Muzeum IKEA w jej pierwszym sklepie

W szwedzkim Älmhult, gdzie w 1958 roku Ingvar Kamprad otworzył swój pierwszy sklep, nie marząc nawet jeszcze o tym, że jego sieć będzie kiedyś jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, działa IKEA Muzeum. W jego zbiorach jest aż 20 tys. eksponatów, które pokazywane będą na wystawach stałych i czasowych.

W IKEA Muzeum można prześledzić nie tylko losy firmy, począwszy od jej powstania w 1943 roku po dzień dzisiejszy, ale też poznać transformację naszego codziennego życia i społeczeństwa jako całości.

– IKEA Muzeum spogląda w przyszłość, ale żeby ją zrozumieć i zrozumieć co napędza Ikea dziś, trzeba spojrzeć wstecz. Historia Ikea to innowacyjność i odważne decyzje, ale też błędy i chybione przedsięwzięcia, które nauczyły nas najwięcej – mówi Cia Eriksson, która sprawiła, że Muzeum IKEA powstało.

IKEA powstała w 1943 roku. Nazwa marki to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd). Dziś Ikea posiada 315 sklepów w 57 krajach. Ponad 4 tys. produktów – czyli prawie połowa całego asortymentu sieci – wytwarzanych jest w Polsce (nasz kraj jest jest drugim, co do wielkości, dostawcą produktów dla Ikea na świecie). Więcej na: www.ikeamuseum.com

Grupy Ingka (właściciel IKEA  Polsce) posiada obecnie w naszym kraju jedenaście sklepów IKEA i 64 Punkty Odbioru Zamówień (łącznie z Punktami Mobilnymi), które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 32 sklepy IKEA na 11 rynkach. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku. W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy szwedzkiej sieci, a strona marki odnotowała ponad 154 mln wizyt. Więcej na: www.ikea.com

Powiązane artykuły:

Piękna ściana. O trendach w wystroju wnętrz rozmawiamy z twórcami marki Kalithea

Piękna ściana

Leszno | 15 lutego 2021

O trendach w wystroju wnętrz rozmawiamy z twórcami marki Kalithea

Skandynawski mariaż dla zabawy. IKEA i LEGO połączyły siły

mariaż dla zabawy

Warszawa | 28 sierpnia 2020

IKEA oraz LEGO połączyły siły tworząc wspólną kolekcję

IKEA otworzyła Dom Jutra, wyjątkowe miejsce inspirujące do zmian

Dom Jutra

Szczecin | 16 lipca 2020

IKEA otworzyła wyjątkowe miejsce inspirujące do zmian.

Na dłużej. Sztuka zamiast Black Friday

Na dłużej

Warszawa | 29 listopada 2019

IKEA na Black Friday przygotowała coś specjalnego – sztukę