Powrót do przeszłości. Kosmiczne fotele prosto z PRL-u

Marta Adamczak, założycielka pracowni Kosmiko Studio, redefiniuje i uwspółcześnia przykłady wzornictwa z okresu PRL-u. Tym razem uwagę kieruje na kultowe fotele: typ 300-190 proj. H. Lis, zwany Liskiem, typ B-8502 produkowany w Radomsku, kubaturowy fotel Bolek z lat 80. czy niezidentyfikowany model nawiązujący do egzemplarza 300-177.

Ułożenie ich w pary ma ukazywać kontrast pomiędzy transformacją mebli w odmiennych stylistykach. Z jednej strony znajdziemy powrót do stylu międzynarodowego – wyeksponowanie szlachetności drewna i współgrającej tkaniny w plecionkowym splocie, utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Z drugiej strony przemiana fotela wynika z potrzeby nadania mu indywidualnego wyrazu. Zastosowana kolorystyka i kontrastowe połączenia stanowią odwołanie do stylu memphis, op-artu czy sztuki abstrakcyjnej.

Marta Adamczak

Fotele poddano renowacji stolarskiej oraz tapicerskiej. Meble zachowują swoją funkcję, lecz jednocześnie zachęcają do poszukiwania twórczych rozwiązań. Renowacja traktowana jest przez Martę Adamczak jako proces nadpisywania historii zastanego przedmiotu. Sam mebel natomiast jako bazę do odwrotu od powtarzalności, wyraz ekspresji indywidualności.  

Marta Adamczak

Rzemieślniczego fachu uczyła się w małej pracowni renowacji mebli, a następnie w polsko-niemieckiej manufakturze pod czujnym okiem mistrza tapicerstwa. Kosmiko Studio prowadzi od niedawna, zajmuje się wszystkim: począwszy od wyszukiwania interesujących foteli do renowacji, wykonywaniem prac stolarskich i tapicerskich, po kreowanie kolekcji, prowadzenie komunikacji i robienie zdjęć. Jej celem jest pokazanie, że stare, zniszczone fotele, po odnowieniu, mogą stać się niebywałą ozdobą mieszkania i mogą wyglądać dobrze we wnętrzu, nawet jeśli moda na PRL przeminie.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Jest mocno niszowo!

Jest mocno niszowo!

Poznań | 1 lipca 2022

Rozmawiamy z Cyrylem Zakrzewskim, którego meble podbiły targi w Mediolanie