Kiedy sztuczna inteligencja ma halucynacje

Jedno z najważniejszych pytań współczesności koncentruje się wokół potencjału, jaki niesie ze sobą sztuczna inteligencja. W odpowiedzi marka BMW prezentuje „Sen maszyny” – interdyscyplinarny projekt artystyczny stworzony przez studio Noviki w ramach piątej edycji „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”.

Projekt „Sen maszyny” bada relację między ludzką świadomością a sztuczną inteligencją. Artyści nadali mu formę podróży, w świat śnionego przez AI marzenia, które rozgrywa się jednocześnie w przestrzeni wirtualnej i realnej, obejmując narrację filmową, rzeczywistość wirtualną, a także w przestrzeń miejską Krakowa. Prowadzi ona w stronę wizji przyszłości, w której zaawansowane technologie przekraczają podział między cywilizacją a naturą.

Mariaż sztuki i nowych technologii

Studio Noviki za punkt wyjścia swojego projektu obrało fenomen tak zwanego halucynowania sztucznej inteligencji. Tym pojęciem, określane jest zjawisko generowania przez zaawansowane systemy informatyczne treści, zdających się nie mieć podstaw w rzeczywistości ani w danych, na których zostały wytrenowane.

Halucynowanie AI postrzegane jest stereotypowo w kategoriach błędu systemu, ale można je też rozumieć jako swobodną grę wyobraźni. Noviki wykorzystują ten fenomen jako rodzaj symbolicznego pomostu między ludzką świadomością a procesami realizowanymi przez sztuczną inteligencję.

– Celem BMW Art Club jest pokazywanie wzajemnej relacji sztuki współczesnej i nowych technologii. Technologia od zawsze pomaga nam one kształtować rzeczywistość, a sztuka pozwala nam ją zrozumieć i zbudować z nią emocjonalne więzi. W tym roku w artystyczny sposób ukazujemy przenikanie się tych dwóch porządków. A także to, że technologia, paradoksalnie, może nam pomóc zbliżyć się do natury, zamiast nas od niej izolować – mówi Kacper Studencki, dyrektor marketingu BMW w Polsce.
Sen maszyny

„Sen maszyny” – film i instalacja audio

„Sen maszyny” zbudowany jest z dwóch dopełniających się elementów. Pierwszy to esej filmowy przedstawiony w formie multimedialnej, immersyjnej wystawy w przestrzeni wystawienniczej MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Drugim jest nawiązująca do filmu instalacja dźwiękowa prezentowana w znajdującym się przy placu św. Ducha ogrodzie miejskim Teatru im. Słowackiego.

W realizacji filmu wzięli udział aktorki i aktorzy Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Sekwencje nakręcone na fizycznym planie filmowym połączono ze scenami i obrazami wygenerowanymi przez sztuczną inteligencję.

Do przedstawienia eseju filmowego zaprojektowana została multimedialna, futurystyczna wideoinstalacja. Elementy ścieżki dźwiękowej stworzonej we współpracy z Zoi Michailovą, a także fragmenty dialogów z filmu wykorzystano z kolei w drugiej części „Snu maszyny” – instalacji audio.

Do jej aranżacji zaproszono Kubę Kuleszę – agrocybernetyka związanego z interdyscyplinarnym kolektywem eksperckim Grupa Robocza. Instalacja umieszczona zostanie w poddanym gruntownej rewitalizacji ogrodzie miejskim Teatru im. Słowackiego. Zamieni się on w miejską oazę, tworząc trwały efekt piątej edycji „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka”.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

„Sen maszyny” – Kiedy i gdzie?

Esej filmowy w przestrzeni wystawienniczej MOS Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz ogród i doświadczenie dźwiękowe przy placu Świętego Ducha dostępne będą codziennie od 28 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku w godzinach od 10.00 do 21.00.

BMW jako organizator udostępnia bezpłatnie wszystkie elementy wydarzenia.

Więcej informacji o „BMW Art Club. Przyszłość to sztuka” znajduje się na stronie:  www.bmw.pl/art-club

BMW Art Club

BMW Art Club. Przyszłość to sztuka

Projekt zainicjowany przez BMW w 2018 roku w Polsce koncentruje się na punktach styku sztuki i nowych technologii, pokazując, że z połączenia swobody twórczej, wyobraźni i precyzji zaawansowanych technologii powstają zupełnie nowe wartości. W poprzednich edycjach do współpracy artystycznej byli zaproszeni m.in. Boris Kudlička, Witek Orski wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Michael Hansmeyer czy studio Marshmallow Laser Feast. Kolejne odsłony projektu realizowane są we współpracy z najważniejszymi polskimi instytucjami kultury. Do tej pory znalazły się wśród nich Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Teatr Wielki – Opera Narodowa, warszawski Nowy Teatr i krakowski Teatr im. Juliusza Słowackiego.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artystyczny wymiar nauki

Artystyczny wymiar nauki

Warszawa | 1 września 2023

„BMW Art Club.Przyszłość to sztuka” 2023 z polską premierą EVOLVER