Słynny architekt i jego arka w budowie

Niemal samo serce Beskidów ze zniewalającymi widokami. Cisza. Bliskość natury. To tam wyrasta dom jednego z najlepszych polskich architektów, Roberta Koniecznego. Aż nie chce się wierzyć, że projekt powstał w… dwa dni.

Robert Konieczny mieszka dziś w bloku. Typowy bohater przysłowia: „Szewc bez butów chodzi”. Za to kocha góry, spędza w nich niemal każdą wolną chwilę. Gdy więc kilka lat temu zaczął zastanawiać się, gdzie mógłby powstać jego dom, wybór miejsca właściwie wydawał się jasny. Tą przestrzenią stały się Beskidy. Projekt nie przychodził mu z łatwością.

– Gdy projektujesz dla kogoś, możesz działać bezkompromisowo, masz wyznaczony kierunek i rezygnujesz z pewnych rzeczy dla dobra wiodącej idei. Projektując dla siebie nie chcesz z niczego rezygnować, chciałbyś mieć wszystko. To największa trudność – wyjaśnia architekt.

Arka architekta Roberta Koniecznego

Pewnie dlatego spotkała go duża niespodzianka. Właściwie każdy element układanki był zapięty na przysłowiowy ostatni guzik, były plany, obliczenia, materiały, na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt. I wtedy okazało się, że wszystko trzeba odwrócić do góry nogami. I to niemal dosłownie.

– Zrozumiałem, że projekt jest do niczego. Działo się to pewnej soboty, następnego dnia miałem gotowy nowy koncept, który dopracowałem w poniedziałek w biurze. A we wtorek pojechał do konstruktora. Koparki stały i czekały na sygnał. Praca ruszyła z kilkudniową obsuwą.

– Nigdy tak szybko nie zrobiłem żadnego innego projektu. Nad wcześniejszym pracowałem przez dwa lata. W dwa dni wszystko totalnie zmieniłem – przyznaje. Paradoksalnie błyskawiczna praca nad nowym projektem okazała się poważną zmianą w myśleniu o nowym domu.

– Musiałem sobie przypomnieć, co było dla mnie najważniejsze, a był tym piękny widok i fascynujące miejsce, reszta się nie liczyła, może poza racjonalnością kosztów i późniejszej eksploatacji. Zrozumiałem, że buduję ramę dla tego pięknego obrazu, widoku odsłaniającego się przed oczami, z kilkoma planami. Dziś mam wrażenie, że dom staje się tylko jego oprawą – opowiada Konieczny. Obraz którego doświadczamy znajdując się na placu budowy, potrafi zniewalać: z beskidzkimi pejzażami współistnieją i inne dary natury, jak choćby bogactwo fauny, konie a nawet jelenie.

Architekt o powstającym domu mówi jak o obramowaniu obrazu, czasem bardziej żartobliwie – jak o arce. – Tak naprawdę jest to most pod którym przepływa woda – deklaruje. To chyba pierwsza na świecie realizacja domu mieszkalnego, gdzie pod bryłą swobodnie może przepływać woda, np. po wiosennych roztopach z wyższych partii gór.

– Z przyrodą absolutnie nie można walczyć. Pierwszy projekt domu był kosmosem, np. z wielkimi drenażami. Teraz panuje między nim a otoczeniem pełna koegzystencja – wyjaśnia architekt. Dom jest parterowy, nieco przekrzywiony, bo powstaje przecież na stoku. Części sypialne „odrywają się” od gruntu ze względu na poczucie bezpieczeństwa. Chodzi o to, by spać w nim bezpiecznie.

– Na tym polega pomysł z prostą bryłą, jak to nazywam: prostą stodołą, troszkę przekrzywioną, „odkręconą” od stoku, wchodzisz do niego z narożnika a cała reszta zaczyna wisieć w powietrzu – opowiada Robert Konieczny. Konstrukcja powstaje z żelbetu, bo to jeden z ulubionych materiałów projektanta. – Wbrew pozorom to najtańsza z możliwych technologii. Bo beton jest skończoną formą i nie podlega żadnym wykończeniom.

Robert Konieczny w szczerym wywiadzie dla „Design Alive”

Kim jest Robert Konieczny

Robert Konieczny (rocznik 1969). Architekt, od 12 lat prowadzi w Katowicach biuro KWK Promes. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Znany głównie z realizacji domów indywidualnych. Jeden z nich, Dom Aatrialny, który powstał pod Opolem, otrzymał w 2006 tytuł Domu Roku na świecie. Poza tym Konieczny otrzymał za swoje projekty ponad 20 nagród i wyróżnień. Uznawany jest za jednego z najlepszych architektów młodego pokolenia – znalazł się m.in. na liście 101 najbardziej ekscytujących nowych architektów świata czasopisma „Wallpaper”, liście 44 najlepszych młodych architektów świata „Scalae” oraz otrzymał nagrodę Europe 40 Under 40, przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies. Więcej: www.kwkpromes.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: