Minimalistyczna finezja w japońskim wydaniu

Idee tradycyjnej japońskiej architektury najlepiej oddają dwa hasła: „forms follow function” (forma podąża za funkcją) autorstwa Louisa Sullivana oraz „less is more” (mniej znaczy więcej) Miesa van der Rohe. Kwintesencją japońskich domów jest bowiem prostota i funkcjonalość, oddana w powściągliwych i minimalistycznych formach.

Hasła te doskonale oddają również istotę projektu studia architektonicznego FORM/Kouichi Kimura Architects, jakim jest Slender House. Bardzo wąski i super funkcjonalny dom w podmiejskiej dzielnicy japońskiej prefektury Shiga na wyspie Honsiu.

Formę domu podyktował kształt działki — długi, wąski teren pomiędzy innymi budynkami o bardzo zróżnicowanych formach. Jego mieszkańcami jest młoda rodzina z dziećmi, której zależało na estetycznej bryle budynku, a zarazem przytulności wnętrza.

Konstrukcję podzielono na trzy części — wąski, betonowy hol na poziomie gruntu, wystającą, czarną część powyżej oraz dwupiętrową formę obudowaną metalem z tyłu domu. Wejścia zostały umieszczone po obu stronach ganku, aby zapewnić maksymalną wygodę dostępu do domu z ulokowanych po bokach miejsc parkingowych. Światło zapewniają dwa duże przeszklenia znajdujące się na froncie i z tyłu budynku. Natomiast aby zapewnić mieszkańcom prywatność, po bokach elewacji znajdują się jedynie niewielkie okna.

Więcej na: www.form-kimura.com

Powiązane artykuły: