Pedro Almodóvar i Tilda Swinton stworzyli jeden z najbardziej stylowych filmów ostatnich lat

Współczesne kino coraz częściej oferuje nam swoistą podróż w czasie, uwodząc kadrami wypełnionymi wspaniałymi wnętrzami, modą i designem. Dla tych, którzy prócz dobrej fabuły poszukują dopracowanych wizualnie doznań mamy dobrą wiadomość! Ikona europejskiego kina, Pedro Almodóvar już 21 maja powraca na ekrany z filmem będącym hołdem złożonym zachwycającej Tildzie Swinton.

„Ludzki głos” – dzieło słynnego reżysera

Inspirowany sztuką Jeana Cocteau „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Almodóvara i Swinton. To również pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Przestawia historię zakochanej, zdesperowanej kobiety, która pozostawiona sama z psem w mieszkaniu wypełnionym wspomnieniami, prowadzi ostatnią rozmowę telefoniczną z mężczyzną, który ją porzucił. – Zawsze myślałem o tej adaptacji jako o eksperymencie. Rzeczywistością tej kobiety są ból, samotność, ciemność, w której żyje – wyjaśnia reżyser.

Pedro Almodóvar

Już sam zwiastun zapowiada możliwość obcowania z fenomenalną scenografią w stylu vintage, pełną kolorów i charakterystycznej dla Almodóvara stylistyki. Gwarantem jakości jest obecność na planie scenografa i wieloletniego współpracownika Pedra – Antxóna Gómeza. Mając na uwadze teatralny rodowód filmu, umiejscowiona w Madrycie fabuła rozgrywa się w przestrzeni imitującej scenę. Kiedy Tilda wychodzi na balkon, widzowie mogą dostrzec jedynie pustą, szarą przestrzeń magazynu, niezwykle mocno kontrastującą z barwnym wnętrzem mieszkania.

W filmie nie zabrakło dzieł sztuki współgrających z nastrojami Tildy oraz prawdziwych ikon designu. Zaprezentowane na ekranie przedmioty pochodzą z Los Angeles, Paryża, Madrytu, Włoch oraz prywatnej kolekcji samego Almodóvara. W sypialni wisi piękny klasyczny kobiecy akt, w  salonie – surrealistyczne przedstawienie pary kochanków, a w korytarzu – romantyczna dziewczyna w stylu Pin-up. W stworzonej w zaledwie dwa miesiące aranżacji  dominują meble w stylu Mid-century Modern, doskonale skomponowane z licznymi teksturami, wyrazistymi formami i mocnymi barwami.

Pedro Almodóvar

Ikony designu w roli głównej

Koneserzy stylu z łatwością dostrzegą projekty autorstwa Adriana Pearsalla oraz dzieła Charlotte Perriand, francuskiej pionierki modernizmu. Ozdobę salonu stanowi stolik Shuffle MH1 od marki &Tradition zaś legowisko dla psa, tak istotnego dla fabuły, odpowiada obiciem w lamparcie cętki fotelom w stylu Art Deco z giętymi w łuki podłokietnikami, pochodzącymi z prywatnej kolekcji reżysera. Uwagę zwraca również oświetlenie mieszkania, a w szczególności kosmiczne niebiesko-czerwone kinkiety w salonie. 

Prócz niezwykłej kolekcji mebli, w zachwyt wprawiają wykorzystane figurki i dekoracje. Wzrok przyciągają kolorowe wazony od Ettore Sottsassa, ale także bardziej współczesne akcenty, takie jak para minimalistycznych ptaków od Kay Bojesen, czy DVD z filmem „Kill Bill” widoczne na stoliku kawowym głównej bohaterki.

Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar

Pedro Almodóvar tworzył filmy krótkometrażowe już w wieku 23 lat. Był jedną z czołowych postaci hiszpańskiego ruchu La movida madrileña po ustąpieniu Franco pod koniec lat 70. XX w. Atmosferę tych czasów oddał w swoich pierwszych pełnometrażowych filmach („Pepi, Luci, Bom i inne dziewczyny z dzielnicy” i „Labirynt namiętności”). Potem od obrazu „Prawo pożądania” zaczęła się passa nagród dla jego filmów. To reżyser, scenarzysta, producent, aktor (głównie epizody w swoich filmach), a także twórca scenografii oraz muzyki . Razem z bratem Agustínem założył w 1987 roku firmę produkcyjną El Deseo (Pożądanie). Otrzymał wiele nagród, w tym Oscara za „Porozmawiaj z nią” oraz Złote Palmy za „Wszystko o mojej matce” i „Volver”. Więcej na: www.gutekfilm.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Z miłości do kolorów

Z miłości do kolorów

Warszawa | 28 grudnia 2023

Pracownia La Fala Studio postawiła na światło. Ale to mieszkanie urosło!