Powrót do korzeni. Architekci zaprojektowali wiatrak!

Pośród licznych industrialnych nowości, ten projekt wnosi przyjemny powiew świeżości. Michał Kucharski i Mateusz Piwowarski z pracowni o4architekci zaprojektowali bowiem… wiatrak!

Pomysł na tak nietypową realizację powstał w 2014 roku w ramach międzynarodowego konkursu Współczesny Dom Wiejski. Pracę Tomasza Padło i Michała Kucharskiego wyróżniono wówczas na etapie krajowym. Po latach dostrzegł ją również właściciel starego wiatraka na Lubelszczyźnie, który zaprosił architektów do współpracy.

Wiatrak, choć unowocześniony i przygotowany do zamieszkania, zachował tradycyjny charakter i malowniczo wkomponował się w wiejski krajobraz. Konkursowa koncepcja przeszła niezbędne modyfikacje, została dostosowana do wymagań klienta i uwarunkowań technicznych oraz lokalnych. Stare elementy nadające się do ponownego wykorzystania, jak choćby pokrywające elewację deski, zostały jednak oczyszczone, odrestaurowane i ponownie wykorzystane.

W nowej odsłonie do dyspozycji mieszkańców wiatraka są aż trzy poziomy oraz antresola. Parter zajęła otwarta na ogród część dzienna z kuchnią i czytelnią. Na wyższych piętrach znajdują się sypialnie z łazienkami, a na antresoli – przestrzeń pracy z widokiem na okoliczne pola. Dodatkowo, zaprojektowano również część podziemną, gdzie ulokowano garaż, pomieszczenie techniczne oraz przestronny salon dla gości.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Powiązane artykuły:

Dom odporny na wstrząsy

Dom odporny na wstrząsy

Ichinomiya | 12 stycznia 2022

Japońscy architekci w projekcie domu, który przetrwa nawet trzęsienie ziemi

Podmiejska jaskinia

Podmiejska jaskinia

Kuala Lumpur | 31 października 2021

Fabian Tan zadziwia odważnym projektem domu w rodzinnej Malezji