Najbardziej oczekiwane wydarzenie w świecie designu, 61. edycja Salone del Mobile, zbliża się wielkimi krokami. Zapowiada się mnóstwo nowości i mocny nacisk na jakość. W tym roku odbędzie się też słynne biennale – Euroluce, czyli Międzynarodowa Wystawa Oświetleniowa. Mediolan 2023 odbędzie się w dniach 18-23 kwietnia.
Salone del Mobile. Milano 2023 przyjmuje inną postać. Nowy ogólny układ wystawy jest wstępem do przyszłej ewolucji wystawy Euroluce. Słowa kluczowe tegorocznych targów to: otwartość, zrównoważony rozwój i research.
Organizatorzy koncentrują się na jakości propozycji i treści, a także przyjaznym doświadczeniu dla zwiedzających. Wartość wydarzenia ma być wzbogacająca kulturowo i zawodowo – nowa edycja Salone ma odegrać kluczową rolę w targowej transformacji, aby jeszcze skuteczniej generować wartości, zarówno dla wystawiających się firm, jak i odwiedzających.
Maria Porro zapowiada Mediolan 2023
Przewodnicząca targów Maria Porro, w wywiadzie z Marianną Guernieri uchyla rąbka tajemnicy i opowiada o bohaterach i wydarzeniach, których nie można przegapić w nadchodzącej edycji. Na pewno należy do niej wystawa oświetlenia Euroluce, którą zaprojektowano jako źródło innowacji zarówno pod względem interdyscyplinarnych treści, jak i dostępności dla gości. Ponadto istotnym tematem nadchodzącej edycji będzie zrównoważony rozwój i szkolenia, z naciskiem na przyszłość i innowacyjność systemu targowego, solidnie zakorzenionego w długoletniej tradycji.
Czego więc możemy się spodziewać po nadchodzących targach Euroluce? Traktując temat oświetlenia w interdyscyplinarny sposób, wydarzenie obejmuje technologię, a także interakcję z architekturą. Będzie więc dużo designu, ale także nauka, sztuka, grafika, fotografia, literatura i architektura.
Wraz z Supersalone rozpoczęto także ścieżkę badawczą poświęconą doborowi materiałów i technik budowy stoisk. Z kolei tematem przewodnim przeglądu młodej twórczości SaloneSatellite, które odbędzie się się w nowej lokalizacji wewnątrz Euroluce – będzie rola szkół i edukacji w sektorze, a także proces, postęp i praktyka.
Ekologia, networking, innowacje
Kiedy Salone del. Mobile powróciły w czerwcu ubiegłego roku, były pierwszymi targami, które przystąpiły do UN Global Compact. W tym roku podjęto za to kroki w kierunku uzyskania certyfikatu ISO 20121. Aby móc uznać Salone za wydarzenie zrównoważone, opracowano szereg zasad i zaleceń dotyczących ograniczenia wpływu na drzewostany.
– Salone to czas, w którym firmy prezentują swoje najnowsze innowacje; to epicentrum odkryć, przewidywań i nowych trendów. Jest to również okazja do networkingu i spotkań, co czyni wydarzenie niezwykle żyznym gruntem dla biznesu. W tym roku wielką wartością dodaną będą badania i innowacje, również dzięki wkładowi profesjonalistów z naszego sektora, którzy piszą historię projektowania. To będzie wyjątkowe wydarzenie, którego naprawdę nie można przegapić – podkreśla Maria Porro.