Minimalistyczna finezja w japońskim wydaniu

Idee tradycyjnej japońskiej architektury najlepiej oddają dwa hasła: „forms follow function” (forma podąża za funkcją) autorstwa Louisa Sullivana oraz „less is more” (mniej znaczy więcej) Miesa van der Rohe. Kwintesencją japońskich domów jest bowiem prostota i funkcjonalość, oddana w powściągliwych i minimalistycznych formach.

Hasła te doskonale oddają również istotę projektu studia architektonicznego FORM/Kouichi Kimura Architects, jakim jest Slender House. Bardzo wąski i super funkcjonalny dom w podmiejskiej dzielnicy japońskiej prefektury Shiga na wyspie Honsiu.

Formę domu podyktował kształt działki — długi, wąski teren pomiędzy innymi budynkami o bardzo zróżnicowanych formach. Jego mieszkańcami jest młoda rodzina z dziećmi, której zależało na estetycznej bryle budynku, a zarazem przytulności wnętrza.

Konstrukcję podzielono na trzy części — wąski, betonowy hol na poziomie gruntu, wystającą, czarną część powyżej oraz dwupiętrową formę obudowaną metalem z tyłu domu. Wejścia zostały umieszczone po obu stronach ganku, aby zapewnić maksymalną wygodę dostępu do domu z ulokowanych po bokach miejsc parkingowych. Światło zapewniają dwa duże przeszklenia znajdujące się na froncie i z tyłu budynku. Natomiast aby zapewnić mieszkańcom prywatność, po bokach elewacji znajdują się jedynie niewielkie okna.

Więcej na: www.form-kimura.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki