Odrobina Paryża na stołecznym Mokotowie

Mieści się na warszawskim Mokotowie, w budynku z 1937 roku. Ma 106 m kw., a z okien rozpościera się widok na park Morskie Oko. Jednak to nie metraż mieszkania, ani okolica w którym się ono znajduje zwracają uwagę. Tym co urzeka najbardziej są wnętrza zaprojektowane przez Martę Chrapkę ze studia Colombe Design.

– Chcieliśmy, aby wnętrze swoim układem jak najbardziej przypominało przedwojenne, polskie mieszkania. Skupiliśmy się na odtworzeniu stolarki (drzwi, świetliki), odpowiednim doborze farb (szukaliśmy naturalnych składników zbliżonych do farb kredowych), a także odlewach klamek i okuć – podkreśla Marta Chrapka ze studia Colombe Design. Jak dodaje, inspiracją było łączenie różnych stylów.

Inwestor chciał, aby warszawskie mieszkanie przypominało atmosferą Paryż. – Oprócz francuskiego, w mieszkaniu znalazły się także akcenty afrykańskie i góralskie, które wbrew pozorom świetnie ze sobą współgrają – zaznacza Marta Chrapka. Wnętrze było przed remontem ciemne, przygnębiające i zaniedbane, przez co wymagało dużego nakładu pracy. Obecnie mieszkanie tworzą: sypialnia, salon, jadalnia, hol, kuchnia i łazienka. Meble i dodatki do każdego z pomieszczeń starannie dobierano, dzięki temu tworzą idealną harmonię. Mosiężny żyrandol i soczyście zielona tapeta w holu, tkanina przypominająca futro pantery oraz wykonane przez stolarza stoliki z surowego drewna w salonie, czy inspirowana wersalską oranżerią kuchnia, w której uwagę przyciąga tapeta z motywem egzotycznych liści – każdy element wnętrza komponuje się z pozostałymi.

Ulubionym miejscem projektantki jest kuchnia. – Cieszę się, że m.in. dzięki dębowym kasetonom, wnętrze przypomina bardziej mały salon lub jadalnię. Najbardziej lubię projektować kuchnie, od nich zwykle zaczynam koncepcję całego wnętrza – zdradza Marta Chrapka.  Na podłogach opisywanego wnętrza zamontowano m.in. podłogi Chapel Parket, dębowe kasetony oraz klepki ułożone we francuską jodełkę. Elementy te najbardziej przypominają podłogi montowane we Francji w hausmannowskich kamienicach.

Marta Chrapka: – Przyciągam upragnione zlecenia

Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipski (10)

Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipski (9)

Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipski (8)

Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipski (7)

Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipski (5)

Projekt Marta Chrapka, Fot Rafał Lipski (3)

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Marta Chrapka: – Przyciągam upragnione zlecenia

Marta Chrapka

Warszawa | 9 listopada 2020

– Zawsze chciałam tworzyć wnętrza – mówi nam uznana projektantka

Wysmakowane wnętrza w przedwojennym apartamencie w sercu Warszawy

Rozbrat 98

Warszawa | 8 czerwca 2020

Przedwojenny apartament w sercu Warszawy

Dom w Radości. Przytulność w stylu mid-century

Dom w Radości

Warszawa | 25 maja 2020

Przytulność w stylu mid-century proj. Colombe Design