Radość ze zrównoważonej żeglugi

Zaangażowanie BMW w zrównoważoną mobilność obejmuje już nie tylko transport drogowy, ale także mobilność na wodzie. Marka zaprezentowała THE ICON – bezemisyjną, luksusową łódź morską z napędem elektrycznym.

Podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes jedna z premier odbyła się nie w sali kinowej, lecz w… porcie. Długa na 13,15 m i rozwijająca prędkość 30 węzłów łódź THE ICON jest pionierem nowego gatunku jednostek pływających z napędem elektrycznym.

Innowacyjny projekt to wynik intensywnej wymiany doświadczeń zespołów z różnych dziedzin mobilności pod kierownictwem BMW.

Za stylistykę odpowiedzialny był zespół kreatywny Designworks, spółki należącej do BMW Group, posiadającej studia w Los Angeles, Monachium i Szanghaju, natomiast opracowanie i wdrożenie koncepcji powierzono producentowi łodzi TYDE.

Zrównoważony luksus

Połączenie kompetencji technicznych z różnych obszarów pozwoliło projektantom stworzyć przełomowe rozwiązania, w których na pierwszym planie jest człowiek. THE ICON oferuje pasażerom designerskie wnętrza i innowacyjne rozwiązania technologiczne, ale ze znacznie mniejszym wpływem na środowisko. Udowadnia w ten sposób, że luksus nie musi oznaczać inwazyjności, a zrównoważone koncepcje nie zmuszają do rezygnacji z komfortu.

Do tej pory elektromobilność morska była ograniczona do mniejszych, wolniejszych jednostek o stosunkowo niewielkim zasięgu. W segmencie szybszych łodzi dominują modele z silnikami spalinowymi.

THE ICON na nowo definiuje relacje między wymiarami i prędkością maksymalną łodzi z napędem elektrycznym.

Cicha i bezemisyjna łódź jest szybka, nie uderza o fale i nie ciągnie za sobą śladu wzburzonej wody, tzw. kilwateru, pozostawiając po sobie jedynie radość z każdego rejsu.

THE ICON. Ikona stylu

THE ICON oferuje użytkownikom niezwykłe doświadczenie – od pierwszego spojrzenia na łódź po widoki, jakie można podziwiać z jej transparentnego wnętrza. Kadłub przyciąga uwagę lekką konstrukcją w stylu origami – projektanci zastąpili tu konwencjonalne burty dużymi przeszkleniami, co zapewnia pasażerom niezwykły widok podczas unoszenia się na wodzie. Ikoniczny wygląd THE ICON to również zasługa nowoczesnych diodowych pasków świetlnych na dziobie i rufie, a także w punktach przyłączy ładowania.

Plan pokładu o pryzmatycznym kształcie tworzy rufę o szerokości 4,5 m, na której znajduje się obszerne wejście do luksusowego salonu z designerskimi meblami, tworzącymi wizualny efekt przypominający kalejdoskop.

Wyposażenie wykonane z metalowych blach odbija światło słoneczne, niczym fale na morzu.

Obracane o 360 stopni fotele zapewniają funkcjonalność – proste obrócenie pozwala ustawić siedzenia w pozycji sprzyjającej towarzyskiej interakcji, tworząc wygodne miejsce spotkań, które można zacumować w dowolnym porcie.

Zasilanie potężnego napędu elektrycznego zapewniają akumulatory wysokonapięciowe BMW – ich brzmienie zaprojektował kompozytor muzyki filmowej Hans Zimmer. Oprócz odgłosu napędu THE ICON oferuje przyjemne, intuicyjne dźwięki towarzyszące różnym funkcjom, aby zrównoważone podróże drogą wodną sprawiały jeszcze więcej radości.

Więcej na: www.bmw.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artystyczny wymiar nauki

Artystyczny wymiar nauki

Warszawa | 1 września 2023

„BMW Art Club.Przyszłość to sztuka” 2023 z polską premierą EVOLVER

Ikoniczny blask

Ikoniczny blask

Warszawa | 12 stycznia 2023

Futurystyczny design nowego BMW 7 podważa konwencjonalne kategorie piękna