Na skrzyżowaniu kultur

Plac Grzybowski to symboliczny punkt na mapie Warszawy. Od ponad stu lat krzyżują się tu dwie kultury: żydowska i polska. Przedwojenna zabudowa ulicy Próżnej, synagoga Nożyków i kościół Wszystkich Świętych tworzą wyjątkowy charakter placu Grzybowskiego. 29 lutego, w miejscu dawnej restauracji Menora, został otwarty lokal o tej samej nazwie pod opieką Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz druga Charlotte w Warszawie – Charlotte Menora.

W części muzeum działa punkt informacyjny o kulturze żydowskiej, jest sala konferencyjno-warsztatowa dostępna dla instytucji i organizacji pozarządowych. Chętni mogą wziąć także udział w warsztatach kulinarnych. W bistro Charlotte Menora można spróbować dań nawiązujących do najlepszych polsko-żydowskich tradycji kulinarnych w nowoczesnej odsłonie.

charlotte_menora_designalive - 9

Warsztaty kulinarne mają na celu przywracanie zapomnianych przepisów kuchni żydowsko-polskiej. Poprzez naukę przyrządzania posiłków można będzie zgłębiać, czym była i jest żydowska kuchnia.

Charlotte Menora to kawiarnia żydowska, dla której inspiracją były tradycyjne piekarnie żydowskie, takie jak w paryskim Le Marais oraz nowojorskie piekarnie i bary Brooklynu i Manhattanu, idealnie łączące w wystroju elementy tradycyjne z nowoczesną funkcjonalnością. Jak w każdej Charlotte można tu kupić pieczywo wyrabiane na miejscu, szybko i smacznie zjeść oraz napić się wina. Charlotte Menorę wyróżnia jednak pieczywo żydowskie, takie jak bajgle, chałki czy chleby żytnie oraz menu poszerzone o dania kuchni żydowskiej, w tym specjalne potrawy przygotowywane z okazji ważnych świąt żydowskich.

charlotte_menora_designalive - 10

– Pomysł na Charlotte w lokalu po restauracji Menora zrodził się z przekonania, że plac Grzybowski to miejsce, które w Warszawie wiele znaczy, jest ważne historycznie i kulturowo, więc chcielibyśmy uczestniczyć w jego ożywieniu – mówi Justyna Kosmala, współwłaścicielka Charlotte.

Więcej na: www. polin.pl/menora

charlotte_menora_designalive - 6

charlotte_menora_designalive - 8

charlotte_menora_designalive - 11

charlotte_menora_designalive - 12

charlotte_menora_designalive - 14

charlotte_menora_designalive - 15

charlotte_menora_designalive - 16

charlotte_menora_designalive - 17

charlotte_menora_designalive - 13

charlotte_menora_designalive - 5

charlotte_menora_designalive - 4

charlotte_menora_designalive - 3

charlotte_menora_designalive - 2

charlotte_menora_designalive - 1

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dolce vita po polsku

Dolce vita po polsku

Warszawa | 3 maja 2022

Lupo w budynku z lat 90. XX w. to nowy projekt założycielek słynnej Charlotte

Charlotte ma już prawie 10 lat. Rozmawiamy z Justyną Kosmalą

Zapełniam lukę

Warszawa | 7 grudnia 2020

– Napędza mnie radość tworzenia – mówi Justyna Kosmala, szefowa sieci Charlotte