„Archiprzewodnik po Polsce”. Kompendium współczesnej architektury

Po przewodniku po Europie, ten sam duet autorów – uznany architekt Robert Konieczny oraz dziennikarz i krytyk architektury Tomasz Malkowski – tym razem zabiera nas w podróż po polskiej architekturze współczesnej. Ich „Archiprzewodnik po Polsce” pokazuje najpiękniejsze domy, obiekty nagradzane w najważniejszych konkursach architektonicznych, wybitne dzieła architektury, które odmieniły polski krajobraz, jak również innowacyjne projekty i konstrukcje inżynierskie.

– „Archiprzewodnik po Polsce” ma ambicję być panoramą całej Polski, nie tylko jakiegoś wybranego regionu, ale i szeroko pojętej współczesności, rozciągniętej na ostatnie czterdzieści lat. Stąd tak pokaźna objętość książki – wyjaśnia Tomasz Malkowski. –  Jak w poprzednim „Archiprzewodniku” publikacja ma formę naszych wspólnych rozmów. Dyskutujemy z Robertem o każdym z prezentowanych budynków, jednak pozostawiamy czytelnikowi przestrzeń na wyrobienie sobie własnego zdania. Książka jest również albumem do nieśpiesznego kartkowania, w którym wielkoformatowe, starannie przez nas dobrane zdjęcia, oddają atmosferę omawianych dzieł architektury

– To nie miała być zwykła lista przebojów polskiej architektury. Długo dyskutowaliśmy, jakie przyjąć kryterium ich wyboru, żeby nie bazować tylko na własnych upodobaniach. Uznaliśmy, że najważniejszy klucz to budynki ciekawe, przełomowe, przynajmniej na naszym polskim podwórku. A także takie, które mimo upływu lat nie tylko dobrze się zestarzały, ale do dziś rezonują, lub na których wychowały się całe pokolenia architektów – tłumaczy Robert Konieczny.

To pierwsza tak przekrojowa i obszerna książka poświęcona polskim budynkom z ostatnich dziesięcioleci. Prezentuje zarówno obiekty małej architektury, domy jednorodzinne, aż po wielkie gmachy publiczne muzeów, filharmonii czy wieżowce biurowe. W tej rozległej opowieści znalazło się miejsce zarówno na skromne obiekty wybudowane z odpadów lub drewna, służące lokalnym społecznościom czy rekreacji, jak również na wysokobudżetowe realizacje i spektakularne ikony.

Opowieść o 112 budynkach

Książka obejmuje szerokie spektrum współczesności – od postmodernizmu lat 80., przez neomodernizm i dekonstruktywizm lat 90., aż po ostatnie lata, kiedy coraz wyraźniej do głosu dochodzi szacunek do natury i myślenie o ograniczeniu śladu węglowego architektury.

„Archiprzewodnik po Polsce” to nie tylko opowieść o budynkach, ale również o ludziach, którzy stoją za obiektami architektury. – Mam satysfakcję, że w kilku momentach rzucamy światło na mniej znane dzieła lub twórców. Na stronach książki przedstawiamy sylwetki zarówno mistrzów i nestorów polskiej sceny architektonicznej, ale i uznane pracownie z Polski, jak i te z zagranicy, które z powodzeniem u nas budują, w końcu prezentujemy również i świeżą krew, czyli architektki i architektów dopiero rozwijających skrzydła – opowiada Malkowski.

– Udało nam się w jednej książce zebrać aż 112 obiektów, którym przyświecały różne idee, które odpowiadają też na kontekst w sposób niejednokrotnie wyjątkowy. Wszystkie łączy chęć budowania lepszego świata i piękniejszej Polski, a najwybitniejsze z nich wyznaczają również kierunki rozwoju naszej architektury na najbliższe dekady. Mamy nadzieję, że książka zainspiruje czytelników do innego spojrzenia na wiele budynków i zachęci ich do zwiedzania kraju w nowy sposób oraz przede wszystkim do odkrywania dzieł architektury i doświadczania ich na żywo – mówi Konieczny.

Archiprzewodnik po Polsce

„Archiprzewodnik po Polsce” i jego twórcy

Robert Konieczny to architekt, założyciel pracowni KWK Promes z siedzibą w Katowicach. Autor wielu uznanych budynków zdobywających najważniejsze nagrody na świecie, w tym domu Arki w Brennej (najlepszy dom na świecie w konkursie Wallpaper* Design Awards w 2017 roku), Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie (najlepszy budynek na świecie na World Architecture Festival 2016, ex aequo I nagroda w konkursie European Prize for Urban Public Space w 2016 roku). Członek prestiżowej Francuskiej Akademii Architektury. Obecnie realizuje Galerię Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie.

Tomasz Malkowski to krytyk architektury i publicysta, pracował dla „Gazety Wyborczej”, „Architektury-Murator”, współtworzył magazyn „ARCH”. Autor wielu artykułów i scenariuszy związanych z architekturą i historią architektury. Współautor (razem z Robertem Koniecznym) „Archiprzewodnika po Europie” – pierwszego w Polsce przewodnika po współczesnej architekturze europejskiej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Robert Konieczny prezentuje From The Garden House

Architektura tła

| 17 lutego 2021

From The Garden House. Najnowszy projekt KWK Promes Roberta Koniecznego

Nowości wydawnicze. Dziesięć książek, które warto mieć

Nowości wydawnicze

| 9 stycznia 2021

Dziesięć książek, które warto mieć. „Design Alive" poleca!