Dom pod koronami

Choć odległość dzieląca ten dom od stołecznych niebotyków jest niewielka, to jednak tu na tle nieba królują korony drzew. To właśnie leśna gęstwina jest scenerią dla tej podwarszawskiej ostoi spokoju. Autorem projektu jest pracownia Hola Design.

Dom powstał z myślą o spokojnym rodzinnym życiu, tuż obok dynamicznej metropolii. Pracownia Hola Design została poproszona o stworzenie nowoczesnej przestrzeni mieszkalnej. Takiej, która wtopi się w otaczającą zieleń i pozwoli nawet nieco się jej zdominować. Jednocześnie wnętrze domu miało stać się sceną dla ekspozycji włoskiego wzornictwa.

– Serce rodzinnego azylu to przestronna i pełna światła część dzienna połączona z kuchnią. Wnętrza otwierają się widokowo na starodrzew i urokliwy ogród. Natura jest tu na wyciągnięcie ręki i działa kojąco o każdej porze roku – informuje pracownia Hola Design.

Magazyn Design Alive

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

Pragnieniem właścicieli domu, ale co za tym idzie architektów Hola Design było stworzenie przestrzeni, która będzie korespondować z otoczeniem.

Spokojny dialog z okoliczną zielenią udało się tu uzyskać dzięki zastosowaniu spokojnej palety barw. Są tu beże i brązy. Występują one w wielu odcieniach. Współgra z nimi również dębowa podłoga. Postawiono także na wiele gładkich płaszczyzn. Taka jest między innymi obudowa ściany kominkowej. Wykonano ją z jasnego spieku.

– Istotną rolę przypisaliśmy też światłu. Od wejścia można zaobserwować grę światła sztucznego z dziennym, które wpada przez przestronne przeszklenia. Lampy dają nie tylko jasność funkcjonalną, ale też budują atmosferę i nadają charakter pomieszczeniu, na czym szczególnie zależało inwestorom — mówią właściciele pracowni Hola Design Monika i Adam Bronikowscy.

– Unikatowe wzornictwo i precyzja wykonania sprawiają, że wybrane do wnętrz włoskie lampy same w sobie stają się elementem dekoracyjnym, biżuteryjnym dodatkiem, który przyciąga uwagę – dodają architekci.

Skoro wchodząc do domu napawamy oczy lasem, również i we wnętrzu nie mogło zabraknąć naturalnych materiałów. Jasne, drewniane forniry spotykamy w kuchni, gdzie prowadzą spokojną pełną naturalnego zrozumienia grę z kamiennym blatem.

Pracownia Hola Architects z nagrodą

W sypialni uwagę przyciągają natomiast tekstylia w postaci bujnych zasłon. Nie daje się im jednak zdominować łóżko z tapicerką z naturalnej skóry w matowym wykończeniu. To pracowania Hola Design zadbała o jego formę, projektując je samodzielnie.

W domu zainwestowano także w urządzenia smart home. Za sprawą technologii realizowane jest: ustawienie scen świetlnych, regulacja ogrzewania i wentylacji, sterowanie przesłonami okiennymi oraz system alarmowy.

Dom w zieleni pod Warszawą został doceniony przez międzynarodowe jury prestiżowego plebiscytu European Property Awards 2023 w kategorii Residential Interior — Private Residence.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Piątka z architektem

Piątka z architektem

Warszawa | 12 kwietnia 2023

Architekci wnętrz prywatnie i zawodowo w cyklu wideorozmów. Można już oglądać!