Modernistyczna szczerość Aculco

Izolacja – to słowo, które ostatnio często wybrzmiewa w naszych rozmowach. Dla niektórych jest powodem do zmartwień, dla innych – przyjemną możliwością odpoczynku. To właśnie dlatego, aby znaleźć schronienie przed gwarem codzienności, powstał projekt Aculco studia PPAA Arquitectos.

Monolityczny budynek znajduje się w Aculco, miasteczku położonym na północny zachód od Mexico City, które bracia – właściciele domu, odkryli podczas jednej z wycieczek wspinaczkowych. Projekt został zamówiony dopiero kilka lat po zakupie i ponownym zalesieniu terenu. Życzeniem inwestorów była całkowita izolacja od innych i stworzenie przestrzeni do odpoczynku w otoczeniu natury, przy jednoczesnym uwydatnieniu walorów naturalnego środowiska.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Dom tworzy prostokątna kamienna bryła ze skośnym dachem, który na jednym końcu mieści antresolę. Do stworzenia konstrukcji architekci użyli kamiennych bloków z pobliskiego kamieniołomu. W projekcie wykorzystano również inne naturalne materiały: podłogi budynku pokrywa glina a inne elementy konstrukcyjne wykonano z lokalnej tarcicy.

Układ domu jest prosty i ma na celu jak największe otwarcie się na otaczający krajobraz. Na poziomie gruntu umożliwiają to symetryczne przeszklone drzwi zapewniające dodatkowo naturalną wentylację. Przesuwne drewniane panele mogą zakrywać szybę, zamykając przestrzeń, gdy nie ma właścicieli.

Część mieszkalną ograniczają z jednej strony mały aneks kuchenny a z drugiej kominek z kilkoma fotelami. Za kominkiem znajduje się sypialnia jednego z braci. Są też oczywiście łazienka oraz platforma, na której znajduje się antresola z drugą sypialnią. Duży taras niemalże podwaja powierzchnię domu a z niego już zaledwie kilka kroków do pobliskiego stawu.

Więcej na: www.perezpalacios.mx

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki