Wariacja na temat ikony

Młody projektant Piotr Podziomek przedstawił wariację na temat ikonicznego, porcelanowego wazonu Marguerite Wildenhain z 1931 roku, klasyka Bauhausu.

Jedną z ciekawszych inicjatyw podczas tegorocznej edycji Salone Internazionale del Mobile był globalny przegląd prac dyplomowych „The lost graduation show”. Do udziału w wystawie zaproszono 200 projektantów z 48 szkół z całego świata. Wśród prezentowanych prac znalazła się m.in. „Wrażliwość” Piotra Podziomka, absolwenta School of Form w Warszawie.

– Mój pierwszy zawód to projektant maszyn – zdradza Piotr . – Siedem lat temu zainteresowałem się wzornictwem. Początkowo chciałem rozwinąć umiejętności w realizacjach dla przemysłu mechanicznego, stało się jednak inaczej. Trafiłem do pracowni ceramicznej na warsztaty z gliny, a praca z ceramiką zawładnęła moim wolnym czasem. To skłoniło mnie do decyzji o rozpoczęciu studiów z projektowania produktu.

– Wrażliwość to projekt, który zrealizowałem w trakcie pracy nad dyplomem w School of Form. Jest on efektem poszukiwania drogi projektowej w opozycji do mojego pierwotnego wykształcenia. Przełamywaniem wewnętrznych ograniczeń i materialnym zapisem dialogu między moją wrażliwością humanistyczną a wyćwiczonymi przez edukację inżynierską umiejętnościami – dodaje Podziomek.

Piotr Podziomek

Seria wazonów jaka powstała w efekcie tych poszukiwań to wariacja na temat ikonicznego, porcelanowego wazonu Marguerite Wildenhain z 1931 roku, klasyka Bauhausu. Za wzór Piotrowi posłużył wazon wyprodukowany w Staatliche Porzellan-Manufaktur w Berlinie, znajdujący się w zbiorach MoMA w Nowym Jorku.

– Jako projektant stanąłem przed gotowym przedmiotem i uwalniając ciekawość oraz intuicję, wielokrotnie losowo przetworzyłem obiekt. Podzieliłem formę odlewniczą na 16 części, ułożyłem puzzle w formę zgodnie z porządkiem oryginału, a następnie przestawiałem wybrane losowo elementy zamieniając miejscami, obracając, przesuwając. Robiłem to w dowolnej kolejności, w sposób intuicyjny zmieniając pierwotny przedmiot. Uczyłem się procesu przez doświadczanie zmiany. Przechodząc przez proces twórczy, uległem jego oddziaływaniu i uwolniłem swoją wrażliwość artystyczną, którą ów proces pobudził – tłumaczy.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Powiązane artykuły:

Z powodu epidemii koronawirusa targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

Wirus nieufności

Mediolan | 26 lutego 2020

Targi w Mediolanie przeniesione z kwietnia na czerwiec

58. edycja Salone del Mobile za nami

Potrafimy działać

Mediolan | 18 kwietnia 2019

Organizatorzy zadowoleni z 58. edycji Salone del Mobile [zdjęcia]

Futurystyczna wizja na temat wzornictwa, technologii i innowacji materiałowych

COS na iSaloni 2019

Mediolan | 20 marca 2019

Futurystyczna wizja wzornictwa, technologii i innowacji materiałowych.

Polski sukces w Dubaju!

Sukces Olgi

Dubaj | 22 listopada 2018

Olga Zelenska, absolwentka została wyróżniona podczas Global Grad Show w Dubaju!

Unia wprowadza zakaz produktów plastikowych. SCOBY to alternatywa!

Alternatywa

Poznań | 25 października 2018

Rodzima alternatywa dla plastikowych opakowań.