(Podobno) najpiękniejszy dom świata

W XVII-wiecznym mieście Itu, około 100 kilometrów na zachód od São Paulo, znajduje się Casa Mais Linda (tłum. „najpiękniejszy dom świata”). Willę okrzyknęli tak sami właściciele. Rzeczywiście, licząca 1100 metrów kwadratowych rezydencja robi wrażenie!

Rozległą posiadłość znajdziemy w Condomínio Terras de São José. Założona w 1975 roku dzielnica jest znana z rozległych terenów zielonych obejmując ponad 700 rezydencji z całodobową ochroną. Oprócz tego ulokowano tu 20 kortów tenisowych, stajnie mieszczące 50 koni, trzy boiska do piłki nożnej, lądowisko dla helikopterów oraz pole golfowe.

Niezwykłe otoczenie znalazło swoje odbicie w projekcie przygotowanym przez wywodzącą się ze środkowej Brazylii pracownię architektoniczną Leo Romano. Pochyły teren obejmujący również część lasu podyktował ułożenie domu na żelbetonowych filarach. Te, w połączeniu z fantazyjnie wygiętym, betonowym dachem, składają się na monumentalny, brutalistyczny klimat całości. Lekkości dodają bryle szklane segmenty odsłaniające żółtą kuchnię oraz drewnianą boazerię.

Przemyślany układ na bazie litery L oraz niezwykłe zróżnicowanie materiałów pokrywających zewnętrzną elewację sprawiają, że „najpiękniejszy dom świata” wygląda na znacznie mniejszy niż jest w rzeczywistości. Oprócz sypialni, pokoju dziennego, kuchni, balkonu i siłowni znajdziemy tu również pomieszczenie socjalne, pralnię, magazyn oraz garaż.

Wewnątrz rezydencji dominują kolory drewna oraz skóry uzupełnione marmurem i granitem. Nie zabrakło też przełamujących formalność wystroju akcentów nawiązujących do brazylijskiego folkloru. Szerokie schody prowadzą z domu do ogrodu, za który odpowiedzialny był projektant krajobrazu Gil Fialho. To właśnie tu, na granicy starannie wystrzyżono trawnika i dzikiej gęstwiny lasu, ulokowano również basen.

Więcej na: www.leoromano.com.br

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Amerykański sen

Amerykański sen

Los Angeles | 30 stycznia 2023

Studio Osklo odrestaurowało hollywoodzką posiadłość z 1947 roku