Na granicy designu i sztuki

Galerie designu coraz częściej dialogują ze światem sztuki. Jest to częścią globalnego trendu, w którym granice między dziedzinami kreatywności zacierają się. Artyści tworzą kolekcjonerskie obiekty, rzemieślnicy zyskują rangę artystów. A skoro do głosu dochodzi potrzeba otaczania się przedmiotami, które noszą ślady rąk i nie pochodzą z masowej produkcji, na świecie przybywa autorskich miejsc z jednostkowymi obiektami, które przynależą do obydwu światów. Ich klienci to indywidualiści z gustem, który opiera się mainstreamowemu myśleniu o pięknie i dobrym życiu. 

Oto wybrane galerie designu, które trzeba znać.

Voluminia

W 2018 roku Enrica De Micheli stworzyła przestrzeń wystawienniczą dla włoskiego wzornictwa z połowy wieku. Platforma poświęcona sztuce i wzornictwu mieści się w dawnym renesansowym kościele w sercu Piacenzy i zajmuje ponad 3000 m kw.

galerie designu_designalive
Fotele Martingala, project: Marco Zanuso, 1950.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Unno

Platforma z siedzibą w Mediolanie stworzona przez i dla młodych projektantów z Ameryki Łacińskiej. Nazwa galerii – Unno – jest inspirowana hiszpańskim słowem uno, oznaczającym „jeden”, i symbolizuje wspólne dziedzictwo kultur, krajów i narodów Ameryki Łacińskiej.

Unno gallery_designalive
Stół i krzesło z kolekcji Lava.

Thomsen Gallery

Mieszcząca się w kamienicy na Upper East Side na Manhattanie galeria specjalizuje się w  japońskich dziełach sztuki. Znajdziemy tu tradycyjne ekrany i zwoje, ceramikę herbacianą, przedmioty ze złotej laki, a także japońską współczesną sztukę użytkową.

Thomsen Gallery_designalive
Iizuka Rōkansai (1890-1958), bambusowy koszyk na kwiaty “Three Treasures”, około 1927.

Studio Trisorio

Studio, zainaugurowane w 1974 roku przez Pasquale’a i Lucię Trisoriów pokazem Dana Flavina, podąża za różnorodnymi językami sztuki współczesnej, prezentując fotografię, wideo i instalacje. Galeria znajduje się w niezwykłej przestrzeni Villi Orlandi w Anacapri we Włoszech.

Studio Trisorio_designalive
Kleine Fläche, 2007, rzeźba „Nasiona dmuchawca”.

Spazio Nobile

Otwierając w 2016 roku galerię w tętniącej życiem dzielnicy Place Brugmann w Brukseli, historycy sztuki Lise Coirier i Gian Giuseppe Simeone zainicjowali erudycyjny dialog między współczesną sztuką użytkową, designem i fotografią. Znajdziemy tu kolekcje limitowanych edycji oraz eksperymentalne instalacje.

Spazio Nobile_designalive
Kiki van Eijk, rzeźba „Spring Rush”, 2022, technika mieszana.

Objective Gallery

Jednocząc grupę młodych artystów, oferuje współczesne kolekcje eleganckich, funkcjonalnych przedmiotów na styku rzemiosła, projektowania i innowacji. Galeria została założona w 2020 roku w zabytkowym budynku w Szanghaju, a niedawno otworzyła filię w West SoHo w Nowym Jorku.

gallery_objective_designalive
Charlotte Kingsnorth, Sun Dried Seat.

Mercado Moderno

Jedna z najważniejszych galerii designu w Brazylii, założona w 2001 roku w Rio de Janeiro, odegrała ważną rolę w procesie promocji nowoczesnego brazylijskiego wzornictwa z ubiegłego wieku, obejmując opieką kolekcje z lat 1940–1970. Nie brakuje tu również współczesnego brazylijskiego designu.

Mercado Moderno_designalive
Jean Gillon, fotel Jangada.

FUMI

Kiedy w 2008 roku Sam Pratt i Valerio Capo otworzyli w Shoreditch, artystycznej dzielnicy Londynu, galerię FUMI, była tam wtedy pierwszą galerią designu. Koncentrują się zarówno na początkujących, jak i uznanych projektantach z zamiłowaniem do eksperymentowania z materiałami. ich limitowane edycje, choć funkcjonalne, często balansują na granicy użyteczności.

galerie designu_designalive
Johannes Nagel, rzeźba Knot Holy.

Fonti

Otwarta w 2004 roku w Neapolu galeria Fonti wspiera włoskich i międzynarodowych artystów tworzących za pomocą różnorodnych mediów. Jej program koncentruje się na eksploracji poetyckiego konceptualizmu ze szczególną atencją dla rzeźby.

galerie designu_gallery Fonti_designalive
Giulia Piscitelli, Adoration of the Shepherds, płatki złota na papierze, 2017.

Carwan Gallery

Międzynarodowa galeria współczesnego designu, która koncentruje się na promowaniu i produkcji nowoczesnych projektów kolekcjonerskich z Bliskiego Wschodu. Po prawie dekadzie działalności w Bejrucie w Libanie w 2020 roku galeria przeniosła siedzibę na teren portu w Pireusie.

galerie designu_designalive
Roberto Sironi, limitowana edycja foteli Delphi Chair, producent: Marmo di Rima.

Angela Weber Möbel

Galeria designu z siedzibą w Zurychu, w dzielnicy galerii Rämistrasse. Znajdziemy tu obiekty z okresu od lat 30. do 70. XX wieku, głównie ze Skandynawii, Włoch, USA i Szwajcarii. Oferuje także doradztwo przy projektach wnętrz i tworzeniu kolekcji.

galerie designu_designalive
Wełniany dywan „Il Greco” (podpisany), projekt: Marta Maas Fjetterström, Szwecja, 1940.

Alfonso Artiaco

W 1986 roku, w wieku 22 lat, Alfonso Artiaco otworzył swoją galerię w Pozzuoli. Jej profil zbudował wokół arte povera i sztuki konceptualnej. W 2012 roku zmienił siedzibę, przenosząc się do Mediolanu, gdzie zainaugurował działalność wystawą Sola LeWitta.

galerie designu_designalive
Forms of Life, ręcznie formowane szkło Murano, projekt: Maria Thereza Alves dla LABINAC, 2020.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach

Twórcze interwały

Twórcze interwały

Amsterdam | 30 czerwca 2023

Projektantka i artystka Aleksandra Zawistowska opowiada nam o nomadycznym życiu