Dyskretny urok burżuazji

Charlottenburg, nobliwa, berlińska dzielnica, która kojarzy się ze stabilizacją i dostatkiem niemieckiego mieszczaństwa, przed upadkiem muru pełniła rolę najbardziej reprezentacyjnej dzielnicy miasta. Dziś powoli zmienia swoje oblicze: od dwóch dekad systematycznie przybywa tu monumentalnych wieżowców, które do tej pory nie kojarzyły się z Berlinem. Jedno się jednak nie zmienia: jeśli marzymy o mieszkaniu w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku, to najpiękniejsze przykłady tzw. Altbau znajdziemy właśnie tu. Tutaj też swój najnowszy projekt zrealizowała Agnieszka Kuczyńska.

Klienci architektki wnętrz prowadzącej TAKK Studio zawsze marzyli, aby mieszkać w tego typu budynku. Mimo że oboje pochodzą z Korei Południowej, zakochali się w berlińskich kamienicach, zaś miasto pokochali ze względu na bogatą scenę artystyczno-muzyczną.

Inwestorka jest malarką, ale też kolekcjonerką sztuki współczesnej. Jej mąż, producent muzyczny, kolekcjonuje z kolei gitary elektryczne oraz winyle. Obie, dość pokaźne kolekcje wymagały odpowiedniej przestrzeni. Okazja, by spełnić to pragnienie. nadarzyła się w zeszłym roku, kiedy udało im się odkupić jedno z mieszkań w remontowanej kamienicy z 1893 roku.

Wyboista droga do sukcesu

Zaprojektowanie 280-metrowego wnętrza wymagało podjęcia niełatwych decyzji. Poprzedni właściciel, deweloper, dokonał kilku zmian, które należało cofnąć, aby przywrócić dawny charakter wnętrza. Dodatkowym wyzwaniem był kształt mieszkania w formie litery L oraz cztery pokoje w amfiladzie.  

W finalnym układzie centrum mieszkania wyznacza przestronny, słoneczny salon otwarty na kuchnię oraz pokój muzyczny. To tu wyeksponowano słynną serię serigrafii Warhola przedstawiających Marylin Monroe.

Żywe kolory prac mistrza pop-artu kontrastują z minimalistycznym wnętrzem, w którym dominuje sofa Camaleonda B&B Italia projektu Mario Belliniego oraz stoliki kawowe ClassiCon Bell.

Eklektycznego charakteru wnętrzu dodaje z kolei biały żyrandol vintage ze szkła Murano, dopasowany do artystycznej duszy właścicielki. W przejściu do kuchni stanęła natomiast zaprojektowana przez Agnieszkę Kuczyńską i wykonana na zamówienie przez polską markę VIP biblioteka, która pomieściła ulubione albumy ze sztuką współczesną oraz kolekcję filmów.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Dopełnieniem salonu jest osobna przestrzeń do słuchania muzyki. Dyskretne szafy wykonane na zamówienie kryją kilka tysięcy winylowych płyt a zabudowa pod oknem wysokiej jakości głośniki dla wytrawnych audiofilów. Wszystko w tym wnętrzu sprzyja kontemplacji: wygodne krzesła Cassina projektu Pierra Jeannereta z kolekcji Capitol Complex oraz ażurowy żyrandol francuskiej marki Screen XXL, a także dzieła sztuki z kolekcji właścicielki.

Z salonu przechodzimy do kuchni, również utrzymanej w minimalistycznej stylistyce – choć tym razem urządzonej w całości na zamówienie przez niemieckiego producenta Sie Matic.

Na wysoki połysk

Królestwem właścicielki jest osobna garderoba, która stanowiła również projektowe wyzwanie – została zaprojektowana pod dokładną liczbę sukni, butów oraz torebek malarki, którą fascynuje także współczesna moda. Podświetlone i wyeksponowane ubrania i dodatki wyglądają zupełnie jak część kolekcji rodem z V&A muzeum w Londynie. Nad całością góruje efektowny żyrandol vintage Poliedri mistrza włoskiego designu, legendarnego Carlo Scarpy.

Bezpośrednio z garderoby przechodzimy do prywatnej łazienki stanowiącej przestronny i słoneczny pokój kąpielowy z dyskretnymi meblami na zamówienie, w kolorze gorącej czekolady.  

Kontrastem do łazienki prywatnej jest łazienka dla gości: tu Agnieszka Kuczyńska skoncentrowała się na aranżacji wnętrza w oparciu o przeprowadzony przez dewelopera remont. Ożywiła łazienkę żółtą umywalką i toaletą Cielo oraz zaprojektowaną na indywidualne zamówienie lampą z tapety Gucci.  

Mimo że właścicielka jest malarką, jej własną pracę można zobaczyć jedynie w sypialni, w której dominuje rozłożyste łóżko Tuffy Time B&B Italia w towarzystwie szafy wykonanej na zamówienie i autorskich stolików z trawertynu.  

Dwa kolejne pokoje – wciąż znajdują się w fazie projektowania.

Agnieszka Kuczyńska

Agnieszka Kuczyńska

Projektantka wnętrz i biżuterii stojąca za marką TAKK Studio. Ukończyła studia na wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki w Mediolanie. Pracowała również jako asystentka na wydziale Architektury w katedrze projektowania Politechniki w Mediolanie. Po studiach mieszkała przez wiele lat i pracowała jako architektka w Mediolanie, Sztokholmie oraz Warszawie. Wraz z Kasią Orłowską tworzyły markę biżuterii TAKK. Obecnie, od pięciu lat mieszka i ma swoją pracownię w berlińskiej Mitte.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: