Konieczny zwycięzca! Jego Arka najlepsza na świecie

Arka Roberta Koniecznego najlepszym domem na świecie w prestiżowym konkursie magazynu „Wallpaper”. A wszystko dzięki Patrycji, partnerce Roberta!

– Wszystko zainicjowała Patka (partnerka Koniecznego – przyp. red.). Ona szukała działki. Ja tego nie chciałem – opowiada w wywiadzie opublikowanym w numerze 20 magazynu „Design Alive” Robert Konieczny. – Najpierw chciała wyprowadzić się z Katowic do domu na przedmieściach, ale dla mnie to nie był dobry pomysł logistycznie. Uspokoiła się na pół roku. Potem naszło ją na góry, bo będzie odskocznia. Miał być domek taki na 50 metrów. Potem stale to przeprojektowywaliśmy i dom zrobił się na grubo ponad 100 metrów – opowiada Konieczny.

DSC05153

Konieczny ostatnio zgarnia wszystko. Najlepszym budynkiem świata w 2016 – przypomnijmy – zostało jego Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Wcześniej muzeum uznano Najlepszą Przestrzenią Publiczną w Europie.

DSC05870

Pracownia KWK Promes Koniecznego pokonała w konkursie magazynu „Wallpaper” m.in. takie studia architektoniczne jak OMA, Herzog&de Meuron, Snohetta, Zaha Hadid Architects czy MVRDV. Arka zwyciężyła z czterema pozostałymi domami zakwalifikowanymi do ścisłego finału: Sun Path House w Stanach Zjednoczonych – Studio Christian Wassmann, Michaelis House w Wielkiej Brytanii – Alex Michaelis, Gotland underground house w Szwecji – Skälsö Arkitekter, D House w Japonii – Ron Arad i Issho.

Magazyn „Design Alive” od początku towarzyszył budowie Arki. Pierwszą relację z Brennej zamieściliśmy w 2011 roku: zobacz fotoreportaż

DSC05696

DA_old_new

DA2036

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luksusowe Domy z Omeną

Luksusowe Domy z Omeną

Warszawa | 12 maja 2024

Filmowa w podróż po wyjątkowych rezydencjach ukrytych w różnych zakątkach Polski