Powrót do korzeni. Architekci zaprojektowali wiatrak!

Pośród licznych industrialnych nowości, ten projekt wnosi przyjemny powiew świeżości. Michał Kucharski i Mateusz Piwowarski z pracowni o4architekci zaprojektowali bowiem… wiatrak!

Pomysł na tak nietypową realizację powstał w 2014 roku w ramach międzynarodowego konkursu Współczesny Dom Wiejski. Pracę Tomasza Padło i Michała Kucharskiego wyróżniono wówczas na etapie krajowym. Po latach dostrzegł ją również właściciel starego wiatraka na Lubelszczyźnie, który zaprosił architektów do współpracy.

Wiatrak, choć unowocześniony i przygotowany do zamieszkania, zachował tradycyjny charakter i malowniczo wkomponował się w wiejski krajobraz. Konkursowa koncepcja przeszła niezbędne modyfikacje, została dostosowana do wymagań klienta i uwarunkowań technicznych oraz lokalnych. Stare elementy nadające się do ponownego wykorzystania, jak choćby pokrywające elewację deski, zostały jednak oczyszczone, odrestaurowane i ponownie wykorzystane.

W nowej odsłonie do dyspozycji mieszkańców wiatraka są aż trzy poziomy oraz antresola. Parter zajęła otwarta na ogród część dzienna z kuchnią i czytelnią. Na wyższych piętrach znajdują się sypialnie z łazienkami, a na antresoli – przestrzeń pracy z widokiem na okoliczne pola. Dodatkowo, zaprojektowano również część podziemną, gdzie ulokowano garaż, pomieszczenie techniczne oraz przestronny salon dla gości.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki