Technologia w służbie sztuki

BMW prezentuje trzecią odsłonę projektu artystycznego „BMW Art Club 2022. Przyszłość to sztuka”. Artystą tej edycji jest Michael Hansmeyer, który na specjalne zamówienie BMW przygotowuje 360-stopniową projekcję multimedialną oraz architektoniczną rzeźbę zaprojektowaną przy użyciu sztucznej inteligencji, która będzie kontrapunktem pracy wideo. Jego wystawa „Digital Grotesque” otworzy się w Nowym Teatrze 6 października.

Zapraszając do współpracy artystę, architekta i eksperta od sztucznej inteligencji – Michaela Hansmeyera – BMW kreuje doświadczenie, które pozwoli nam zapytać o relacje między człowiekiem, technologią, sztuką i światem.

– Artysta przygotowuje na nasze zamówienie immersyjną instalację multimedialną „Digital Grotesque” oraz dopełniającą świat wirtualny rzeźbę inspirowaną antycznymi kolumnami. Znakiem rozpoznawczym tego twórcy jest zaprzęganie maszyn i inteligentnych algorytmów do poznawania i tworzenia piękna. Jego praktyka artystyczna jest swoistym laboratorium eksperymentowania z nowymi możliwościami, które rozwój inteligentnych technologii otwiera przed nami w dziedzinach kształtowania przestrzeni, a także kreowania piękna – wyjaśnia kurator BMW Art Club 2022 Club Stach Szabłowski.

Magazyn Design Alive

NR 45 JESIEŃ 2023

ZAMAWIAM

NR 45 JESIEŃ 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 10 DA HOME 2023

„Digital Grotesque” to flagowy projekt Hansmeyera, który twórca doskonali od lat. Pracuje nad jego każdym aspektem: od pisania programów i algorytmów używających sztucznej inteligencji, przez druk 3D na najwyższym istniejącym poziomie skomplikowania, aż po wymagającą chirurgicznej precyzji pracę rąk, czyli finalne wykończenie instalacji. Zaprojektowane specjalnie do przestrzeni Nowego Teatru dzieło pozwoli – dosłownie – dotknąć efektu pracy tworzonych przez artystę algorytmów. 

– Interesuje mnie, w jaki sposób rozwój technologii redefiniuje na naszych oczach to, co w architekturze i designie możliwe jest do zrobienia, a przede wszystkim do pomyślenia. Algorytmy są według mnie narzędziem, ale takim, które w partnerstwie z człowiekiem jest w stanie pomóc mu zrozumieć siebie, rozpoznać swoje możliwości, a nawet przybliżyć się do uchwycenia natury tak ulotnego pojęcia, jak piękno – wyjaśnia Michael Hansmeyer.

Wybór artysty odsłony BMW Art Club 2022 jest naturalną konsekwencją wartości kluczowych dla marki BMW. Sztuka Michaela Hansmeyera łączy najnowsze osiągnięcia programowania i sztucznej inteligencji z nieskrępowaną twórczością, dla której horyzontem jest jutro. 

Wystawę „Digital Grotesque” w ramach „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” będzie można obejrzeć od 6 do 22 października w Nowym Teatrze w Warszawie. 

Wystawa będzie niebiletowana i dostępna dla wszystkich odwiedzających Nowy Teatr. Tym gestem BMW wpisuje się w trend jak najszerszego udostępniania kultury, silny szczególnie w post-pandemicznym świecie. Marka świadomie kreuje nową formę mecenatu kultury. 

Michael Hansmeyer

Michael Hansmeyer (ur. 1973) jest architektem i programistą, który bada i praktykuje innowacyjne możliwości związane z wykorzystaniem algorytmów do generowania i wytwarzania form architektonicznych. Twórczość Hansmeyera, którą artysta określa jako „architekturę obliczeniową”, rozgrywa się na przecięciu dziedzin projektowania, sztuk wizualnych, kodowania oraz studiów nad uczeniem maszynowym w kontekście poszukiwań estetycznych. Hansmayer tworzy formy istniejące zarówno w rzeczywistości wirtualnej, jak również instalacje, przestrzenie i obiekty architektoniczne wytwarzane za pomocą technik drukowania 3D.

Jego dzieła prezentowane były m.in. w Mori Art Museum w Tokio, w Grand Palais, Centre Pompidou oraz Palais de Tokyo w Paryżu, Museum of Arts and Design w Nowym Jorku, Martin Gropius Bau w Berlinie, a także w ramach Design Miami / Basel oraz Gwangju Design Biennale. Jako architekt współpracował z wiodącymi światowymi studiami architektonicznymi (m.in. Arata Isozaki & Associates, Herzog & De Meuron Architects). Obecnie jest związany z CAAD (katedrą komputerowego wspomagania projektowania architektonicznego) na wydziale architektury ETH (Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii) w Zurychu. Mieszka i pracuje w Monachium. 

BMW Art Club 2022. Przyszłość to sztuka

Projekt „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” to obliczone na wiele lat działania kulturalne inspirowane przez BMW, a realizowane we współpracy z wyznaczającymi nowe ścieżki artystami oraz najważniejszymi polskimi instytucjami kultury. W poprzednich edycjach BMW Art Club uczestniczyli Boris Kudlička i Teatr Wielki – Opera Narodowa oraz Witek Orski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. 

Jako mecenas sztuki BMW realizuje innowacyjne projekty artystyczne na całym świecie. Marka aktywnie angażuje się w ochronę i rozwój światowej kultury. Ma na koncie współprace z wiodącymi artystami XX wieku, od Andy’ego Warhola, przez Jeffa Koonsa po Jenny Holzer. Swoje projekty BMW realizowało we współpracy z Tate Modern, Teatro alla Scala czy Art Basel.  W wydarzeniach artystycznych powstałych dzięki BMW sztuka swobodnie czerpie z technologii, zwracając się ku przyszłości. Dzięki temu powstają wizjonerskie wydarzenia i działania, które oddają ducha marki.

Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr działa na warszawskim Mokotowie. Dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Warlikowski, nagrodzony między innymi Złotym Lwem Weneckiego Biennale (2021). Reżyser zgromadził wokół siebie mocny zespół aktorski, kuratorski i produkcyjny. Nowy Teatr tworzy i prezentuje wydarzenia o zasięgu międzynarodowym, wyszukując artystki i artystów, którzy w radykalny sposób poszerzają granice języka wypowiedzi artystycznej. Nowy Teatr będąc miejscem łączenia różnych dziedzin sztuki, pamięta również o mokotowskich sąsiadach i misji edukacyjnej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artystyczny wymiar nauki

Artystyczny wymiar nauki

Warszawa | 1 września 2023

„BMW Art Club.Przyszłość to sztuka” 2023 z polską premierą EVOLVER

Ikoniczny blask

Ikoniczny blask

Warszawa | 12 stycznia 2023

Futurystyczny design nowego BMW 7 podważa konwencjonalne kategorie piękna

Algorytmy piękna

Algorytmy piękna

Warszawa | 10 października 2022

Michael Hansmeyer artystą BMW Art Club 2022