Polin w Polinie

Muzeum Żydów Polskich Polin to miejsce niezwykłe. Tysiącletnia historia Żydów w Polsce zyskała wyjątkową oprawę architektoniczną. W staranie zaprojektowanej przestrzeni muzeum nie mogło zabraknąć wysokiej klasy ponadczasowego wyposażenia.

Autorskie meble, stworzone przez Paged specjalnie dla Muzeum Żydów Polskich zaprojektował Tomek Rygalik (Studio Rygalik). Odwiedzający muzeum mogą zobaczyć tutaj krzesła Polin. Wykonane z dębowej gięciny i sklejki profilowanej meble odznaczają się miękkimi liniami. Siedziska płynnie przechodzące w oparcie połączone zostały z lekkimi detalami konstrukcyjnymi. Charakterystyczny jest przedni element – wygięty w łuk drążek stanowi równocześnie nogi krzesła i podłokietniki. Krzesło zyskało dwa uniwersalne wybarwienia – czarne i białe. W tych samych kolorach jest także minimalistyczny stolik na pojedynczej nodze, który ma dwie wersje – wyższą barową i niższą kawową. Wyrafinowany a jednocześnie oszczędny styl mebli oraz jakość wykonania doskonale współgra z kontekstem unikalnej przestrzeni architektonicznej. Oprócz krzeseł i stołów różnego typu Paged stworzył również kompletne wyposażenie reaserch center oraz meble miękkie.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin znajduje się w Warszawie na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej. Zadaniem tej instytucji jest przywracanie pamięci o stuleciach wspólnej historii polsko-żydowskiej. Gmach wzniesiony został w latach 2009-2015 według projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamäkiego. Autorzy zaproponowali budynek minimalistyczny, modernistyczny kubik, który tworzy podstawę formy architektonicznej. Został one jednak przełamany; prosta płaszczyzna frontowej elewacji została zdynamizowana wejściem w kształcie hebrajskiej litery „taw” i znajdującą się dalej wielką pustą przestrzenią holu głównego.

Więcej na: www.pagedcollection.pl i www.polin.pl

polin_designalive - 10

polin_designalive - 9

polin_designalive - 2

polin_designalive - 1

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Paged zaprasza na wystawę nowości online

Mimo przeszkód

Jasienica | 28 kwietnia 2020

W zastępstwie targów Salone del Mobile Paged zaprasza online