Niepowtarzalna okazja do zetknięcia się na żywo z twórczością Jana Bajtlika, który na co dzień projektuje dla słynnego domu mody Hermès

Instytut Polski w Duesseldorfie oraz Galeria Szydłowski w Warszawie zapraszają na wystawę Jana Bajtlika „Linie, rytmy, labirynty”, która ukazuje fascynację autora źródłami współczesnej kultury wizualnej, odnajdywanej w europejskiej starożytności, wynalazku pisma, dalekowschodniej kaligrafii i pejzażu.

Jan Bajtlik to zwycięzca ubiegłorocznej edycji Design Alive Awards w kategorii Kreator. Nominowany do nagrody „za piękną współpracę ze światową marką Hermès, dla której zaprojektował Animapolis – kultową chustę z Warszawą w roli głównej”. „Polska” chusta Hermèsa jest wciąż flagowym produktem marki, utrzymującym się na liście bestsellerów, a dla Jana stała się też dowodem uznania, zaproszeniem otwierającym drzwi do zamówień z innych działów słynnego francuskiego domu mody. Ale twórczość Jana Bajtlika jest osadzona w wielu obszarach i wielowymiarowa. Na wystawie, której otwarcie nastąpi 25 września, będzie można zobaczyć cykle: „Labirynty Greckie”, czyli misterne rysunki, dzięki którym powstała książka „Nić Ariadny”, a także serie prac będących studium ikonografii greckiego antyku, cykl „Jardin Particulier I” unaoczniający płynne przejście między przedstawieniem martwej natury a abstrakcją oraz najnowsze prace Jana Bajtlika, które będą wystawione publicznie po raz pierwszy. Charakteryzuje je brak wyraźnego podziału na pierwszy i drugi plan, i wynikająca z tego gra z okiem widza. Czarno-białe obrazy uwydatniają jego niesamowitą zdolność do tworzenia wibrujących rytmów, które, choć skomponowane z różnym stopniem zagęszczenia, zawsze przyciągają wzrok i zmuszają do zaczytania się w detalu.

bajtlik_designalive_2

Jan Bajtlik (ur. 1989 r. w Warszawie) jest artystą multidyscyplinarnym, zajmującym się grafiką, ilustracją, malarstwem i rysunkiem. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2013 r. Od 2016 roku pracuje nad projektami dla Hermès Paris w zakresie projektowania chust, akcesoriów modowych, form wzornictwa przemysłowego: ceramiki, biżuterii, tkanin, tapet ściennych, koców, kolekcji plażowych, a także tworząc projekty graficzne i reklamy. Jest również autorem scenografii okien butików Hermèsa w Dubaju i scenografii na otwarcie pierwszego butiku Hermèsa w Polsce. Jego projekty reprezentują różne style i techniki. Ilustrował między innymi dla: The New York Times, Time Magazine, Courrier International oraz Google. Współpracuje ze Swatch, projektując grafikę na zegarki. Prace Jana Bajtlika wystawiane były na ponad 17 wystawach indywidualnych i ponad 200 wystawach zbiorowych na całym świecie. Jest autorem przetłumaczonych na wiele języków książek dla dzieci, między innymi: „Nić Ariadny”, „Typogryzmoł”, „Auto”. Jest również laureatem licznych krajowych i międzynarodowych konkursów graficznych, m.in. otrzymał wyróżnienie Bologna Ragazzi Award 2015, srebrny medal na 10. i brązowy na 12. Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie (Japonia). W 2015 roku otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury RP prof. Małgorzaty Omilanowskiej za książki dla dzieci i pracę edukacyjną z dziećmi a zilustrowana przez niego książka „Auto” została uznana przez The New York Times za najlepszą ilustrowaną książkę dla dzieci 2018 roku. Mieszka i pracuje w Argentière w Alpach Francuskich oraz w Warszawie.

Jan Bajtlik. „Linie, rytmy, labirynty”
Czas trwania wystawy: 29.09.2020 – 08.01.2021
Galeria Instytutu Polskiego w Düsseldorfie

Więcej na: www.janbajtlik.com
www.instytutpolski.pl/duesseldorf

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia