Xilo – dyscyplina światła

Zgodnie z filozofią light thinking marki Labra lampy mają neutralnie wpisywać się w wystrój wnętrz bez względu na wybraną konwencję stylistyczną.

Udaje się to osiągnąć dzięki redukcji elementów opraw do niezbędnego minimum. Taka myśl przyświecała również projektom przygotowywanym we współpracy z Maciejem Karpiakiem, w których aspekty dekoracyjne czy funkcjonalne nie zaprzeczają minimalistycznej dyscyplinie. Oprawy Xilo łączą w sobie rzemieślniczą pracę, z kojącą atmosferą kreowaną przez światło, w której kolor czy forma budują nastrój relaksu, spokoju, odprężenia.

Oprawy sygnowane marką Labra mają przede wszystkim istnieć i pracować dla użytkowników przestrzeni, zgodnie z ideą human centred design. Tylko od użytkowników zależy, gdzie i jak zostaną umieszczone, aby mogły współgrać z ich potrzebami. Mogą stawać się zupełnie niewidoczne albo mogą zabłysnąć w przestrzeni. Nie inaczej było z Xilo.

Poszukiwanie dla światła nowych form wyrazu w oparciu o innowacyjne technologie, a także kreatywność materiałów doprowadziła do zaprojektowania serii opraw Xilo. – Eksploruję walory materiałów, kładę nacisk na ich jakość, przetwarzalność oraz precyzję obróbki, a wszystko to w duchu ekologii oraz zero waste. Przywiązuję szczególną uwagę do jakości komponentów, a także precyzji wykonania każdego, nawet najmniejszego detalu – wszystko w parze z przemyślanym designem i pełną funkcjonalnością – tłumaczy Maciej Karpiak projektant lamp Xilo. Oprawy bazują na klasycznej produkcji szkła dmuchanego w hucie szkła Krosno Glass i Pieńskich Hutach Szkła w Łużycach. Dwa klosze z kolekcji powstają na limicie ludzkich możliwości, jeśli chodzi o dmuchanie szkła. Tylko garstka najzdolniejszych hutników w Polsce jest w stanie z sukcesem wykonać taką pracę.

Xilo, choć wydaje się produktem klasycznym, w rzeczywistości takim nie jest. To prawdziwy czarodziej, który we wnętrzu potrafi wykreować dowolny nastrój.

Magazyn Design Alive

NR 49 JESIEŃ 2024

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Zastosowane w lampach Xilo źródła światła to nowoczesne, zaawansowane technologicznie diody powerLED, które pod względem funkcjonalności oraz długowieczności znacznie przewyższają tradycyjne żarówki stosowane w lampach dekoracyjnych. Dostępne barwy światła znajdują się w przedziale od 2700 do 4000 K, co pozwala dobrać odpowiedni wariant do różnych typów wnętrz i potrzeb z nimi związanych.

Dodatkowo w części kolekcji istnieje możliwość regulacji natężenia za pomocą aplikacji mobilnej (system Casambi w technologii Bluetooth Low Energy). Wraz ze ściemnianiem obniża się temperatura barwowa światła. W ten sposób da się wygodnie zmieniać i kreować nastrój w pomieszczeniu. Lampy Xilo można włączyć w szersze systemy sterowania elektronicznego typu smart home (interfejs DALI).

– Większość lamp dekoracyjnych skupia się na formie a nie na komforcie oświetlenia. Xilooferuje możliwość doboru odpowiedniej temperatury barwowej (2700-4000K), a także sami możemy zdecydować o zmianie barwy, w której decydujemy jakie światło w danym momencie chcemy mieć czy 3000K (barwa biała najwięcej światła) czy 1800K (światło świecy, najmniej światła), oraz wysoki współczynnik oddawania kolorów (cri98), który wpływa na to jak widzimy inne elementy we wnętrzu – mówi Tomasz Mucha CEO Labra.

Nawet w wyborze użytych materiałów nie ma mowy o przypadku.  Przeważa tu aspekt estetyczny i technologiczny, który łączy się nierozerwalnie z aspektem ekologicznym. Materiały użyte do wyprodukowania lamp w 99% nadają się do recyklingu i upcyklingu. Pozostały 1% to nieprzetwarzalne nowoczesne diody LED, które jednak w warunkach domowych mogą świecić nawet 50 lat oraz charakteryzują się niskim poborem energii. Jednym słowem ekologia w połączeniu ze wzornictwem na najwyższym poziomie i zaawansowaną technologią.

Piękno, funkcjonalność i nowoczesność.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Czysta forma światła

Czysta forma światła

Olszyny | 18 stycznia 2022

Nowy projekt Kamy Muchy dla Labra to minimalizm w najczystszej postaci