Czarodziejska góra

W malowniczej miejscowości Bad Gastein w austriackich Alpach debiutuje marka the comodo. Butikowy hotel w estetyce lat 60. jest pierwszym z serii designerskich hoteli, które mają powstać na całym świecie. I współprojektował go Polak.

Znajdziemy tu odniesienia do domów wczasowych z połowy wieku, nostalgię za starym górskim kurortem, a także zrównoważone podejście, naturalne i ponadczasowe materiały. Otwarty w styczniu 2023 hotel comodo, zachwyca modernistycznym wystrojem wnętrz autorstwa architektów Barbary Elwardt i Piotra Wiśniewskiego z berlińskiej pracowni projektowej weStudio. Barbara Elwardt jest również właścicielką i dyrektorem zarządzającym obiektu.

– The comodo w Bad Gastein to debiutancki projekt małej kolekcji designerskich hoteli. Naszym celem jest otwarcie dziesięciu lokalizacji w ciągu dziesięciu lat. Dość ambitne, ale lubimy marzyć o wielkich rzeczach! – zdradza Piotr Wiśniewski.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Obudzić uzdrowisko ze snu

Bad Gastein, miasto położone w austriackich Alpach, zapisało się w historii jako uzdrowisko dla cesarzy i cesarzowych poszukujących leczniczych mocy natury. Odwiedzali miasto ze względu na zjawiskowy krajobraz, kąpiele termalne i pobliskie jaskinie, o których dziś mówi się, że między innymi stymulują metabolizm komórek.

W ostatnich latach Bad Gastein odzyskało swoje miejsce na międzynarodowej mapie kulturalnej, ponieważ artyści, architekci i restauratorzy starają się na różne sposoby obudzić to magiczne miejsce ze snu. Najnowszą atrakcją jest the comodo.

W budynku mieściła się kiedyś uzdrowiskowa klinika. Wiśniewski i Elwardt przywołali więc nostalgię za alpejskim kurortem z lat 60. i 70. i stworzyli nowoczesny górski resort z siedemdziesięcioma pokojami. Każdy wyposażony jest w wykonane na zamówienie łóżka, stoliki nocne, lampy, szafki, bufety.

Hotel jest miejscem ekspozycji współczesnej sztuki i designu. Na przykład w lobby znajduje się czerwona sofa Camaleonda autorstwa Mario Belliniego. Jest to ukłon w stronę historii pobliskiego brutalistycznego centrum kongresowego, zaprojektowanego przez Gerharda Garstenauera. Kiedy otwierano je w 1974 roku, przestrzenie publiczne były wyposażone właśnie w sofy Camaleonda. Na ścianie obok sofy znajduje się rubinowe lustro Rondo, wykonane z polerowanej na wysoki połysk stali nierdzewnej, autorstwa Oskara Zięty. Z kolei powierzchnia lustra odbija instalację autorstwa artysty Jeppe Heina, która wisi na przeciwległej ścianie.

– W architekturze kontekst ma kluczowe znaczenie. Projektując wnętrza chcę przekazać i wywołać określone uczucia. Z kolei przy projektowaniu mebli kluczowa jest funkcjonalność. Łącząc te dwa cele udaje się stworzyć idealną scenografię dla gości – mówi architekt.
 the comodo

the comodo – kurort z historią 

We wspólnej przestrzeni uwagę zwraca fotel Elda Joe Colombo i siedziska Gae Aulenti dla Knoll International, które płynnie łączą się z pozostałymi projektami, wykonanymi na zamówienie przez weStudio. Przytulną atmosferę potęguje mnóstwo książek i drobnych bibelotów rozmieszczonych we wspólnej przestrzeni, a także dostępny dla gości fortepian.

Centralnym, elementem spajającym lobby-lounge na parterze jest bar i restauracja. Restauracja oparta jest na zasadzie „z pola do stołu” – składniki są pozyskiwane od lokalnych rolników i producentów. Oferuje nowoczesną kuchnię austriacką, organiczne wina z lokalnych gospodarstw ekologicznych i małych winnic, klasyczne koktajle i… wspaniałe widoki. W wielu aspektach hotelu widoczne jest zrównoważone podejście – koncepcja inteligentnej kuchni ogranicza marnowanie żywności, a goście otrzymują szklane butelki wielokrotnego użytku, potrzebne do stacji wody z własnego źródła.

– Najbardziej zainspirowała mnie historia samego obiektu. Hotel to dawne uzdrowisko z lat 60-tych. Zamiast próbować wymazać jego przeszłość, zdecydowaliśmy się kontynuować opowiadanie jego historii. W jego pierwotnym układzie dostrzegliśmy wielką szansę, tworząc przestronne lobby połączone z restauracją, duże pokoje i obszerny teren na zewnątrz. Koncepcja wnętrza opiera się na połączeniu kontekstu geograficznego i historycznego. Opisałbym to jako alpejski kurort z nostalgią za latami 60. Język projektu, od palety kolorów po materiały i formy, jest silnie powiązany z miejscem i jego historią – mówi architekt Piotr Wiśniewski.

Nowoczesne wellness

W the comodo nie mogło zabraknąć spa, które czerpie z historii miasta, tworząc jednak własne tradycje nowoczesnego wellness. Zabiegi wykonywane są przy użyciu wód termalnych Gastein, działających regenerująco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo na stawy i mięśnie. Poza pięcioma pokojami zabiegowymi spa obejmuje dwie sauny, kryty basen i przestronny taras do kąpieli słonecznych. Goście mogą się także rozpieszczać w centrum fitness, studiu jogi, a także w kameralnym kinie butikowym.

– Hotel zapewnia gościom harmonijne doznania. Całą koncepcję – od koloru serwetki po wystrój wnętrz i architekturę – postrzegamy jako jedną całość. Nie ma miejsca na przypadek. Jeśli chodzi o cechy szczególne, nasz kryty basen oferuje prawdopodobnie najbardziej malownicze widoki na dolinę Bad Gastein – zapewnia architekt.

the comodo

Piotr Wiśniewski

Urodzony w latach 90. w zachodniej Polsce, zdobył najpierw licencjat w Poznaniu, a następnie tytuł magistra na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. Poza tym wolny czas spędzał pracując w pracowni specjalizującej się w projektach architektonicznych i wnętrzarskich od konceptualizacji po realizację. Obecnie współtworzy berlińskie weStudio i markę designerskich hoteli the comodo reprezentowanych przez Design Hotels

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ciao Gaetano!

Ciao Gaetano!

Nowy Jork | 7 kwietnia 2024

Słynny włoski architekt i projektant Gaetano Pesce zmarł w wieku 84 lat