Dom Margaret. Postmodernistyczna harmonia w przymierzu z lasem

Postmodernistyczny dom piosenkarki Margaret – to projekt niezwykły. Niezwykła jest jego lokalizacja wśród drzew, ale największe wrażenie robi nastrój wnętrza. Trochę tajemniczy, nieoczywisty i trudny do opisania. Mimo to spróbujemy go opisać, bo obok tego projektu trudno przejść obojętnie.

Powiedzieć o tym wnętrzu, że jest metafizyczne to nie powiedzieć nic. Zagadkowa przestrzeń przywodzić może na myśl tajemnicze kadry z filmów Davida Lyncha. I to skojarzenie nie jest wcale nieuprawnione. W projekcie jest bowiem spora doza amerykańskości.

– Cóż może być lepszego dla projektanta niż dwóch artystów, którzy zapragnęli domu w lesie i są zachwyceni klimatem Palm Springs z lat 70.? – pytają architektki odpowiedzialne za wnętrze Aleksandra Dobrowolska-Grobel i Anna Wójcicka-Legień z Coucou Interiors.

A co jeśli te fascynacje połączy się to z odważnym podejściem do wykorzystania naturalnych materiałów, niekoniecznie zgodnych z ich pierwotnym przeznaczeniem? Jaki będzie efekt?

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Wystarczy spojrzeć na wnętrza domu zaprojektowanego przez Aleksandrę Dobrowolską-Grobel i Annę Wójcicką-Legień. Ich klienci to para powszechnie znanych muzyków. To dom Margaret, czyli Małgorzaty Jamroży i Piotra „KaCeZeta” Kozieradzkiego. To właśnie oni pragną prowadzić swoje ukryte życie w środku mazowieckiego lasu mazowieckiego. To zaledwie godzina jazdy samochodem od Warszawy.

Dom wzniesiono na planie klasycznego wiejskiego domu z przeszkloną werandą. Jego wnętrze kryje w sobie surrealistyczny, organiczny świat.

Już chwilę po przekroczeniu progu nawet niezbyt wrażliwy odbiorca wyczuwa silną harmonię pomiędzy otaczającym lasem i każdym szczegółem tego wnętrza.

Można wręcz odnieść wrażenie, że przestrzeń domu i las to jedno. Ciepłe, naturalne, ziemiste kolory z zielonkawym akcentem skontrastowano z dziełami sztuki widocznymi na każdym kroku. To kontrastujące, ale jednak w jakiś sposób dopełniające się organiczne kształty stanowią całość wraz z każdym z pomieszczeń. Miękkie światło grające na lustrze Zodiac autorstwa Jeana Baptiste Fastreza zawieszone w korytarzu prowadzi wprost do samego serca domu.

Dom Margaret ma gorące serce

Tak jak w dawnych domostwach jego centralny punkt wyznacza ciepło i to te fizyczne, odczuwalne na skórze. To wyspa kuchenna z piecem opalanym drewnem. Od podstaw została wykonana o ręcznie i stanowi bijące „serce” domu.

Jak w tradycyjnych domach jest tu wiele naturalnych materiałów – gliniany tynk, betonu czy mosiądz. Oprócz pozytywnego oddziaływania na swoich mieszkańców dom musi spełniać jednak także i bardziej użyteczną rolę. Musi być funkcjonalny.

Strefa wejściowa kryje w sobie garderoby i wejścia do prywatnych pomieszczeń. Jest tu więc główna sypialnia z wykonanym na zamówienie meblem. Łóżko z szafkami nocnymi z dyskretnym oświetleniem oraz garderobą i łazienką. Wszystko łączy się w całość.

Oprócz wielu autorskich pomysłów wnętrze wypełniają prawdziwe ikony designu. Jest sofa Camaleonda autorstwa Mario Belliniego dla B&B Italia. Są też szklane stoliki kawowe marki Miniforms. Gości do spożywania wspólnych posiłków zaprasza betonowy stół Tobi Ishi. Nie można też obojętnie przejść obok krzeseł Big Game marki Mustache. To one głównie przełamują stonowaną kolorystykę wnętrza.Dom jest hołdem złożonym współistnieniu z naturą. Odzwierciedla także dusze artystycznych osobowości swoich właścicieli – dwóch wolnych duchów, żyjących kalifornijskim marzeniem o krok od zatłoczonego miasta.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zielono mi!

Zielono mi!

Dilbeek | 2 kwietnia 2024

Niezwykła metamorfoza domu z ubiegłego wieku od Madam Architectuur

Dom z kilku domków

Dom z kilku domków

Poznań | 28 marca 2024

Leśny dom projektu PL.architekci składa się z kilku funkcjonalnych modułów

W harmonii z naturą

W harmonii z naturą

Warszawa | 12 października 2023

Oto dom, który zaprojektowali Oliwer Rasztawicki i Marta Napiórkowska

Ten dom gra w zielone

Ten dom gra w zielone

Konstancin-Jeziorna | 6 października 2023

Daje mnóstwo komfortu! To dom w Konstancinie-Jeziornie projektu BDR Architekci