Modernistyczna szczerość Aculco

Izolacja – to słowo, które ostatnio często wybrzmiewa w naszych rozmowach. Dla niektórych jest powodem do zmartwień, dla innych – przyjemną możliwością odpoczynku. To właśnie dlatego, aby znaleźć schronienie przed gwarem codzienności, powstał projekt Aculco studia PPAA Arquitectos.

Monolityczny budynek znajduje się w Aculco, miasteczku położonym na północny zachód od Mexico City, które bracia – właściciele domu, odkryli podczas jednej z wycieczek wspinaczkowych. Projekt został zamówiony dopiero kilka lat po zakupie i ponownym zalesieniu terenu. Życzeniem inwestorów była całkowita izolacja od innych i stworzenie przestrzeni do odpoczynku w otoczeniu natury, przy jednoczesnym uwydatnieniu walorów naturalnego środowiska.

Dom tworzy prostokątna kamienna bryła ze skośnym dachem, który na jednym końcu mieści antresolę. Do stworzenia konstrukcji architekci użyli kamiennych bloków z pobliskiego kamieniołomu. W projekcie wykorzystano również inne naturalne materiały: podłogi budynku pokrywa glina a inne elementy konstrukcyjne wykonano z lokalnej tarcicy.

Układ domu jest prosty i ma na celu jak największe otwarcie się na otaczający krajobraz. Na poziomie gruntu umożliwiają to symetryczne przeszklone drzwi zapewniające dodatkowo naturalną wentylację. Przesuwne drewniane panele mogą zakrywać szybę, zamykając przestrzeń, gdy nie ma właścicieli.

Część mieszkalną ograniczają z jednej strony mały aneks kuchenny a z drugiej kominek z kilkoma fotelami. Za kominkiem znajduje się sypialnia jednego z braci. Są też oczywiście łazienka oraz platforma, na której znajduje się antresola z drugą sypialnią. Duży taras niemalże podwaja powierzchnię domu a z niego już zaledwie kilka kroków do pobliskiego stawu.

Więcej na: www.perezpalacios.mx

no images were found

Powiązane artykuły:

Ucieczka w odosobnienie [zdjęcia]

Przenośny azyl

Kopenhaga | 18 maja 2015

Ucieczka w odosobnienie, czyli Shelter duńskiej firmy Vipp.