Artystyczny wymiar nauki

W ramach tegorocznej edycji „BMW Art Club.Przyszłość to sztuka” zaprezentowane zostanie sensoryczne doświadczenie VR – EVOLVER. Multimedialne, immersyjne dzieło londyńskiego kolektywu artystycznego Marshmallow Laser Feast to innowacyjne połączenie sztuki, nauki i nowoczesnych technologii, które zabiera widza w podróż śladem tlenu przemierzającego ludzkie ciało aż do pojedynczej, „oddychającej” komórki.

Projekt powstał we współpracy z wybitnymi postaciami ze świata kultury: głosu do narracji użyczyła Cate Blanchett, a na ścieżce dźwiękowej znajdziemy utwory m.in. Jonny’ego Greenwooda (Radiohead). 

Premiera EVOLVER w Galerii Opera Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaplanowana została na 12 października 2023 r. Wystawa potrwa do 10 grudnia.

EVOLVER i podstawy wszelkiego życia

Nauka i sztuka są wyrazem tej samej ludzkiej potrzeby – zrozumienia i opisania świata. Projekt EVOLVER zabiera widza w swobodną, immersyjną podróż poprzez procesy stanowiące podstawę wszelkiego życia. Wszechogarniające doświadczenie VR przenosi odbiorcę w mikrokosmos ludzkiego ciała, stanowiący odzwierciedlenie makrokosmosu natury. Przemierzając struktury ukryte głęboko pod skórą, widzowie śledzą proces oddychania – od pobrania powietrza ustami do płuc, przez jego transport systemem naczyń krwionośnych do komórek, aż po uwolnienie z powrotem do zewnętrznego świata.

Magazyn Design Alive

NR 44 LATO 2023

ZAMAWIAM

NR 44 LATO 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

Artystom z kolektywu Marshmallow Laser Feast (MLF) przyświecała misja znalezienia wspólnego mianownika dla naukowej precyzji i artystycznej emocjonalności. Umieszczając odbiorcę na styku tych ekosystemów, chcieli podkreślić, że funkcjonujemy jednocześnie w obu.

Kluczową rolę w stworzeniu EVOLVER odegrali zaproszeni do współpracy twórcy oraz konsultanci z prestiżowych placówek naukowych. Producentem wykonawczym EVOLVER jest reżyser Terrence Malick, żywa legenda kina, autor kultowych filmów, takich jak: „Badlands” „Cienka czerwona linia” czy „Drzewo życia”. Głosu projektowi użyczyła aktorka Cate Blanchett. Swój wkład wnieśli również poetka Daisy Lafarge, a także gitarzysta zespołu Radiohead, Jonny Greenwood. W EVOLVER usłyszymy ponadto kompozycje muzyczne m.in.: performerki znanej z innowacyjnych technik wokalnych – Meredith Monk, kompozytora muzyki filmowej, laureata Złotego Globu – Jóhanna Jóhannssona, kompozytora, pianisty i akordeonisty – Howarda Skemptona oraz muzyka i producenta muzyki elektronicznej – Jona Hopkinsa. 

– Budując EVOLVER, artyści z MLF szukali równowagi między różnymi wymiarami projektu; estetycznym, naukowym, wizualnym, dźwiękowym – tak, by stworzyć w wirtualnej rzeczywistości uniwersum, które jest jednocześnie prawdziwe i piękne, oddziałujące na zmysły, emocje, kreujące przestrzeń do intelektualnej refleksji – zaznacza Stach Szabłowski, kurator „BMW Art Club.Przyszłość to sztuka”.

Wizjonerskie doświadczenie sensoryczne

„BMW Art Club.Przyszłość to sztuka” od pierwszej edycji poświęcony jest tym obszarom kultury, w których na styku sztuki i technologii rodzą się nowe idee, odpowiedzi na wyzwania teraźniejszości i wizje przyszłości. Tegoroczna edycja dotyka kluczowego dla całego cyklu zagadnienia: w jaki sposób nowe technologie mogą poszerzać zarówno możliwości artystyczne twórców, jak i nasze rozumienie współczesnego świata oraz miejsca, które zajmuje w nim człowiek. 

Prezentowany w Galerii Opera EVOLVER to zaawansowane technologicznie wizjonerskie doświadczenie sensoryczne. Całość rozpoczyna dziesięciominutowa medytacja w specjalnie do tego celu zaprojektowanej przestrzeni relaksacyjnej, gdzie, podążając za głosem Cate Blanchett, odwiedzający poddają się „dekompresji”. W kolejnym pomieszczeniu rozpoczyna się właściwe doświadczenie VR, któremu towarzyszy monumentalna, wielowymiarowa projekcja wideo. Po założeniu gogli uczestnicy wyruszają w dwudziestominutową wirtualną podróż w głąb ludzkiego ciała. Przewodnikiem jest nabierane w płuca powietrze. Podążając jego śladem, wędrują aż do celu, gdzie znajduje się pojedyncza komórka organizmu – żywy mikrokosmos, w którym odbija się struktura wszechświata. Trzecia część EVOLVER – epilog, to przestrzeń refleksji nad przeżytym doświadczeniem. Ma ona formę galerii, w której eksponowane są cyfrowe prace stworzone przez artystów Marshmallow Laser Feast oraz film poszerzający narrację wystawy.

– Technologie audiowizualne, takie jak VR, mogą służyć do ucieczki od rzeczywistości i pogrążania się w sztucznych światach, oderwanych od realnych problemów. Te same technologie można jednak wykorzystać w odwrotnym celu. Nowe cyfrowe narzędzia pozwalają bowiem nie tylko oglądać, lecz także poznawać świat w sposób, który jeszcze niedawno był trudny do wyobrażenia – podkreśla Barnaby Steel, współtwórca Marshmallow Laser Feast.

Światową premierę projekt EVOLVER miał podczas Tribeca Film Festival 2022 w Nowym Jorku. Wystawa prezentowana w ramach „BMW Art Club.Przyszłość to sztuka” w Galerii Opera Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, potrwa od 12 października do 10 grudnia 2023 r. 

BMW jako mecenas projektu wszystkie seanse udostępnia publiczności bezpłatnie.  Zaproszenia dostępne są do pobrania m.in. na butik.teatrwielki.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ikoniczny blask

Ikoniczny blask

Warszawa | 12 stycznia 2023

Futurystyczny design nowego BMW 7 podważa konwencjonalne kategorie piękna

Algorytmy piękna

Algorytmy piękna

Warszawa | 10 października 2022

Michael Hansmeyer artystą BMW Art Club 2022