Dobre adresy, które warto mieć na oku

Prezentujemy najciekawsze i najlepsze restauracje, bary i cukiernie powstałe w ostatnim czasie: przez pryzmat projektowania i wystroju wnętrz. Bo nie tylko dosłowny smak się liczy. Oczy też muszą mieć pożywkę.

najlepsze restauracje

Bonbon

Cukiernia Bonbon na opolskim Starym Rynku zachwyca nie tylko słodkimi frykasami, ale też wytwornym wnętrzem. Za projekt utrzymanego w stylu art déco lokalu odpowiada Hugon Kowalski z pracowni UGO Architecture. W wystroju liczącego 98 metrów kwadratowych wnętrza cukierni Bonbon dominują trzy elementy: czeczotowy kredens, różowa lada oraz szklane panele, przez które można podejrzeć, jak powstają ciastka oraz praliny. – Przy projektowaniu tego miejsca przyświecała nam myśl o stworzeniu cukierni butikowej, w której najważniejszy jest smak, ale nie bez znaczenia były też takie aspekty jak kompozycja, kolor czy sztuka tworzenia witryn wystawowych – tłumaczy Kowalski.

74studio

Raj

Kiedy pasja do gotowania łączy się ze słabością do designu, pewne jest, że restauracja, w której te zamiłowania się spotkają, będzie prawdziwym rajem dla oczu i podniebienia. Właśnie tak stało się w przypadku białostockiej restauracji Raj – miejsca, którego nazwa doskonale oddaje to, co znajdziemy po przekroczeniu progu. Za aranżację otwartego w pierwszych dniach nowego roku lokalu odpowiadają projektanci z pracowni 74studio: Damian Kozłowski i Katarzyna Fiedorczuk oraz grafik Dariusz Jabłoński. Nie tylko wystrój, ale również nazwa restauracji oraz identyfikacja wizualna są ich dziełem.

Café Pomarańczarnia

Café Pomarańczarnia

Kawiarnia mieści się w eklektycznej poznańskiej kamienicy z początku XX wieku. Właściciele chcieli zapewnić gościom domową atmosferę.  Stąd niska sofa, kawowe stoliki, imitujące część jadalnianą wyższe stoły z krzesłami oraz wyspa kuchenna pełniąca funkcję baru. W oczy od razu rzuca się srebrny kasetonowy sufit – to nawiązanie do styropianowych kasetonów często pojawiających się w okolicznych mieszkaniach. Ceramiczna okładzina niektórych ścian nawiązuje do oryginalnego wykończenia sieni klatki schodowej kamienicy oraz bramy przejazdowej. Za projekt wnętrza odpowiada studio Wierszyłłowski i Projektanci.

najlepsze restauracje

Charlotte

Słynna stołeczna sieć bistro zadebiutowała na Wilanowie. To już czwarta Charlotte w Warszawie i szósta w kraju (lokale tej marki działają też w Krakowie i Wrocławiu). Ta położona w Miasteczku Wilanów ma ogromne witryny ze szkła, ale jest tu ciepło i przytulnie, głównie za sprawą drewna. Wspólny stół – stanowiący centralny punkt każdej Charlotte – tym razem wykonany jest z przetworzonych plastikowych butelek oraz opakowań po jogurtach. Na zewnątrz znajduje się całoroczny ogródek.

najlepsze restauracje

Królowa Przedmieścia

Nową kawiarnię na Starych Dębnikach w Krakowie zaprojektował Wojtek Nowak prowadzący pracownię NOWW Studio. Inspirację czerpał z popularnego wodewilu „Królowa przedmieścia” autorstwa Konstantego Krumłowskiego; wystawionego po raz pierwszy w 1898 r. w teatrzyku „Pod Słońcem”, mieszczącym się w parku Krakowskim. – W tym miejscu czuć ducha jednego z najwspanialszych okresów w historii Krakowa. Z pewnością reprezentanci okresu Młodej Polski przesiadywali tutaj godzinami, tworząc dzieła i dyskutując żywo na przeróżne tematy – wyjaśnia projektant.

Rangji

Rangji

W samym sercu Krakowa, w jednej z kamienic obok Rynku Głównego, znajduje się niewielkie bistro serwujące dania kuchni południowoindyjskiej. – Ten projekt był dla nas ciekawym ćwiczeniem z łączenia formy i idei – wspominają projektantki Miastopracowni: Dominika Wilczyńska i Barbara Nawrocka. Finalnie powstały mariaż zakotwiczono pomiędzy symboliką hinduistycznych mitów a językiem bauhausowego baletu triadycznego.

najlepsze restauracje

Przyjemność

Pizza bar Przyjemność mieści się w lokalu z dużą przeszkloną witryną wychodzącą na jedną z ulic w centrum Warszawy. Na powierzchni zaledwie 30 metrów kwadratowych wydzielono kuchnię, zmywalnię, toaletę oraz strefę dla gości z aż 24 miejscami siedzącymi. Oryginalnego i ciepłego klimatu dodają kwadratowe płytki ceramiczne zdobiące ściany. Płytki ułożone są pasami: na przemian w połysku i macie oraz od ciemnego do jasnego, przypominając stopnie wypieczenia ciasta. Kontrastujące ze sobą kolory i kształty uzupełniono szlachetnymi materiałami – granitem i marmurem – które w całości tworzą luźną interpretację nieoczywistych włoskich inspiracji. Autorem wnętrz jest Adam Wierciński.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Uczta dla oczu

Uczta dla oczu

Sztokholm | 21 marca 2024

Erik Bratsberg zaprojektował restaurację Persona, której wnętrze przypomina dom

Taka Tajka żuje betel

Taka Tajka żuje betel

Warszawa | 26 czerwca 2023

Kacper Gronkiewicz zaprojektował pomysłowe wnętrze tajskiej restauracji