Celebracja przyjemności

Szwedzka IKEA i fińska marka Marimekko zachęcają do kultywowania codziennych rytuałów związanych z dbaniem o ciało i ducha. Ich wspólna kolekcja BASTUA inspirowana jest naturą i nordyckimi rytuałami pielęgnacyjnymi związanymi z korzystaniem z sauny („bastu” to po szwedzku „sauna”).

Serię opracowali projektanci z IKEAMarimekko. Skupili oni szczególną uwagę na radości, jaką mieszkańcom Północy daje czas spędzany w saunie. Zaowocowało to powstaniem przedmiotów, które na myśl przywodzą skok do krystalicznego jeziora, zachwyt naturą i ukojenie, jakie przynosi chwila wytchnienia.

– Współpraca z marką Marimekko była dla nas naturalnym wyborem, ponieważ, podobnie jak IKEA, w swoich projektach zachęca ona do cieszenia się chwilą i czerpania z życia jak najwięcej przyjemności – mówi Henrik Most, creative leader w IKEA.
 
Limitowana kolekcja składa się z 26 produktów, w tym mebli, szklanych naczyń oraz tekstyliów.  – Tworząc te projekty skupiliśmy się przede wszystkim na dobrym samopoczuciu. Cała kolekcja stara się uchwycić, w meblach i akcesoriach dla domu, niekończące się lato oraz proste piękno nordyckiej natury – dodaje Henrik Most.

Kultowe wzory fińskiej marki Marimekko zostały zaprojektowane specjalnie dla tej kolekcji. Cztery desenie nawiązują do elementów natury i żłobień drewna.

– Tworząc wzór na potrzeby kolekcji, inspirowałam się wielkimi liśćmi rabarbaru, które można spotkać przy saunach w Finlandii. Szerokie zielone liście zapadają głęboko w pamięć, natomiast różowa łodyga zapowiada soczystą, chrupiącą przyjemność – opowiada o jednym z deseni Maija Louekari – projektantka Marimekko.

Kolekcja IKEA x Marimekko dostępna będzie w sklepach szwedzkiej sieci od marca.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: