicie odpowiadający na podstawowe idee funkcjonowania na poziomie otwarcia się na naturę i spokój, za którymi coraz częściej tęsknią mieszkańcy miast. Tym samym zrezygnowano z ekstrawaganckich i fantazyjnych ornamentów. Jedynymi detalami, które ocieplają realizację projektu i jego industrialny charakter, są drewniane elementy – boazerie, ościeżnice i ramy okienne. A także żeliwna koza, której sam widok rozgrzewa nawet w dżdżyste dni.

Jedna ze ścian salonu pokryta jest drewnianymi panelami. Pozostałe szklane ściany umożliwiają wgląd do otwartego salonu, obserwację przyrody z wewnątrz, pozwalają także łapczywie korzystać z promieni słonecznych. W salonie sprawnie wykorzystano stalowe elementy konstrukcji – w tym wypadku kolumnę, która działa jak nośnik półki na książki. W ten sposób mamy do czynienia z funkcją, ale także ozdobą, która staje się rzeźbiarskim elementem w modernistycznej stylistyce. Modernizm odnajdziemy w wyposażeniu i dbałości o szczegóły. Biuro Open Y Office zdecydowało się na wprowadzenie takich klasyków, jak Plastic Armchair RAR Vitra projektu Ray’a i Charlesa Eamsów, a także Wassily Chair (Model B3) Marcela Brauera, który zachowuje w sobie najlepsze cechy modernizmu europejskiego, tu Bauhausu. W tej estetyce dopasowano wszystkie meble w salonie. Pojawia się też kilka unikatów z pogranicza sztuki, które wraz ze sprawnie dobraną kolorystyką sprawiają, że wnętrze nie jest nudne, a tkaniny, dywany i futra dodają ciepła, tak potrzebnego, w minimalistycznych murach.

Wspomniany koncept nośnika wykorzystany został w kilku pomieszczeniach – opiera się na nim m.in. montaż wyspy kuchennej, podwieszonej, podobnie jak półki na książki, na stalowej kolumnie. Dom Gepo nie jest idealnie poukładaną przestrzenią, nieznoszącą zmian, gdzie brak miejsca na fantazję. Rzucona na fotel skóra, książki (miłość lokatorów) w każdym kącie i co ważne, pozostawiony w dzikiej formie ogród, to kwintesencja idealnego służenia wzornictwa naturze, zarówno tej na zewnątrz, jak i wewnątrz. Tu nie ma miejsca na fałsz i ironię. Może dlatego panuje tu przesiąknięta dobrą energią atmosfera błogości?

Open Y Office

Studio architektoniczne Open Y Office 

Open Y Office to multidyscyplinarne studio, założone w 2008 roku w Ghent w Belgii. Specjalizuje się głównie w architekturze, designie i planowaniu przestrzeni. OYO realizuje zlecenia nie tylko w Belgii, ale także we Francji, Danii i Serbii. Pracowników studia charakteryzuje mocne, konceptualne myślenie, objawiające się w inspirowanych modernizmem i realizacjach. Podejmują się także realizacji projektów o różnej skali – od niewielkich przedmiotów, jak łyżka, przez domy mieszkalne, po biurowce. Więcej na: www.oyo.is

Open Y Office

Open Y Office

Open Y Office

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Biały dom

Biały dom

Poznań | 19 stycznia 2023

Każdy detal jest tu przemyślany a zbędne ozdobniki zastąpił czysty funkcjonalizm

Nowoczesna naturalność

Nowoczesna naturalność

Poznań | 29 listopada 2022

Aranżację 500-metrowego domu poświęcono nawiązaniom do pobliskiego lasu

Wyższy poziom ekologii

Wyższy poziom ekologii

Małe Kyšice | 25 listopada 2022

Innowacyjny dom w czeskim mieście Małe Kyšice eko-wzorem dla całego świata

Luksus życia rodzinnego

Luksus życia rodzinnego

Santa Monica | 23 listopada 2022

Dom w Santa Monica zbudowano wokół dziesięcioletniego drzewka oliwnego