Labra zaprezentowała autorską kolekcję lamp projektu Macieja Karpiaka

Szklane lampy Xilo projektu Macieja Karpiaka to nowość w portfolio polskiej firmy Labra. Rodzina Xilo stanowi zaczątek marki Labra Design, która wzbogaci portfolio o oprawy i lampy dekoracyjne.

Prace nad lampami Xilo trwały wiele miesięcy. Wymagały zarówno ponadprzeciętnych umiejętności rzemieślniczych, jak i stałego doskonalenia rozwiązań technologicznych i dotyczących późniejszego użytkowania produktu. Autorem projektu jest Maciej Karpiak – designer i konstruktor, który eksploruje walory materiałów zwłaszcza w duchu ekologii oraz zero waste.

Lampy Xilo – nowa kolekcja Labra Design

Oprawy Xilo bazują na klasycznej produkcji szkła dmuchanego barwionego w masie. – Dwa klosze z kolekcji powstają na limicie ludzkich możliwości, jeśli chodzi o dmuchanie szkła. Tylko kilkudziesięciu najzdolniejszych hutników w Polsce jest w stanie z sukcesem wykonać taką pracę. To dla każdego projektanta jest bardzo ekscytujący proces – badanie granicy oraz dojście do czerwonej kreski – mówi Maciej Karpiak. Praca wymaga zarówno siły, jak i ogromnego kunsztu ze względu na dużą wagę szkła oraz konieczność zachowania jednolitej grubości klosza. Średnio 2-3 wydmuchane klosze na 10 nie spełniają najwyższych wymogów i nie mogą trafić do sprzedaży.

lampy Xilo marki Labra Design

Unikalność rzemiosła w lampach Xilo można dostrzec też w detalach, takich jak możliwe fladry, czyli drobne pęcherzyki powietrza naturalnie powstające podczas ręcznego dmuchania. Z kolei aluminiowe podstawy precyzyjnie wykonane za pomocą maszyn obróbczych CNC zapewniają nowoczesny element powtarzalności. Całość ma estetyczny, minimalistyczny wygląd – nie są widoczne żadne śrubki czy wkręty.

– Materiały użyte do wyprodukowania lamp w 99 proc. będą nadawały się do recyclingu i upcyklingu. Pozostały 1 proc. to nieprzetwarzalne nowoczesne diody LED, które jednak w warunkach domowych mogą świecić nawet 50 lat oraz charakteryzują się niskim poborem energii – dodaje Maciej Karpiak.

W kolekcji Xilo znajdują się klosze ze szkła dmuchanego (wykonywane w hucie Krosno Glass) oraz opalowego (Huta Łużyce) w wyróżniających się, podłużnych, futurystycznych kształtach. Dzięki temu stanowią świetną alternatywę dla lamp kulistych. 

– W kolekcji Xilo podobają mi się ciekawe, nieoczywiste barwy, a także filozofia, na jakiej bazuje produkt. Lampy stojące szczególnie atrakcyjnie wyglądają w większych grupach, do których można dobrać modele wiszące. Nieprzezroczyste szkło ma też ten cenny walor praktyczny, że łatwiej utrzymać je w czystości. Wszystko jest w pełni dopracowane, nie widać elementów mocujących, a przy tym mamy produkty niepowtarzalne z ręcznie dmuchanego szkła – ocenia Justyna Smolec, architektka prowadząca pracownię Justyna Smolec Architektura & Design.

Labra to polska, rodzinna firma specjalizująca się w produkcji architektonicznych opraw oświetleniowych.

Więcej na: www.labra.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wspólnie po więcej

Wspólnie po więcej

Warszawa | 14 sierpnia 2022

Marka PIU Design i projektant Maciej Karpiak połączyli siły