Olafur Eliasson świeci energią słoneczną!

Przedsiębiorstwo społeczne Little Sun słynnego artysty Olafura Eliassona nawiązało współpracę z IKEA, tworząc dwa projekty oświetlenia, którego celem jest podnoszenie świadomości na temat alternatywnych rozwiązań energetycznych.

Lampy zasilane energią słoneczną są częścią limitowanej kolekcji SAMMANLÄNKAD, stworzonej w celu zachęcenia użytkowników do doświadczania energii słonecznej w ich domach.

– Fascynuje mnie słońce i energetyka oparta na promieniowaniu słonecznym. Świadomość, że nie ucierpi na tym nasza przyszłość, napawa mnie otuchą. Energia słoneczna to dla mnie okazywanie wrażliwości na potrzeby przyszłych pokoleń, gatunków i planety – mówi Olafur Eliasson.
 
Kolekcja powstała w ramach misji Little Sun, założonej przez Eliassona wraz z inżynierem Frederikiem Ottesenem, których celem jest zapewnienie dostępu do energii słonecznej społecznościom pozbawionym regularnej elektryczności, głównie w Afryce Subsaharyjskiej.

Pierwsza z propozycji to stołowa lampa LED, która może być piękną lampą na biurko lub lampą sufitową, a po wyjęciu z podstawki służyć jako latarka. To zaawansowane rozwiązania technologiczne o oryginalnym designie, który zawiera wiele odniesień do układu planetarnego. Żyroskop, zainspirowany ruchem planet wokół słońca, obraca się we wszystkie strony, dzięki czemu rozświetli każdy zakamarek Twojego domu. 

Drugą propozycją jest przenośna lampa LED zaprojektowana z myślą o przygodach, zarówno tych w domu, jak i w plenerze. Dzięki w pełni naładowanym akumulatorom lampa może posłużyć także jako power bank. To energia słoneczna w Twojej kieszeni.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Firma Little Sun została założona w 2012 roku przez artystę Olafura Eliassona i inżyniera Frederika Ottesena. Organizacja pracuje nad dostarczaniem niedrogich rozwiązań oświetleniowych i energetycznych społecznościom bez dostępu do energii elektrycznej.  Little Sun inicjuje działania na rzecz klimatu, a poprzez współpracę z IKEA chce sprowokować ludzi na całym świecie do refleksji na temat 800 milionów ludzi żyjących bez dostępu do prądu.

– Little Sun to idealny partner do tego projektu, który wnosi piękne, artystyczne wzornictwo do technicznego podejścia do paneli słonecznych – mówi James Futcher, lider kreatywny IKEA w Szwecji.

I dodaje: – W IKEA wierzymy, że SAMMANLÄNKAD to mały wielki krok w stronę bardziej przyjaznej środowisku przyszłości. Korzystanie w 100 proc. z odnawialnej energii elektrycznej jest ważną częścią naszego zobowiązania do stania się przyjazną dla klimatu marką do 2030 roku.

Olafur Eliasson (ur. 1967 w Kopenhadze) – duńsko-islandzki artysta tworzący rzeźby oraz instalacje wykorzystując nietypowe dla rzeźby „materiały” takie jak światło, woda oraz temperatura powietrza. Absolwent Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Eliasson reprezentował Danię na 50. Biennale w Wenecji w 2003. r, a rok później wystawił projekt „The Weather project” w Hali Turbin w Tate Modern w Londynie. Pracuje i mieszka w Kopenhadze i Berlinie.

Lampy będą dostępne w sklepach, na stronie oraz w aplikacji mobilnej szwedzkiej marki od kwietnia 2023 roku. Kosztują od 50 do 379 zł.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: