Pięć Red Dotów dla Polski! Drugi dla Kuchcińskiego [zdjęcia]

W poniedziałek 24 marca ogłoszono listę laureatów tegorocznej edycji Red Dot Award w kategorii Product Design. Wśród nagrodzonych znajdują się także polskie firmy, projektanci i ich produkty. W tym roku słynną Czerwoną Kropkę otrzyma pięć polskich realizacji.

Od kilku lat z niecierpliwością wyczekujemy na wieści z Essen. A to dlatego, że nazywane projektowymi Oscarami Czerwone Kropki, przyznawane od 1955 roku, od niespełna dekady zaczynają trafiać również do rąk Polaków. Nie inaczej jest i w tym roku – Red Doty otrzyma pięć polskich realizacji. Oto one:

Clapp
Clapp to kolekcja Piotra Kuchcińskiego, powstała dla marki Noti. Jej premiera odbyła się jesienią zeszłego roku, podczas Łódź Design Festival na naszej ekspozycji Design Alive Awards 2012. Dziś już wiemy, że jest to jeden z najwyżej ocenianych polskich produktów ostatnich miesięcy. Clapp powstał na fali zainteresowania polskim wzornictwem lat 50. i 60. Twórca kolekcji nie ukrywał inspiracji tym okresem w historii polskiego designu. Kuchciński, sam urodzony w latach 60. do dziś podkreśla wpływ, jaki na kolekcję wywarły fotele Józefa Chierowskiego, choć nie była to inspiracja bezpośrednia. Konstruując ją czerpał przede wszystkim z atmosfery tamtych lat,  choć równie mocno interesowały go zastosowane materiały oraz prosta forma klasycznych dziś mebli Chierowskiego. – Do dziś wspominam te fotele, znajdujące się  w domu mojej babci. Nawet w czasach, gdy nie przypuszczałem że kiedyś zawodowo będę zajmować się projektowaniem, były dla mnie szczególnymi obiektami – mówi nam Kuchciński. Red Dot dla kolekcji Clapp to dowód na to, że moda na vintage trwa w najlepsze, a jej „strefa wpływów” nie ogranicza się jedynie do Polski. Najlepszym dowodem jest właśnie Red Dot, którego laureatów wybiera kilkudziesięcioosobowe jury, które tworzą specjaliści z całego świata. – Nie ukrywam, że kolekcja Clapp to moje ulubione projekty. To dlatego nagroda cieszy mnie szczególnie, udowadnia, że polskie wzornictwo, także to sprzed lat, które mocno nas potrafi zainspirować, może liczyć na dobre przyjęcie na świecie – przyznaje projektant. Dla Kuchcińskiego to drugi Red Dot – przed rokiem nagrodzono jego stoliki H2, powstałe dla marki Balma. – Na pewno nie czuję jeszcze rutyny w odbieraniu Red Dotów – śmieje się Kuchciński. – Choć pierwszy raz Czerwona Kropka smakuje szczególnie, również ta tegoroczna ma swój szczególny i wyrazisty smak. Po raz pierwszy przecież jest nagradzany mój projekt dla Noti – dodaje.

noti_clapp_designalive-3

noti_clapp_designalive-4

noti_clapp_designalive-5

noti_clapp_designalive6

DOT.
Lustro wyprodukowane przez firmę Meble 21 dla jej marki Miior. Lustro zaprojektowała Katarzyna Okińczyc. Ergonomiczne, minimalistyczne i bardzo wygodne lustro łazienkowe, wyposażone w specjalny mechanizm (o nazwie Axio-Link), który pozwala na odsuwanie lustra od ściany – aby więc uzyskać optymalne ustawienie jego tafli, wystarczy jeden ruch. Lustro ponadto zostało wyposażone w dotykowy wyłącznik światła. W lustrze zastosowano oświetlenie ledowe. Lustro DOT. było już m.in. prezentowane w plebiscycie „must have”, organizowanym przez Łódź Design Festival.

miior_dot_mirror_Designalive1

miior_dot_mirror_Designalive2

OXeN
To jednostka odzysku ciepła produkowana przez firmę Flowair. Ten produkt pozwala na wykorzystywanie najtańszej dostępnej energii, czyli energii, którą możemy zaoszczędzić z wentylacji. System odzyskuje energię z powietrza usuwanego z pomieszczenia – w ten sposób znacząco może wpływać na ograniczenie jej konsumpcji. OXeN znajduje zastosowanie w budynkach o większej kubaturze, m.in. halach produkcyjnych, magazynowych, salonach wystawowych, warsztatach samochodowych, obiektach sportowych czy handlowych. To urządzenie otrzymało już nagrodę Dobrego Wzoru 2013 w kategorii Praca, przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz iF product design award.

w1

w1

Drop
Lampy stworzone dla marki Rosa, zaprojektowane przez studio Emo Design z siedzibą we Włoszech. To zaawansowany technologicznie produkt, przeznaczony dla oświetlania przestrzeni publicznych, np. alejek parkowych. Jej opływowe kształty zwiększą poczucie estetyki krajobrazu. Lampa Drop, bardzo klasyczna w formie, charakteryzuje się falistą linią, działa w oparciu  o system oświetleniowy Rosa Led. Anodowane aluminium wykorzystane w lampach może być poddane w 100 proc. recyklingowi.

Rosa_Drop_Designalive1

Rosa_Drop_Designalive2

K10
Kasa produkowana przez markę Elzab. Została zaprojektowana przez Ergo Design. To pierwsza na rynku polskim kasa fiskalna z panelem dotykowym. K10 umieszczono w kompaktowej bryle, dzięki czemu przypomina elektroniczne urządzenie osobistego użytku. Kasę można używać stacjonarnie oraz w terenie. Jakość oraz solidność komponentów sprawia że jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne takie jak zarysowania, wstrząsy oraz nacisk. Posiada zabezpieczenie przed kradzieżą, dzięki odpinanej smyczy.

K10_Elzab_Designalive1

K10_Elzab_Designalive2

Do tegorocznej edycji Red Dot Awards: Product Design zgłoszono 4815 produktów z 53 krajów świata. Nagrody otrzyma 1120 z nich. Zaszczytny tytuł „Best of the Best” trafi do 72 produktów, a na honorowe wyróżnienia mogą liczyć 123 realizacje.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 7 lipca w Aalto Theater w Essen.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Stary dom z nowym duchem

Stary dom z nowym duchem

Poznań | 5 lutego 2024

Dom Agnieszki i Piotra Kuchcińskich na poznańskim Grunwaldzie czaruje urokiem