IKEA otworzyła Dom Jutra, wyjątkowe miejsce inspirujące do zmian

IKEA otworzyła Dom Jutra – wyjątkowe miejsce inspirujące do zmian i prezentujące, jak może wyglądać dom funkcjonujący z pełnym poszanowaniem natury. W jego przestrzeni mieszkańcy Szczecina odkryją przyjazne planecie rozwiązania, poznają eko praktyki i będą mogli aktywnie działać na rzecz zielonej przyszłości swojego miasta.

Dom Jutra IKEA – co to takiego

– Wszystko zaczyna się w domu. To wokół niego koncentruje się większość naszego życia – w domu jemy, odpoczywamy, bawimy się i uczymy. To tu kształtują się nasze przyzwyczajenia i nawyki. I można mieć wrażenie, że to, co robimy w domu kończy się na nim i zostaje za zamkniętymi drzwiami. Lecz to nieprawda – mówi Karol Tomczyk, market manager w IKEA Retail Polska. – To, co robimy w domu ma potężne przełożenie na otaczający nas świat! Już w połowie roku wszyscy zaczynamy żyć na kredyt naszej planety. Dlaczego? Bo zużywamy wtedy zasoby naturalne przypadające na cały rok – każdego roku Dzień Długu Ekologicznego wypada coraz wcześniej. Możemy to zmienić, zaczynając od zmian we własnym domu.

I to właśnie dlatego IKEA postanowiła stworzyć otwarte dla wszystkich miejsce, w którym oprócz odpoczynku w pięknej, wyjątkowej przestrzeni, mieszkańcy Szczecina będą mogli dowiedzieć się, jak w prosty sposób sprawić, by ich dom i codzienne życie były bardziej przyjazne środowisku, a także zaangażować się w działania na rzecz zrównoważonej przyszłości miasta.

Dom Jutra został podzielony na kilka przestrzeni, z których każde pełni inne zadanie i funkcję. Od progu mieszkańców witają kuchnia i jadalnia, w których będą odbywały się cykle warsztatów z gotowania wegetariańskiego. W kolejnej przestrzeni, nazwanej domową farmą można odkryć tajniki zrównoważonych upraw, a potem zastosować je we własnym domu. Rośliny – warzywa i zioła, grzyby, oczyszczająca powietrze spirulina, wyjątkowo odżywcze mikroliście – to tylko część upraw i farm, których wzrost i rozwój będzie można obserwować każdego dnia. Wszystko jadalne i zdrowe, zasilane kompostowanymi odpadami i fusami po kawie z kuchni, by dawać przykład tego, jak każdy z nas może sprawić, aby w naszych domach nic się nie marnowało. Te niebywałe farmy roślin będą uprawiane nietradycyjnymi metodami: aeroponiczną i aquaponiczną, czyli bez użycia gleby, przy bardzo małym zużyciu wody i z wykorzystaniem symbiozy roślin z ozdobnymi rybkami. Każdą z farm i upraw w prosty sposób, przy pomocy dostępnych instrukcji, będzie można założyć we własnym domu.

Dom Jutra powstał w stuletniej kamienicy przy Placu Odrodzenia. Bardzo staranne i ostrożne prace remontowe pozwoliły na zachowanie oryginalnej stolarki i podłóg, co pozwoliło na przedłużenie ich życia i jest zgodne z zasadami „less waste”, którymi IKEA kieruje się w swojej działalności.

Więcej na: www.IKEA.pl/Szczecin

Przeczytaj również: Kolejny projekt Mai Ganszyniec dla IKEA

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: