Szukając perfekcji

Warszawa | Tekst promocyjny

11 października 2022 | Wydarzenia |

Na najlepsze realizacje z lat 2019–2022 z dwóch kategorii – wnętrz prywatnych oraz publicznych – czekają jurorzy II edycji konkursu Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Uwaga, etap zgłoszeń trwa już tylko do końca października! Warto się śpieszyć, gdyż na zwycięzców w obu kategoriach czeka po 30 000 złotych!

Konkurs Wnętrze Roku SAW to największa, najbardziej prestiżowa i w pełni niezależna okazja do współzawodnictwa dla architektów wnętrz w Polsce. Powołany został przez środowisko samych twórców, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.

– Jako SAW staramy się promować dobre wzorce pracy zawodowej – zatem konkurs też ma pokazać to, co godne polecenia i godne nagrodzenia. Uwidocznić prace tych naszych kolegów i koleżanek, którzy projektują najlepiej – podkreśla Robert Majkut, przewodniczący jury.

– W nadsyłanych zgłoszeniach umiejętność wykonania pięknej wizualizacji musi się zatem łączyć ze sprawnym, skutecznym poprowadzeniem realizacji. Chcemy w nich odczytać i wskazać szerszej publiczności, że praca architekta wnętrz to praca nieprosta, niebanalna, wieloaspektowa, wymagająca wielu różnych umiejętności. I jednocześnie pokazać nimi, że właśnie z tego powodu warto pracować z ludźmi o najwyższym poziomie kompetencji – zaznacza.

Nagradzamy dobre wzorce

Jak będą przebiegać zmagania konkursowe

– Formuła jest dość prosta i bardzo transparentna – mówi Robert Majkut – Głosowanie będzie gremialne. Zbierze się komisja, która po zaklasyfikowaniu formalnym nadesłanych prac – czyli potwierdzeniu, że spełniają one kryteria regulaminowe – wyłoni pierwszą shortlistę. Zakwalifikowane do niej projekty jury na zamkniętym zebraniu będzie kolejno oceniać punktowo w dziesięciu aspektach. Kto zbierze najwięcej punktów, wygra – opowiada architekt.

Jednocześnie zastrzega: – Jedynie, gdyby powstał remis, przewidujemy dyskusję i ocenę, który aspekt jest ważniejszy – czy też, obrazowo mówiąc, które punkty mają wyższą wagę. Jeśli się tak zdarzy, a było tak w pierwszej edycji, jestem pewien, że wywiąże się ożywiona dyskusja, gdyż poszczególni jurorzy są szczególnie uwrażliwieni na odmienne kwestie – zaznacza.

Na co więc będą zwracać uwagę sędziowie konkursowi? – Ważna jest funkcjonalność. Technika. Jakość wykonania. Wykorzystanie budżetu klienta i zasobów. Tu na pewno wyróżnią się projekty mądre, rozsądnie gospodarujące określonym potencjałem. Oczywiście będziemy też szukać ciekawych pomysłów stylistycznych, artystycznych, proekologicznych, świadomych – wymienia przewodniczący jury – Wszystkiego, co jest emanacją permanentnego progresu charakterystycznego dla branży – dodaje.

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Konkurs Wnętrze Roku SAW. Także dla zespołów

Organizatorzy czekają na projekty zgłaszane przez uczestników indywidualnych oraz przez zespoły (wówczas w zgłoszeniu powinni zostać uwzględnieni wszyscy zaangażowani projektanci). Ważne jedynie, by zgłaszającymi byli dyplomowani architekci bądź architekci wnętrz.

– Jest to konkurs dla zawodowców rozstrzygany przez zawodowców. Mam na myśli to, że zapraszamy do udziału osoby również spoza stowarzyszenia, stawiamy jednak wymóg formalny co do wykształcenia kierunkowego – zaznacza przewodniczący jury.

W trosce o niezależność konkursu, z udziału wyłączeni są Założyciele SAW oraz członkowie Jury. Dodatkowo ocena projektów nie będzie uwzględniała zastosowania konkretnych marek czy produktów z oferty firm partnerujących wydarzeniu.

Czas na zgłoszenia tylko do końca października

Elektroniczne nadsyłanie zgłoszeń trwa od 1 czerwca do 31 października 2022 r. W listopadzie odbędą się obrady jurorów, którzy wytypują laureatów pierwszego etapu i zaproszą ich do przesłania plansz konkursowych. Na tej podstawie następnie zostaną wybrani zwycięzcy, którym nagrody zostaną przekazane podczas uroczystej gali w kwietniu 2023.

Regulamin konkursu i wszystkie informacje organizacyjne można znaleźć na stronie konkursu .

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Czarodziejska góra

Czarodziejska góra

Bad Gastein | 8 lutego 2023

Piotr Wiśniewski z pracowni weStudio zaprojektował butikowy hotel w Alpach

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach