Powrót kultowych skandynawskich wzorów [zdjęcia]

Najnowsza kolekcja tekstyliów AVSIKTLIG spogląda w przyszłość, a jednocześnie celebruje historię, a to dlatego, bo jest efektem kolaboracji słynnego studia projektowego 10-gruppen i marki IKEA, która przejęła kolektyw. – Według mnie idee i styl 10-gruppen nie mogły znaleźć lepszego miejsca – mówi Tom Hedqvist, jeden założycieli ikonicznej skandynawskiej marki tekstylnej.

Na początku lat 70. 10-gruppen była częścią sił anty-establishmentu, zwracając się przeciwko ówcześnie obowiązującym ideałom estetycznym. – 10-gruppen było stowarzyszeniem non-proft, a naszą ambicją było oczyszczenie projektowego bagienka… Chcieliśmy stworzyć lepszy świat, bez wojen, wykorzystując kolory, wzory i muzykę – opowiada jeden z założycieli kolektywu, Carl Johan De Geer.

Firma tworzyła wzory dla wielu marek, również dla IKEA, która ostatecznie przejęła prawa do korzystania z wzorów i koontynuuje współpracę z twórcami kultowych skandynawskich tekstyliów. AVSIKTLIG składa się z 14 różnych wzorów stworzonych przez 14 projektantów. – Ważne było, aby stworzyć kolekcję rozpoznawalną jako coś typowego dla 10-gruppen. Używaliśmy różnych skal – zawsze uważałem, że małe wzory działają jak spoiwo, łączące dwa większe motywy. Z tego podejścia nie chciałem rezygnować. Dzięki temu każdy z projektantów był wolny, mogąc robić to, co chce, w tym samym duchu, jak zawsze – opowiada Tom Hedqvist.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: