Śląski dom pełen rodzinnych pamiątek

– Najważniejsze w projektowaniu jest słuchanie i zrozumienie potrzeb człowieka – zauważa Dorota Todd, która wraz z Kariną Gałuszką prowadzi pracownię GałuszkaTodd. Zasadę tę wcieliły w życie również podczas realizacji najnowszego zlecenia na Śląsku.

Po latach spędzonych w Wielkiej Brytanii Dorota i John postanowili osiąść w Polsce, w Katowicach. Rozpoczynając poszukiwania nowego lokum ustalili jasne kryteria. Ważne było, aby dom był położony w pobliżu lasu, ale jednocześnie, żeby był dobrze skomunikowany z centrum miasta. Ich wybór padł na dom z początku lat 80. – Układ od razu wydał się dla nas idealny, z otwartą przestrzenią w części dziennej – wspominają.

Stworzona przez projektantki aranżacja łączy w sobie pełen światła minimalizm, dodatki vintage oraz drewniane elementy, które ocieplają wnętrze.

– Zachowaliśmy drewniane wykończenie sufitów. Jednocześnie, żeby trochę ochłodzić ten intensywnie rudy kolor, podłogi, meble kuchenne i blaty są w zimnych odcieniach szarości i bieli – zauważa Dorota Todd. Większość mebli to pamiątki rodzinne właścicieli przywiezione z różnych miejsc w Anglii i w Polsce.

GałuszkaTodd to pracownia prowadzona przez Dorotę Todd i Karinę Gałuszkę. Pierwsza prowadzi biuro w Katowicach a druga w Warszawie. – Poznałyśmy się po studiach, już z bagażem doświadczeń zawodowych w jednej z warszawskich pracowni architektonicznych – wspomina Dorota, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, która w wolnych chwilach zajmuje się również projektowaniem biżuterii. – Przypadek sprawił, że wkrótce potem obie zamieszkałyśmy w tej samej kamienicy. Tam zrodził się pomysł wspólnego tworzenia architektury – dodaje Karina Gałuszka, która ukończyła Wydział Architektury Politechniki Łódzkiej.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Idealny kompromis

Idealny kompromis

Katowice | 13 października 2022

Odwiedzamy 62-metrowe mieszkanie na osiedlu Trzy Stawy

Mała Japonia

Mała Japonia

Katowice | 29 czerwca 2022

Azjatyckie inspiracje na jednym z katowickich osiedli

Projekt z historią w Katowicach. Mieszkanie Karoliny i Wojtka

Moderna w Katowicach

Katowice | 24 września 2019

Gdy design staje się twoją pasją. Poznajcie mieszkanie Karoliny i Wojtka