Światło i akustyka w jednym? Haloo!

Polska marka Labra we współpracy z Maciejem Karpiakiem zaprezentowała innowacyjny system akustycznych opraw oświetleniowych. Poznajcie Haloo!

Współczesne biura stają się coraz bardziej multifunkcyjne, elastyczne oraz ukierunkowane na zapewnienie maksymalnego komfortu pracy. Przestrzenie po czasie covidovego zamknięcia i wygrodzenia, zaczęły się przeistaczać i formować na nowo.

Trudno pogodzić reaktywowany open space z komfortem akustycznym i efektywnością pracy. Jak okiełznać architekturę, w której króluje beton i szkło, a postindustrialne sufity znajdują się na wysokości czterech metrów? Takie przestrzenie wymagają przemyślanych adaptacji akustycznych, dzięki którym optycznie zmniejsza się kubatura wnętrza, niweluje się pogłos a odpowiednie materiały i wzory wpływają na jego przytulność. Ogromną rolę odgrywa tu również światło, które z jednej strony jest warunkiem koniecznym dla efektywnej pracy, z drugiej strony kształtuje klimat wnętrza. Do tego wszystkiego dołącza mocny trend zero waste, który nie jest już tylko przejściową modą na ekologię, a koniecznością, mającą swoje podstawy w ekonomii (kwestia wzrastających kosztów energii) jak i degradacji środowiska plastikowymi odpadami. 

Te wszystkie kwestie miały kluczowe znaczenie dla Labra Light Thinking jak i Macieja Karpiaka podczas prac nad produktem łączącym w sobie światło, dźwięk oraz filozofię zero waste. Sama nazwa Haloo spaja dwa znaczenia – z zakresu optyki (zjawisko halo) jak i procesu komunikacji. Aspekt ekologiczny kryje się zaś w niepozornej włókninie o nazwie PETfelt, która dzięki termoformowaniu zyskuje charakterystyczny wypukły print.

Labra Light Thinking

Labra Light Thinking

W oprawie Haloo źródła światła zostały dostosowane do specyficznych warunków pracy w przestrzeniach biurowych. Haloo jest wyposażone w nowoczesne i wydajne diody LED, natomiast soczewki umieszczone są na tyle głęboko, aby nie powodować efektu olśnienia (UGR<19), zapewniając zarazem doskonałe odwzorowanie barw.

Poziomy panel sufitowy Haloo jest jedną z nielicznych opraw akustycznych wyposażonych w oświetlenie ogólne (skierowane na sufit) oraz oświetlenie miejscowe (skierowane w dół). Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu ledowemu wielogodzinna praca przy monitorze nie będzie powodowała zmęczenia oczu, a koncentracja pozostanie na wysokim poziomie.

Labra Light Thinking

Akustyka

Akustyka to druga ważna cecha kolekcji Haloo. Specjalnie zaprojektowany profil aluminiowy pozwala uzyskać w środku oprawy poduszkę powietrzną poprawiającej skuteczność akustyczną. Sam PETfelt jest również doskonałym materiałem dźwiękochłonnym o właściwościach rozpraszających, jeżeli termoformujemy go w odpowiedni wzór.  Systemowość kolekcji Haloo pozwala na kompletną adaptację akustyczną z użyciem zarówno paneli ściennych jak i sufitowych, które dzięki zastosowaniu źródeł LED mogą stać się zarazem pełnoprawnym oświetleniem wnętrz.

PETfelt i aluminium oraz energooszczędne diody wpisują się w nurt eko i zrównoważonych przestrzeni. Dwa pierwsze surowce można całkowicie przetworzyć. Warto zwrócić tutaj uwagę na PETfelt – miękką w dotyku włókninę przypominającą filc będącą efektem recyclingu plastiku. Do wytworzenia jednej oprawy o wymiarach 80 x 40 cm wykorzystuje się aż 20 butelek PET o objętości 1,5 l. Natomiast oświetlenie LED dzięki swojej żywotności i energooszczędności w znaczący sposób ogranicza ślad węglowy i obniża koszty eksploatacji.

Labra Light Thinking

Kolekcja Haloo obejmuje różne rozmiary paneli sufitowych (poziomych i pionowych) oraz ściennych. We wszystkich zastosowano nowoczesne źródła światła, którymi można zdalnie sterować za pomocą systemu DALI. Daje to kontrolę nad każdą oprawą a ponadto możliwość podłączenia do systemu inteligentnego zarządzania budynkiem. Dzięki charakterystycznemu printowi Haloo staje się również wyrazistym elementem dekoracyjnym, nadając wnętrzom biurowym charakteru, oryginalności i przytulności.  Zewnętrzną część panelu można pokryć specjalną włókniną Texfel, która oprócz bogatej gamy kolorystycznej oferuje również współczynnik uniepalnienia klasy BS1 co jest niezmiernie istotne we wnętrzach użyteczności publicznej.

Haloo pasuje do designerskich biur, kreatywnych przestrzeni, studiów, obiektów użyteczności publicznej, restauracji jak również prywatnych wnętrz. Łączy w sobie ciekawą formę, funkcjonalność i troskę o środowisko, co jest wyznacznikiem zaangażowanego designu inspirującego do zmian na lepsze.

Labra

Labra

Labra to polska marka rodzinna. Założona w 2010 roku przez dwóch braci i wujka, aktualnie zatrudnia ponad 50 osób, w tym rodzeństwa, małżeństwa, a nawet dwa pokolenia rodzinne. Od początku istnienia prowadzi swoisty dialog ze światłem, pokornie poznając jego naturę i możliwości. Z laboratoryjną dokładnością tworzy elementy i systemy oświetleniowe, które w nawet najbardziej zminiaturyzowanej formie kryją ogromne możliwości. Swoją pasją do światła i wachlarzem możliwości, jakie ono daje, Labra zdążyła już zwrócić na siebie uwagę architektów i współpracujących z marką partnerów. Filozofia Labry to totalna zmiana perspektywy postrzegania roli światła we wnętrzach. Produkty Labry charakteryzują się minimalizmem i prostotą formy, przez co tak dobrze korespondują z każdym stylem wnętrzarskim. 

Maciej Karpiak

Od 20 lat zajmuje się projektowaniem multidyscyplinarnym. Jego działania kreatywno-artystyczne prowadzą do badań nad nowymi technologiami, polepszającymi warunki życia w duchu zero waste. Ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz WSSU w Szczecinie. W 2003 r. jako pierwszy Polak w dziejach zaprezentował prototypy swoich mebli podczas SaloneSatellite w Mediolanie, a rok później otworzył autorską pracownię projektową Office for Design Maciej Karpiak. Obecnie ma w portfolio ponad sto zastrzeżonych wzorów przemysłowych, realizacji z zakresu architektury wnętrz, projektowania mebli oraz koncepcji architektonicznych. Od roku współpracuje z Labrą, czego efektem jest stworzenie nagradzanej kolekcji minimalistycznych lamp szklanych Xilo oraz innowacyjnego systemu akustycznych opraw oświetleniowych Haloo.

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wspólnie po więcej

Wspólnie po więcej

Warszawa | 14 sierpnia 2022

Marka PIU Design i projektant Maciej Karpiak połączyli siły

Czysta forma światła

Czysta forma światła

Olszyny | 18 stycznia 2022

Nowy projekt Kamy Muchy dla Labra to minimalizm w najczystszej postaci