W strefie marzeń

Gdynia | Tekst promocyjny

10 października 2023 | Design | Polecane | Wydarzenia |

Marka Porsche marzenia wpisane ma w swoim DNA – od początku powstania inspiruje kolejne pokolenia marzycieli. 75-lecie sportowych samochodów Porsche stało się okazją do działań przekraczających granice – emocji, czasu, sztuki.

W 1948 roku Ferry Porsche po raz pierwszy spełnił swoje marzenie o stworzeniu samochodu sportowego. Jego Porsche 356 No. 1 Roadster dało początek pasjonującej historii, ważnej dla współczesnej motoryzacji. Od tego czasu Porsche kreuje idee, które pobudzają wyobraźnię, proponuje rozwiązania, które wyprzedzają czas, wspiera odważne pomysły, przekracza granice i poszerza horyzonty.

Z okazji 75 urodzin marka zaprosiła do swojego świata nie tylko miłośników motoryzacji i posiadaczy samochodów Porsche, ale także nowych, młodych duchem twórców.

Chcąc inspirować kolejne pokolenia marzycieli, Porsche stworzyło specjalne Strefy Porsche we Wrocławiu – na Wyspie Słodowej, tuż obok Concordia Design, a następnie w Gdyni – na plaży miejskiej. W obu destynacjach strefy przyciągnęły publiczność i stały się ważnym punktem na kulturalno-rozrywkowej mapie miasta.

Nawiązując do hasła towarzyszącego obchodom 75-lecia sportowych samochodów Porsche – „Marzymy pełnią barw”, to właśnie kolory, a zwłaszcza odcienie słynnych lakierów Porsche, stały się punktem wyjścia do stworzenia projektu wnętrza.

Sky is the limit

We wrocławskiej strefie, pod hasłem „Napędzani marzeniami”, odbiorcy mogli oglądać m.in. fotografie Bartka Sadowskiego, wystawę prac Kaliny Bańki-Kulki, art car autorstwa Beaty Rojek, a także wystawę prac w ramach Festiwalu Wysokich Temperatur. Można było też uczestniczyć w panelach poświęconych designowi i warsztatach na temat nowych technologii, jak również spotkać się z przedstawicielami Fundacji Sexed.pl, praktykować jogę i cieszyć się dobrym europejskim kinem.

W strefie w Gdyni, pod hasłem „Marzymy pełnią barw”, znalazły się prace artystów związanych z Gdynia Design Days, panele poświęcone zmianie i stabilności w designie, warsztaty fotograficzne, koncerty jazzowe, kino na plaży, a także silent disco. 

Ważnym elementem gdyńskiego wydarzenia była instalacja „In the shell” multidyscyplinarnego artysty Zulu Kuki. Była to prawdopodobnie pierwsza sytuacja w Polsce i jedna z niewielu na świecie, kiedy to samochód został wydrukowany w 3D w skali 1 : 1. Model – Porsche Taycan, który ma dokładnie 4966 mm, a zatem prawie 5 m, długości, został wydrukowany z materiału PET-G, czyli z recyklingowanych butelek. Aby stworzyć projekt, artysta zeskanował prawdziwe Porsche w salonie marki w Sopocie i na podstawie zebranych danych dostosował projekt do druku. Przygotowany plik został następnie podzielony na około 500 elementów. W kolejnym etapie zostały one połączone w większe elementy, aby na koniec z pięciu takich modułów zbudować skorupę samochodu.

Ważnym elementem gdyńskiego wydarzenia była instalacja „In the shell” multidyscyplinarnego artysty Zulu Kuki.

Marzymy pełnią barw

Do projektu kreatywnych stref pobudzających do marzeń i przekraczania granic zaproszono ekspertów od nietypowych przestrzeni, czyli zespół projektantów mode:lina™. Nawiązując do hasła towarzyszącego obchodom 75-lecia sportowych samochodów Porsche – „Marzymy pełnią barw”, to właśnie kolory, a zwłaszcza odcienie słynnych lakierów Porsche, stały się punktem wyjścia do stworzenia projektu wnętrza.

Elewacja wrocławskiego pawilonu została zainspirowana współczesnym charakterem Wyspy Słodowej i sąsiedztwem Concordia Design, co widoczne jest w metalowych i szklanych elementach elewacji wpisujących się w zieleń wyspy. Jako zaskakujący akcent wykończenia fasady projektanci wykorzystali typowe budowlane stemple, które nadały modernistyczny rytm elewacji.

Z kolei pawilon w Gdyni nawiązuje do marynistycznego motywu żagla, a także do charakterystycznej architektury dzielnicy Kamienna Góra, z surową, jasną, transparentną elewacją. Geometria skośnych linii koresponduje z linią morskich fal i budynków spod znaku gdyńskiego modernizmu.

Architekci zadbali też o zaskakujące i efektowne detale, dające ciekawe, haptyczne wrażenia. Na przykład ściana i sufit wykończone zostały setkami małych ruchomych blaszek, które odbijają światło.

Przestrzenie Stref Porsche mimo swojej odważnej formy stanowiły świetne tło dla prezentowanych w nich prac artystów, zapraszając do świata, w którym marzenia stają się rzeczywistością, a rzeczywistość jest pełna intrygujących barw i pomysłów.

www.porsche-wroclaw.pl

www.porsche-sopot.pl

www.porsche.pl

Architekci zadbali też o zaskakujące i efektowne detale, dające ciekawe, haptyczne wrażenia. Na przykład ściana i sufit wykończone zostały setkami małych ruchomych blaszek, które odbijają światło.
Pawilon w Gdyni nawiązuje do marynistycznego motywu żagla, a także do charakterystycznej architektury dzielnicy Kamienna Góra, z surową, jasną, transparentną elewacją.
Przestrzenie Stref Porsche mimo swojej odważnej formy stanowiły świetne tło dla prezentowanych w nich prac artystów, zapraszając do świata, w którym marzenia stają się rzeczywistością, a rzeczywistość jest pełna intrygujących barw i pomysłów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: