Kalendarium styczeń–kwiecień 2016. Tu trzeba/warto być!

Polecamy wydarzenia na których warto lub trzeba być od stycznia do kwietnia 2016 roku.

World Design Capital Tajpej 2016, www.wdc2016.taipei, www.worlddesigncapital.com
Tajpej, stolica Tajwanu, to piąta Światowa Stolica Designu. W ramach World Design Capital Tajpej 2016 organizowanego pod hasłem „Adaptive City – Design in Motion” odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń zaplanowanych na cały rok. Tytuł Światowej Stolicy Designu przyznawany jest w cyklu biennale przez Międzynarodową Radę Stowarzyszeń na Rzecz Wzornictwa Przemysłowego (ICSID). Otrzymały go dotąd Turyn (Włochy) w 2008 roku, Seul (Korea Południowa) w 2010 roku, Helsinki (Finlandia) w 2012 roku i Kapsztad (RPA) w 2014 roku. W 2016 roku gospodarzem WDC jest Tajpej, na Tajwanie, a w 2018 roku impreza zagości w mieście Meksyk, stolicy Meksyku.

Nirvana. Strange Forms of Pleasure, 29.11.2015–08.05.2016, Winterthur (Szwajcaria), www.gewerbemuseum.ch
Nirwana. Dziwne formy przyjemności. Na ekspozycję w słynnym Gewerbemuseum Winterthur składa się aż 200 obiektów i instalacji, które pozwalają nam odkryć wpływ erotyki na design, modę i sztukę współczesną, pokazując, jak forma, materiały i poziomy rozumienia erotyki i fetyszy przez lata były na nowo interpretowane.

Cathleen Naundorf, 14.01-27.02.2016, Edwynn Houk Gallery, Nowy Jork (USA), www.houkgallery.com
Fotografie mody niemieckiej artystki mieszkającej w Paryżu są tak magiczne, że aż bajkowe. Bije z nich wielkie piękno i tęsknota za czasami wielkiej mody. Artystka wykonywała je dla takich domów mody jak Chanel, Dior, Gaultier, Valentino, Saab, Lacroix, czy Philip Treacy, a teraz możemy je oglądać w Edwynn Houk Gallery. Cathleen Naundorf urodziła się w 1968 roku w Niemczech. Fotografią mody zainteresowała się dzięki przyjaźni z wielkim fotografem mody Horstem P. Horstem (1906-1999). Fotografuje głównie na wielkim formacie i negatywowym Polaroidzie.

Modna i już! Moda w PRL, 19.12.2015-17.4.2016, Muzeum Narodowe w Krakowie, www.mnk.pl
Wystawa odzwierciedla niepowtarzalny charakter mody kolejnych powojennych dekad. Pokazuje zarówno ubiory zwyczajne, codzienne, jak i kreacje wybitnych projektantów, którym przyszło pracować w Polsce lat 1945–1989. Wystawa organizowana wspólnie przez Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu pokazuje również, jak trudne i ważne było bycie modną w PRL-u. Świat mody był dla kobiet miejscem ucieczki przed nieprzychylną rzeczywistością komunistycznego państwa. Polki z determinacją podążały za modą, a inspiracje starały się czerpać przede wszystkim z Zachodu.

Pitti Uomo,13–16.01.2016, Florencja (Włochy), www.pittimmagine.com
Po raz 88. międzynarodowe targi mody męskiej zapraszają do florenckich przestrzeni. Najlepiej ubrani mężczyźni świata czekają na to wydarzenie miesiącami. Bo kolejne odsłony zaskakują. A panowie wyjeżdżają pełni pomysłów na siebie. W programie pokazy mody, prezentacje, dyskusje. I obowiązkowa elegancja.

Europejska Stolica Kultury, 15–17.01.2016, Wrocław, www.wroclaw2016
Trzydniowy weekend inicjujący obchody nadania Wrocławowi tytułu „europejskiej stolicy kultury” to powód do integracji mieszkańców, turystów, jak i wielu innych. Stolica Dolnego Śląska zaprasza na „Przebudzenie” – reżyserowany przez Chrisa Baldwina pochód, który wystartuje z czterech różnych dzielnic miasta. Tłumy powiedzie kwartet artystycznych Duchów. Performance to dopiero początek planowanych niespodzianek na ten szczególny rok.

Made in Europe, 16.01–13.03.2016, Wrocław, www.ma.wroc.pl
„Made in Europe – 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej Mies van der Rohe Award” to wystawa organizowana w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, na którą złożą się modele architektoniczne i prezentacje multimedialne największych pereł europejskiej architektury. Pierwsza część wystawy podsumuje 25 lat nagrody w ok. 150 eksponatach, druga pokaże laureatów z 2015 roku. Muzeum Architektury we Wrocławiu jest jedyną instytucją muzealną w Polsce poświęconą w całości historii architektury oraz architekturze współczesnej. Powstało w 1965 roku.

Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH), 18–22.01, Genewa (Szwajcaria), www.sihh.org
Czy znajdzie się bardziej odpowiednie miejsce na ziemskim globie dla tej imprezy niż Genewa? Międzynarodowy Salon Elitarnego Zegarmistrzostwa może odbyć się tylko w szwajcarskiej stolicy. Najlepsze, najdroższe i najbardziej ekscentryczne czasomierze świata zgromadzone w jednym miejscu. Elitarność sama w sobie. Szczególnie polecamy wystawę „24 Hours in the Life of a Cuckoo”.

IMM Cologne, 18–24.01.2016, Kolonia (Niemcy), www.imm-cologne.de
Wydarzenie otwierające sezon targów meblowych. A raczej zbiór imprez, na których poznajemy najnowsze kolekcje, produkty, rozwiązania technologiczne czy prototypy. W katalogu wystawców znajdziemy ponad tysiąc firm z całego świata, z kolei liczba odwiedzających jest dziesięciokrotnie większa. Oczywiście na targach nie może zabraknąć polskich marek. Idealne miejsce dla wielbicieli wzornictwa oraz osób zawodowo skorelowanych z architekturą.

Maison & Objet, Paris, 22–26.01.2016, Paryż (Francja), www.maison-objet.com
21. edycja paryskich targów jak zawsze, mimo zawirowań społeczno-politycznych, przyciągnie setki tysięcy zainteresowanych. Ich szykowność podkreślana jest na każdym kroku. Po jesiennej odsłonie, twórcy zapraszają znów do Paryża. Tym razem szczególnie, gdyż swoją wystawę specjalną zaprezentuje Eugeni Quitllet, czyli kataloński projektant wyróżniony przez twórców tytułem Designer of the Year 2016. Miłośników francuskich targów organizatorzy zapraszają także na ich kontynentalne wariacje: najpierw do Azji, później do Ameryk.

Stockholm Design Week, 8–13.02.2016, Sztokholm (Szwecja), www.stockholmdesignweek.com
Największy festiwal designu w Skandynawii, podczas którego swoje dokonania raz do roku prezentują wszystkie nacje Północy. Jedna z głównych wystaw „Nature is back for  good!” będzie opowiadała o najnowszych trendach we wnętrzarstwie. Impreza istnieje od 2002 roku, równolegle odbywają się także targi meblowe oraz oświetleniowe, na które zjeżdża ok. 700 wystawców i 40 tys. odwiedzających. Tym razem gośćmi specjalnymi wydarzenia będą  słynni brytyjscy projektanci Edward Barber i Jay Osgerby.

Ambiente, 12–16.02.2016, Frankfurt nad Menem (Niemcy), www.ambiente.messefrankfurt.com
Po Stanach Zjednoczonych nadszedł czas na Włochy. To właśnie ten kraj będzie gościem specjalnym wydarzenia. Dining, Giving i Living to trzy osie, wokół których, jak co roku, będą kręcić się wydarzenia. Największe na świecie targi dóbr konsumpcyjnych zapraszają także do sekcji luksusowych zapachów, etnicznego stylu czy proponowanych rozwiązań technologicznych.

1976: A Space Oddysey, 28.02.2016, Katowice, www.festiwalnowamuzyka.pl
Zapowiedź katowickiego festiwalu stanowi za każdym razem wysmakowaną muzycznie niespodziankę. W ramach Before Tauron Nowa Muzyka wystąpi bowiem Zbigniew Wodecki i 43-osobowa załoga Mitch&Mitch Orchestra And Choir. Wyjątkowe spotkanie z zapomnianą płytą polskiego muzyka rozrywkowego miało być jednorazowym eksperymentem z okazji Off Festiwalu. Los chciał jednak inaczej – nowe aranżacje tak bardzo urzekły słuchaczy, że oczekiwane z niecierpliwością koncerty wyprzedają się w kilka dni.

Before Festiwal Tauron Nowa Muzyka, 29.02.2016, Katowice, www.festiwalnowamuzyka.pl
Cykl koncertów poprzedzający Festiwal Tauron Nowa Muzyka, który odbędzie się w dniach 18–21 sierpnia. My szczególnie polecamy niezwykły lutowy koncert „1976: A Space Odyssey” czyli Zbigniew Wodecki i Mitch&Mitch z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncert odbędzie się oczywiście w NOSPR, sali która słynie z nieprawdopodobnej akustyki.

