Porsche Design świętuje 50-lecie

– Kiedy ponownie przemyślisz funkcję jakiejś rzeczy, jej forma czasami wyłania się jakby sama z siebie – w ten sposób Ferdinand Alexander Porsche opisał to, co niezmiennie napędza inżynierów oraz projektantów Porsche Design.

Stylista modelu 911 miał wizję firmy, która zasady i ducha Porsche przeniesie poza granice motoryzacji. W 1972 r. wspólnie z bratem Hansem-Peterem założył studio projektowe Porsche Design. Dziś nazwa ta jest cenioną na całym świecie lifestyle’ową marką premium, znaną z funkcjonalnych i trwałych produktów o purystycznej estetyce.

Głównymi bohaterami jubileuszowego roku są dwa szczególne samochody: ekskluzywne Porsche 911 Edition 50Y Porsche Design oraz wiernie odrestaurowane przez Porsche Classic, historyczne 911 S 2.4 Targa pochodzące z roku założenia Porsche Design. Oba auta łączy ta sama kolorystyka – ich nadwozia i wnętrza są zdominowane przez czerń. To nawiązanie do wzornictwa legendarnego zegarka Chronograph I, zaprojektowanego przez profesora Ferdinanda Alexandra Porsche w 1972 r.

Oprócz tego marka prezentuje limitowaną edycję czasomierza Chronograph 1 – 1972 Limited Edition, a Porsche Museum uczci jubileusz specjalną wystawą.

Klasyka wzornictwa w nowoczesnej interpretacji

911 Edition 50Y Porsche Design to limitowana seria 750 samochodów z licznymi elementami inspirowanymi kultowymi projektami F.A. Specjalna edycja bazuje na modelu 911 Targa 4 GTS i jest już dostępna do zamawiania – w cenie od 940 tys. zł. Jubileuszowa seria pojawi się u europejskich dealerów w kwietniu 2022 r. Jej nabywcy mogą zakupić również specjalną wersję nowej edycji legendarnego zegarka Chronograph I, wzbogaconą o nawiązania do 911 Edition 50Y Porsche Design – takie jak numer edycji czy rotor w kształcie obręczy koła.

Dla wszystkich fanów marki niemiecka pracownia projektowa przygotowała również Chronograph 1 – 1972 Limited Edition z historycznymi logo i napisami.

Porsche Design

– Dobry projekt musi być szczery – podkreślał zawsze F.A. Porsche. Stylista kultowego Porsche 911 założył studio projektowe w 1972 r. Dziś dyrektor zarządzający Roland Heiler i zespół marki Porsche Design nadal podążają za tą filozofią. Wykorzystując autentyczne materiały, tworzą starannie przemyślane, funkcjonalne i trwałe produkty o purystycznej estetyce. Ich gama obejmuje m.in. zegarki, okulary przeciwsłoneczne, akcesoria bagażowe oraz galanterię skórzaną.

Biuro projektowe dysponuje lokalizacjami w Zell am See, Berlinie, Ludwigsburgu, Los Angeles oraz Szanghaju i oferuje swoje usługi również klientom międzynarodowym. Tak powstają najwyższej jakości dobra konsumpcyjne, sprzęt AGD i produkty przemysłowe – na przykład we współpracy z firmami Elan, KEF, LaCie, Morita oraz Panasonic.

Decydującą rolę w produktach Studio F.A. Porsche odgrywa wybór materiałów. Tytan i włókno węglowe pomagają sprawić, że staną się towarzyszami na całe życie – a przy okazji wzbogacić o nowe, nieoczekiwane funkcje. Połączenie tradycyjnego, uczciwego podejścia do projektowania z ambitnymi innowacjami sprawia, że produkty Porsche Design stają się przedmiotami prawdziwie luksusowymi.

Specjalna wystawa w Porsche Museum

Z okazji 50-lecia Porsche Design w Porsche Museum od 19 stycznia odbywa się specjalna wystawa, która potrwa do 11 lipca 2022 r. Część ekspozycji prezentuje informacje o życiu F.A. Porsche, jego filozofii projektowania i ogromnym wpływie twórczym. Wystawione zostały również eksponaty obejmujące pięć dekad pracy Porsche Design oraz liczne gamy produktów.

Symbolem narodzin Porsche Design jest Chronograph I, dlatego głównym punktem specjalnej ekspozycji są dwie wersje tego legendarnego zegarka. Koncepcja jego wzornictwa wpłynęła na inne prezentowane eksponaty. Należą do nich na przykład okulary przeciwsłoneczne Aviator P8478, seria czasomierzy Monobloc Actuator z całkowicie zintegrowanymi instrumentami do obsługi stopera, a także fajka do tytoniu P3613 oraz telefon komórkowy P9521.

Z kolei na balkonie Porsche Museum wystawiono m.in. 993 Speedster należące do F.A., a także 904, które projektant określił jako swoje arcydzieło. W ramach specjalnej wystawy można oglądać również 911 S 2.4 Targa z 1972 r. odrestaurowane przez Porsche Classic oraz nowe 911 Edition 50Y Porsche Design.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Porsche Design
Porsche 911 Edition 50Y Porsche Design
Porsche 911 Edition 50Y Porsche Design i Porsche Design Chronograph 1 – 1972 Limited Edition
Odznaka „Porsche Design 50th Anniversary” z reprodukcją podpisu F.A. Porsche

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W strefie marzeń

W strefie marzeń

Gdynia | 10 października 2023

75-lecie sportowych samochodów Porsche i wydarzenia przekraczające granice