Polski ludowy obiekt pompowany powietrzem ma 10 lat

Najbardziej znany polski mebel w świecie, Plopp (Polski ludowy obiekt pompowany powietrzem) Oskara Zięty obchodzi w tym roku 10-lecie. Ta ikona polskiego designu, o czym mało kto wie, mimo niewielkich rozmiarów i wagi mniejszej niż 3 kg, potrafi utrzymać nawet dwutonowy ciężar.

Plopp – stołek Oskara Zięty

Słynny stołek zaprojektowany przez Oskara Zietę i wyprodukowany w założonej przez niego fabryce, podbił serca i wyobraźnię ludzi w 2007 roku w Mediolanie, na największych targach designu. Zarówno forma stołka przypominająca nadmuchany stalowy balonik oraz technologia FiDU (pozwala na zmianę formy i kształtów elementów stalowych zespawanych ze sobą dzięki „nadmuchiwaniu” sprężonym powietrzem) wzbudziły uznanie świata. Bardzo szybko Plopp stał się ikoną designu i stołkiem przyszłości prezentowanym w ponad 20 muzeach świata.

Plopp jest dotąd jedynym polskim meblem, który odniósł tak znaczący międzynarodowy sukces. Niestety w Polsce Plopp jest znany głownie miłośnikom designu. Niewiele osób wie, jak innowacyjny jest to produkt, jaki potencjał kryje technologia i możliwość dopasowania do jednostkowych potrzeb i gustów. Stąd pomysł na cykl wystaw, który już 15 marca startuje w warszawskiej Domotece. W 10. rocznicę zdobycia przez mebel nagrody Red Dot, goście Domoteki będą po raz pierwszy mogli obejrzeć wystawę „Plopp 4.0. – Alfabet projektowania Oskara Zięty”, której kuratorem jest Anna Śliwa z Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo książkowe o tym samym tytule. Otwarcie wystawy będzie okazją do spotkania z Oskarem Ziętą, zastanowienia się nad kwestiami ponadczasowości oraz ikoniczności w designie i architekturze, jak i do udziału w innych, ciekawych urodzinowych aktywnościach.

Wystawa „Plopp 4.0. – Alfabet projektowania Oskara Zięty” odwiedzi m.in. Warszawę, Wrocław, Gdynię i Kraków. Więcej na: www.zieta.pl i www.domoteka.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Czarodziejska góra

Czarodziejska góra

Bad Gastein | 8 lutego 2023

Piotr Wiśniewski z pracowni weStudio zaprojektował butikowy hotel w Alpach

Szukając perfekcji

Szukając perfekcji

Warszawa | 11 października 2022

W II edycji konkursu Wnętrze Roku SAW do zdobycia łącznie 100 000 zł