International Motor Show and Accesoreies, Genewa (Szwajcaria), 3–13.03.2016, www.salon-auto.ch
Trudno znaleźć starszą, większą i organizowaną na tak wysokim poziomie imprezę motoryzacyjną. 86. odsłona będzie miała miejsce w stulecie pierwszej wersji wydarzenia. Producenci, projektanci, fascynaci – wszyscy spotykają się razem, by czerpać od siebie inspiracje na kolejne miesiące. Nie zapominajmy o ujawnianych najbardziej oczekiwanych premierach.

Maison & Objet, 8–11.03.2016, Singapur (Singapur), www.maison-objet.com/asia
Kto otrzyma tegoroczny tytuł Designer of the Year? Ostatni przypadł w udziale architektom ze studia Neri & Hu Design and Research Office. W Singapurze zagości ekspozycja z projektami ich autorstwa. Azjatycka wersja wydarzenia nie odstaje poziomem od wzorcowej, paryskiej. A do tego te egzotyczne plenery…

Arena Design, 8–11.03.2016, Poznań, www.arenadesign.pl
Po raz ósmy goście przybędą na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Równocześnie odbywają się tam także targi Meble Polska oraz Home Decor. Te trzy wydarzenia współgrają ze sobą tak bardzo, że odwiedzający przygotowani są do wysokiego poziomu każdej z nich. Absolutny must be to wystawa laureatów konkursu Top Design. W programie także wykłady, warsztaty, spotkania z projektantami oraz wystawy. Już niebawem poznamy nazwiska gości specjalnych.

Design Days Dubai, 14–18.03.2016, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), www.designdaysdubai.ae
Dni designu obchodzone są na kilku poziomach. Art Dubai, Art Week, Downtown Design, The Global Art Forum, Campus Art Dubai – to tylko niektóre z proponowanych imprez. Warto zwrócić uwagę na Adwab oznaczające w języku arabskim „drzwi”. Ta kolekcja, rozlokowana w sześciu pawilonach, to dedykacja dla lokalnych projektantów.

Art Dubai, 16–19.03.2016, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie), www.artdubai.ae
Największe targi sztuki, na których spotkamy głównie mieszkańców Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji Południowej. Spotkania współczesnego światka artystycznego pogrupowane są w trzy sekcje: Contemporary – z ponad 70 galeriami z kilkudziesięciu krajów, Modern – spajającą instytucje powstałe u progu nowego stulecia i Marker – która w kolejnej edycji na centrum wybiera kulturę Filipin.

Basel World, 17–24.03.2016, Bazylea (Szwajcaria), www.baselworld.com
150 tys. odwiedzających, 3,5 tys. dziennikarzy, 1,5 tys. wystawców. Najważniejsze w świecie targi branży zegarmistrzowskiej i biżuteryjnej łączą wszystkich w szwajcarskiej Bazylei. Jedna z pierwszych edycji, choć z mniejszym rozmachem, odbyła się już w 1917 roku. Potwierdza to tylko, że Szwajcaria, jak żaden inny kraj świata, nadaje się na ojczyznę precyzji i elegancji.

Motor Show, 31.03–3.04.2016, Poznań, www.motorshow.pl
Kilka tygodni po najważniejszej imprezie motoryzacyjnej świata, rozpoczynają się najważniejsze targi tej branży w Polsce. Wielbiciele zarówno dwóch, jak i czterech kółek, znajdą całe spektrum interesujących inicjatyw: przejażdżki premierowymi modelami, podgląd nieprezentowanych wcześniej konceptów, a także akcesoria czy odzież przeznaczoną specjalnie dla fanów motoryzacji.

Salone Internazionale del Mobile, 12–17.04.2016, Mediolan (Włochy), www.salonemilano.it
Organizowane od 1961 roku. Targi, których nikomu z branży rekomendować nie trzeba. Tam należy być. Liczba odwiedzających ubiegłą edycję mówi sama za siebie – ponad 310 tys. gości. Z roku na rok grono poszerza się, toteż 55. odsłona z pewnością również przekroczy oczekiwania zarówno twórców, wystawców, jak i przybywających. Mediolan na kilka dni staje się mekką dla świata projektowego, szczególnie dla zajmujących się wyposażeniem wnętrz.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan Zmartwychwstanie

Mediolan | 13 września 2021

Pierwsze takie targi w historii. Kompletnie odmienione. Po 30 miesiącach przerwy