Dom dla pisarza

Zazwyczaj szopy stawiane w ogrodowych zakątkach pełnią funkcję składzików, w których przechowujemy niepotrzebne rzeczy. Czasami są miejscem integracji chowającym nudzące się dzieci. Z kolei londyńska altana ma do odegrania nietypową rolę – przestrzeni pełnej skupienia.

Ukończony w zeszłym roku projekt powstał na zamówienie angielskiego pisarza oraz ilustratora. Mieszkając w londyńskiej dzielnicy Hackney, marzył o lokum, w którym mógłby pozwolić sobie na maksymalną koncentrację. Tę wiedzę wykorzystali architekci z biura Weston Surman & Deane, kreując w znajdującym się za domem ogrodzie biurowy obiekt.

Główną częścią budynku jest zajmujące niemal całą powierzchnię pomieszczenie. Znajdują się w nim przedmioty niezbędne do pracy twórczej – biurko, krzesło, biblioteczka oraz stanowisko do higieny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pokój ten wykorzystać także jako strefę relaksu.

Domek wita zadaszoną werandą. Po jej prawej stronie ukryła się wnęka przeznaczona na magazynowanie drewna kominkowego. Przytulne wnętrze od podwórka oddzielają przesuwane szklane drzwi występujące także w charakterze okien, co powoduje, iż przestrzeń jest pełna naturalnego światła.

Sercem biura jest otoczony betonowymi płytami piec zapewniający ciepło. Z kolei wokół niego wije się montowany na zamówienie i zapełniający całą ścianę regał z księgozbiorem. W jedną z jego półek wkomponowano porcelanową umywalkę wraz z miedzanymi kranami, by po skończonej pracy, artysta mógł umyć swoje narzędzia.

Materiał wykorzystany niemalże w całości obiektu to drewno – podłogę zdobi sosnowe, natomiast resztę, w tym gonty dachowe – drzewo cedru. Pionowe, a przy tym ażurowe, ułożenie listewek sprawia, iż budynek zdaje się świecić. Asymetryczne przesunięcia w nachyleniu dachu spowodowały, że idealnym pomysłem stało się stworzenie świetlika. Dzięki niemu światło słoneczne pada wprost na miejsce pracy pisarza.

Inspiracją do stworzenia domku była pasja artysty – literatura dla dzieci oraz mitologia. Bajkowe konotacje docenili twórcy AJ Small Project Awards 2014, wyróżniając obiekt nominacją.

Więcej na: www.wsdarchitecture.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki

Śląski monument

Śląski monument

Katowice | 10 sierpnia 2022

Trzy połączone ze sobą pawilony obejmują 734 m kw. Dookoła - kompletna pustka

Kwintesencja prostoty

Kwintesencja prostoty

Wielkopolska | 4 sierpnia 2022

Niezwykła przemiana 20-letniego domu projektu Adama Wysockiego